MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. 1 procent ma wielką moc pomagania. Pamiętaj o nim wypełniając PIT

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Jedna z akcji promujących pomaganie poprzez przekazywanie 1 procenta podatku na rzecz OPP
Jedna z akcji promujących pomaganie poprzez przekazywanie 1 procenta podatku na rzecz OPP fot: tomasz czachorowski/polska press
Kto jeszcze nie rozliczył się z fiskusem za ubiegłym rok ma na to jeszcze tydzień. To jedyna taka okazja w roku, żeby nie wydając grosza wspomóc jedną z organizacji pożytku publicznego. Warto o nich pamięć i przekazać im 1 procent podatku.

FLESZ -Telemedycyna to więcej niż e-recepty

od 16 lat

Liczba osób, które wspomagają je 1 procentem z roku na rok zwiększa się. Co za tym idzie, łączna pula jaka do nich trafia jest większa. W tym roku podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Myślenicach przekazali im już prawie 2 mln 400 tys zł, a trzeba pamiętać, że nie są to dane pełne bo w tym roku PIT-y można składać do końca maja, a nawet do 1 czerwca, jako, że ostatni dzień maja przypada w niedzielę.

Z tej sumy ok. jedna piąta trafi do OPP z terenu powiatu myślenickiego. Tych uprawionych do otrzymania 1 procenta za rok 2019 jest czternaście. Najwięcej z nich zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym, ale są też inne, ukierunkowane np. sport, kulturę i szeroko pojęto działalność społeczną.

Z danych US w Myślenicach wynika, że podatnicy, którzy już się rozliczyli z fiskusem, najczęściej wybierali kilka z nich. Największą popularnością cieszyło się Stowarzyszenie Hospicyjne „Bądźmy Razem” w Wiśniowej. - To dla nas bardzo ważne źródło przychodów, szczególnie że z tych środków, przekazanych ogólnie na nasze Stowarzyszenie finansujemy w większości potrzeby podopiecznych hospicjum, dla których nie ma indywidualnych zbiórek – mówi Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes „Bądźmy Razem”.
Wspierając ich można też wskazać cel szczegółowy, a więc konkretną osobę spośród ich podopiecznych, która zbiera na operację lub kosztowną rehabilitację.
Ale również nie wskazując celu szczegółowego pomaga się m.in. sfinansować pomoc chorym dzieciom z hospicjum (dodatkowa rehabilitacja w domu, turnusy wyjazdowe, zakup leków, dofinansowanie sprzętu medycznego i ortopedycznego albo nierefundowanego leczenia). Tylko na to planują wydać w tym roku ok. 100 tys. zł. - Wszystkie dzieci, a jest ich obecnie 50, cieszą się gdy pamiętamy o nich z okazji urodzin, Dnia Dziecka, Mikołajek. Szczególną troską otaczamy też dzieci osierocone przez podopiecznych hospicjum – dodaje Ewa.
Kolejne na co przeznaczają 1 procent to zakup sprzętu medycznego do wypożyczalni, która działa przy Hospicjum Domowym Królowej Apostołów W Wiśniowej oraz serwis sprzętu, który od lat służy chorym. W związku z tym, że zapotrzebowanie na takie bezpłatne wypożyczanie rośnie, a oni starają się odpowiadać na nie i dokupują sprzęt, zrodziła się potrzeba zorganizowania nowego magazynu. Chcieliby go wynająć (jeśli będzie potrzeba ponosząc koszty adaptacji), a jeśli nie znajdą czegoś pod wynajem koniecznością stanie budowa takowego.

Wiceliderem w zestawieniu najczęściej wspieranych lokalnych OPP jest Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego, która wśród swoich podopiecznych ma kilkoro dzieci, jedną osobę dorosłą, ale pomaga też kilku organizacjom z powiatu myślenickiego, które same nie mają statutu OPP i nie mogą same ubiegać się o 1 procent (to np. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice, Stowarzyszenie „Nasze Osieczany” i Stowarzyszenie „My Łęczanie”). Chcąc im pomóc wystarczy wybrać Fundację Rozwoju Regionu Myślenickiego podać jej numer KRS a jako cel szczegółowy zaznaczyć osobę lub stowarzyszenie, do której 1 procent ma trafić.

Na trzecim miejscu ex aequo są Fundacja „Pomoc Dzieciom Specjalnej Troski” w Myślenicach i Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Kolonia” w Harbutowicach.

***

OPP z powiatu myślenickiego

0000022559
FUNDACJA "POMOC DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI"
MYŚLENICE

0000039520
STOWARZYSZENIE WSPOMAGANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "KOLONIA" HARBUTOWICE

0000042460
KLUB SPORTOWY GOŚCIBIA
SUŁKOWICE

0000139536
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W SUŁKOWICACH

0000073471
STOWARZYSZENIE OCHRONY I PROMOCJI ZDROWIA
SKOMIELNA BIAŁA

0000137171
TOWARZYSTWO GIMNASTYCZNE SOKÓŁ W MYŚLENICACH

0000203622
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH KRZCZONÓW

0000212209
FUNDACJA ROZWOJU REGIONU MYŚLENICKIEGO MAŁOPOLSKIE
MYŚLENICE

0000229156
LUDOWY KLUB SPORTOWY "ROKITA" KORNATKA

0000249501
STOWARZYSZENIE INICJATYW SPOŁECZNYCH ISPINA
DOBCZYCE

0000280606
POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ - KOŁO W MYŚLENICACH

0000314641
FUNDACJA SZTUKI, PRZYGODY I PRZYJEMNOŚCI ARTS
MYŚLENICE

0000343690
"BĄDŹMY RAZEM" – STOWARZYSZENIE HOSPICYJNE W WIŚNIOWEJ

0000354524
FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI
SIEPRAW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski