Powiat myślenicki. Społecznicy z miast i wsi mają głowy...

Powiat myślenicki. Społecznicy z miast i wsi mają głowy pełne pomysłów. Dzięki grantom mogę je realizować

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Grupa teatralna „Płomienie kultury” w jednym ze swoich spektakli

Grupa teatralna „Płomienie kultury” w jednym ze swoich spektakli ©Fot. Archiwum grupy

Już szósty raz organizacje pozarządowe, ale też grupy nieformalne sięgają po minigranty w ramach programu Działaj Lokalnie. Pomagają im one w realizacji projektów, które integrują lokalne społeczności.
Grupa teatralna „Płomienie kultury” w jednym ze swoich spektakli

Grupa teatralna „Płomienie kultury” w jednym ze swoich spektakli ©Fot. Archiwum grupy

W tym roku rozdysponowano 55 tys. zł, a w latach 2013-17 łączna pula wyniosła 319 tys. zł. Są to środki po części Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a po części samorządów, co nie znaczy, że dokładają się wszystkie. W tym roku były to: Dobczyce (12 tys. zł) i Wiśniowa (10 tys. zł).

- O pomoc w tym roku starało się nieco mniej organizacji i grup, ale ich pomysły były bardzo różnorodne - mówi Alina Słowik z Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, która jest lokalnym ośrodkiem programu.

Komisja, która oceniała zgłoszone projekty, przyznała granty (od 2900 do 6000 zł) jedenastu z nich, a najwyżej oceniła dwa. Jeden to projekt grupy teatralnej „Płomienie kultury” działającej przy OSP Łyczanka. Występuje od czterech lat i już drugi raz z powodzeniem ubiega się o grant. - Nie potrzebujemy środków na wynagrodzenia, bo z tego co robimy, mamy wielką satysfakcję. Pieniądze przydają się na elementy scenografii, którą staramy się wykonywać tak, że nie powstydziłby się jej profesjonalny teatr. Teraz zaś chcielibyśmy zakupić kamerę, żeby móc nią uwieczniać nasze spektakle oraz próby - mówi Józef Rozwadowski, który razem z żoną założył grupę.

Ich celem było „ożywienie” strażnicy. - Mamy nowoczesny sprzęt, ale problemem staje się przyciągnięcie ludzi, a zależy nam, żeby ta wybudowana przez naszych rodziców i dziadków strażnica, była miejscem tętniącym życiem - mówi.

Dziś w amatorski teatr angażuje się tu kilkadziesiąt osób: dzieci i dorosłych. - Myślę, że jak na liczącą 600 mieszkańców wieś, to niezły wynik - mówi pan Józef i dodaje, że jednym z efektów tego, że grupa działa i wystawia spektakle, jest także to, że OSP przybyło członków i członkiń.

Drugi najwyżej oceniony pomysł zgłosiła Anna Bubula, nauczycielka wychowania fizycznego z Wiśniowej. Razem z innymi nauczycielami i dyrekcją Szkoły Podstawowej w Wiśniowej, chce zamienić pusty przyszkolny plac w Przestrzeń Kreatywnej Zabawy. Inspiracją stała się dla niej m.in. książka należąca kiedyś do jej taty pt. „Podwórko pełne ruchu”. Planują zamienić plac w wielką „planszę” z namalowanymi na niej liniami i punktami ułatwiającymi przeprowadzanie gier i zabaw, np. popularnej niegdyś gry w klasy. Na wypadek, gdyby uczniowie nie wiedzieli jak w nie grać, na tablicach znajdą się instrukcje zawierające reguły i zasady. Nauczyciele, kiedy już stworzą tę przestrzeń, w planach mają też zorganizowanie warsztatów dla dzieci i całych rodzin.

Już w lipcu będzie kolejna szansa na zdobycie grantów, tym razem z FIO Małopolska Lokalnie. W naborze mogą startować młode organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Informacje na temat tego programu i innych źródeł wsparcia oddolnych inicjatyw, można uzyskać w od niedawna działającym w Myślenicach Marszałkowskim Ośrodku Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Mieści się przy ulicy Słowackiego 3.

Lista projektów, które otrzymały wsparcie:
 • Teatralne Ożywienie Strażnicy (gmina Siepraw) 5000 zł
 • Tworzymy "Przestrzeń Kreatywnej Zabawy" dla mieszkańców Wiśniowej (gmina Wiśniowa) 6000 zł
 • Kino czy teatr, oto jest pytanie (gmina Dobczyce) 5700 zł
 • "Nie – marginalizacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej” (gmina Myślenice) 5000 zł
 • "... Swego nie znacie" (gmina Dobczyce) 6000 zł
 • Kliszczacki Folk (gmina Tokarnia) 5000 zł
 • Zdrowo i naturalnie (gmina Dobczyce) 5400 zł
 • Ikona wszystkich pokoleń (gmina Dobczyce) 2900 zł
 • Tańcowała igła z nitką (gmina Wiśniowa) 5500 zł
 • "Sport to zdrowie, mam wiedzę i umiejętności sportowe (gmina Wiśniowa) 5000 zł
 • I Ty możesz zostać mistrzem małej rakiety!" 3500 zł


ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!