Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Cztery firmy nagrodzono tytułem „Pracodawca Roku”. To także dzięki nim spada bezrobocie

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tytuł „Pracodawca Roku” trafił tym razem do czterech firm: Bzomex z Pcimia, Alpha Technology z Dobczyc, Krystynka z Myślenic i Baumar z Sułkowic.

Główna statuetka za zatrudnienie największej liczby osób, trafiła do Józefa Bzowskiego, prezesa hurtowni spożywczej Bzomex, która działa na rynku od ćwierć wieku. W filmie prezentującym firmę mówił: „Dziś, po 25 latach, dzięki inwestycjom na różnych płaszczyznach - przede wszystkim inwestycjom w kapitał ludzki i inwestycjom w nowoczesne magazyny - firma stała się znaczącym dystrybutorem artykułów spożywczych w aż czterech województwach”.

Obecnie zatrudnia ona ponad 400 osób. Jako jedyna z tej czwórki, w gronie nagrodzonych znalazła się już trzeci raz. To samo udało się jeszcze tylko Polplastowi, którego w tym roku zabrakło w gronie laureatów.

Nagroda dla Bzomexu była jednocześnie nagrodą w kategorii duże przedsiębiorstwo. Kolejne wyróżniania dla średniego, małego i mikroprzedsiębiorstwa otrzymali (kolejno): Alpha Technology (zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych), Krystynka (zakład szyjący wycieraczki i dywaniki) oraz Baumar (firma zajmująca się m.in. ocieplaniem budynków).

- Kryteria, jakimi kieruje się organizator przy wyborze najlepszych firm, to przede wszystkim liczba zgłoszonych ofert przez pracodawców, zarówno tych subsydiowanych jak i niesubsydiowanych, liczba zatrudnionych osób bezrobotnych z rejestru Urzędu Pracy w ramach umów o pracę z jednoczesnym uwzględnieniem wielkości przedsiębiorcy - mówi Izabela Młynarczyk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy, który ustanowił ten tytuł i od czterech lat go przyznaje. - Ustanowienie tej nagrody jest w pewnym sensie podziękowaniem za dotychczasową współpracę. Za to, że pracodawcy korzystają z usług Urzędu Pracy i wśród osób bezrobotnych poszukują pracowników do swoich firm.

Bzomex zatrudnił ich w ostatnich dwunastu miesiącach najwięcej, bo 21 (11 mężczyzn i 10 kobiet), Alpha Technology - 7 (6 mężczyzn, 1 kobietę), Krystynka - 13 (8 mężczyzn i 5 kobiet), a Baumar 4 (sami mężczyźni).

Zasługą nagrodzonych pracodawców jest to, że także dzięki nim udaje się obniżać stopę bezrobocia w powiecie. W październiku br. wynosiła ona 3,2 proc., a rok wcześniej jeszcze 4,8 proc.

Jak powiedział jeden z przedstawicieli nagrodzonych firm, tytuł będzie atutem nie tylko w oczach klientów, ale również pracowników, którzy inaczej będą spoglądali na firmę z takim wyróżnieniem. Tyle tylko, że tytuł ten niewiele mówi na temat poziomu satysfakcji pracowników zatrudnionych w firmach (poza tym, że są zatrudniani na podstawie umowy o pracę), bo nie uwzględnia ich opinii. Dlatego Wojciech Tomal, kierownik oddziału myślenickiego NSZZ Solidarność sugeruje wprowadzenie takiego kryterium, jak satysfakcja pracownika i danie pracownikom możliwości wypowiedzenia się. - Wtedy to miałoby sens - mówi.

***
Laureaci poprzednich edycji:
2014
Polplast
TeleFonika Kable
Hurtownia Spożywcza "Bzomex"
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Dobczycach

2015
Bzomex
Polplast
Alfa
KLGS

2016
Polplast
Larkis
Zakład Utylizacji Odpadów
Smykolandia

***
Rozmowa z IZABELĄ MŁYNARCZYK, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myślenicach
Czy nie uważa Pani, że dobrze byłoby wprowadzić do kryteriów tej nagrody głos pracowników i ocenę jaką oni wystawiają danym pracodawcom?

Urząd Pracy może, tylko i jedynie oceniać współpracę na linii urząd – pracodawca i wywiązywanie się pracodawców z umów zawartych z urzędem.
Jakie warunki oferują wyróżnione firmy? (umowy o pracę, płace, pracę na zmiany?)

Bzomex to zazwyczaj dwie zmiany, Baumar i, Krystynka – jedna, choć w tej ostatniej zdarza się w sezonie praca na dwie zmiany. Pensja zazwyczaj najniższa krajowa, Bzomex czasem deklaruje 100-200 zł więcej na umowach, a maksymalnie dla kierowcy była oferta za 2800 zł.

Czy fakt, że w gronie nagrodzonych niektóre firmy się powtarzają świadczy o dużej rotacji wśród ich pracowników czy ciągle zwiększanym zatrudnieniu?

Firmy się powtarzają, jest w nich rotacja, widzimy to po uzupełnieniach miejsc pracy przy umowach objętych refundacją. Dotyczy to wszystkich firm, ale trzeba powiedzieć, że poziom zatrudnienia z roku na rok się zwiększa. W jednych firmach jest to bardziej widoczne, w innych na podobnym poziomie, ale zawsze z tendencją do góry.

Mówi się, że rynek pracy jest dziś rynkiem pracownika, na którym to pracownik a nie pracodawca dyktuje warunki? Czy ten trend jest coraz silniejszy czy może jest w odwrocie?

Sytuacja na rynku pracy wyraźnie się poprawia, do urzędu pracy udaje się coraz mniej bezrobotnych. Coraz więcej ofert pracy zgłaszaja pracodawcy.  Ponadto można zauważyć większe zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób spoza granic Polski.
Iloma ofertami pracy dysponuje dziś PUP?

Na koniec listopada było to 155 ofert.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski