Powiat myślenicki. Budżet na rok 2022 przyjęty jednogłośnie. Będą inwestycje w szpitalu, LO i na drogach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Już niedługo do użytku zostanie oddany nowy biurowiec Starostwa Powiatowego przy ul. Drogowców w Myślenicach
Już niedługo do użytku zostanie oddany nowy biurowiec Starostwa Powiatowego przy ul. Drogowców w Myślenicach Katarzyna Hołuj
Udostępnij:
Rok 2022 upłynie pod znakiem inwestycji drogowych, w szpitalu i w szkołach. Nie tylko te drogowe mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Szpitalna także, a nawet szkolna, chodzi bowiem o bezpieczeństwo uczniów. Na część z tych zadań, w tym te największe, wielomilionowe powiat otrzymał środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W sumie na wydatki majątkowe w budżecie powiatu zapisano ponad 33,4 mln zł.

FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

Najwięcej pieniędzy na inwestycje trafiło do działu „transport i i łączność”, który obejmuje m.in. przebudowy i modernizacje dróg.
Dwie największe zaplanowane na ten rok to przebudowa drogi (wraz z mostem) Polanka-Zawada-Krzyszkowice, na którą w budżecie zapisano 5 mln zł oraz przebudowa drogi Tenczyn-Glisne z kwotą 4,7 mln zł. Na tę ostatnią jesienią ubiegłego roku otrzymał wsparcie z Polskiego Ładu (ponad 4,4 mln zł).

Rok 2022 ma być też czasem modernizacji kolejnych już (jednych z ostatnich w kolejce) szpitalnych oddziałów. Chodzi o oddział wewnętrzny z intensywną opieką kardiologiczną oraz oddział neurologii, który ma zostać przeniesiony w nowe miejsce i zostać powiększony o poddział udarowy. Ma to kosztować ponad 6 mln zł i będzie sfinansowane ze środków z RFIL. Tym samym w budżecie jest to największy jednostkowy wydatek. Ale ostateczną kwotę tej inwestycji dopiero poznamy.
Obecnie jest ogłoszony trzeci przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Za pierwszym i drugim razem oferty znacznie przewyższały środki jakimi dysponuje powiat na ten cel, dlatego postępowania unieważniano. Potencjalni wykonawcy mają czas do 17 stycznia, aby składać swoje oferty.

Kolejna największa pod względem kosztów inwestycja będzie realizowana w niedalekim sąsiedztwie szpitala, bowiem będzie to rozbudowa I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach o nowe skrzydło, które pomieści dodatkowe sale i klatkę schodową z windą. Dziś, jak mówi dyrektor LO Jacek Ślósarz, to najprawdopodobniej jedyna szkoła przez środek, której biegnie droga powiatowa. Chodzi o to, że szkoła korzysta z dwóch budynków, co wymaga przechodzenia przez ruchliwą ulicę Piłsudskiego. Rozbudowa głównego gmachu ma to zmienić.
Na ten cel w budżecie zaplanowano 5,1 mln zł.
Tak jak na tę inwestycję powiat pozyskał środki z Polskiego ładu, tak samo pozyskał je na poprawę infrastruktury sportowej przy kilku szkołach średnich i ta również powstanie w tym roku.

Wśród pozostałych wydatków jest też 750 tys. zł na ostatnie już prace związane z budową nowego biurowca Starostwa Powiatowego przy ul. Drogowców, do którego przeniesionych zostanie kilka najbardziej newralgicznych, bo obsługujących największą liczbę klientów, wydziałów.
Jak powiedział starosta myślenicki Józef Tomal do wykonania zostały już tylko „ostatnie szlify”.

Brak jest jeszcze mebli, które mają być w styczniu

– mówił na sesji starosta.
Otwarcie zaplanowane jest na luty br.

Dochody powiatu mają wynieść 141,4 mln zł, a wydatki w sumie 158,7 mln zł (z czego 125,2 to wydatki bieżące, a pozostałe 33,4 to wydatki majątkowe).
Skarbnik powiatu Maria Niżnik podkreśliła znaczny wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu, co przekłada się na wzrost wydatków bieżących z tego tytułu.
Jak mówiła, konieczne będzie szukanie oszczędności w ich zużyciu.

Powiat ma dużo niższe dochody bieżące, nie ma możliwości uzyskania dodatkowych dodatkowych

– argumentowała.

Zadłużenie na koniec 2022 ma spaść do porównaniu do obecnego (27,2 mln zł) i wynieść prawie 26,8 mln zł.

Przy obecności 24 radnych na sali (zabrakło zmarłego w grudniu radnego i członka zarządu powiatu śp. Bolesława Pajki), z których 12 to radni PiS, budżet został przyjęty jednogłośnie, pomimo iż, jak mówił radny Robert Pitala w imieniu klubu PiS, klub ma do niego „swoje uwagi, wątpliwości a nawet obawy”.

To nie jest budżet idealny, ale zdajemy sobie sprawę z tego jaka jest sytuacja w Radzie. Wiemy doskonale, że przy naszym sprzeciwie ten budżet nie zostałyby uchwalony, co na pewno nie pomogłoby zarządowi. Chcemy być opozycją merytoryczną, racjonalną

– uzasadniał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie