MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Miliony na drogi. Są pieniądze na sześć inwestycji, w tym na remont ulicy Szpitalnej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Z pomocą dotacji z FDS zmodernizowana zostanie m.in. ul. Szpitalna w Wieliczce. Mieszkańcy upominają się o tę inwestycję od lat
Z pomocą dotacji z FDS zmodernizowana zostanie m.in. ul. Szpitalna w Wieliczce. Mieszkańcy upominają się o tę inwestycję od lat Jolanta Białek
Wieliczka, Biskupice i Kłaj oraz powiat wielicki otrzymają rządowe pieniądze na drogowe inwestycje. Z pomocą Funduszu Dróg Samorządowych przebudowane będą - do lata 2021 roku - trakty o łącznej długości ponad 4 km. Wartość wszystkich prac sięgnie 13 mln zł.

FLESZ - Koronawirus niszczy polski biznes, niezależnie od wielkości firmy

od 16 lat

Najkosztowniejsze i jednocześnie najbardziej wyczekiwane roboty zaplanowano w Wieliczce. Dofinansowanie oznacza, że będą wreszcie pieniądze na kosztowną renowację miejskich ulic Szpitalnej oraz Pasternik, a więc prace o łącznej wartości ok. 5 mln zł.

O remont ulicy Szpitalnej mieszkańcy apelują od lat. Ta droga, „krzyżująca się” z ul. Klaśnieńską znajduje się w ścisłym centrum Wieliczki, nie więcej niż 100 m od szybu Daniłowicza, jednak stan pozbawionego chodnika traktu jest tak zły, że raziłby nawet poza terenem miasta.

Ulokowana na sporym wzniesieniu ulica jest wyłożona dużą brukową kostką (pochodzącą z lat 1969-1970), w niektórych miejscach pozapadaną lub powyrywaną. Zabudowa jest tam gęsta, ruch pieszych duży (tak samo jak samochodowy), tymczasem podziurawiona droga nie nadaje się praktycznie do chodzenia.

Na przebudowę tej ulicy Wieliczka pozyskała 1,076 mln zł dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowity koszt prac, które będą prowadzone na odcinku o długości ok. 320 m sięgnie 2,3 mln zł. Brakujące pieniądze zapewni miasto.

- Na ulicy Szpitalnej przewidziano wykonanie nawierzchni z kostki kamiennej (wykorzystanie takiego materiału nakazał tu wojewódzki konserwator zabytków – red.), budowę chodnika oraz przebudowę i wymianę kanalizacji deszczowej – podaje Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

Równie wyczekiwana jest przebudowa bardzo ciasnej ulicy Pasternik na wielickim osiedlu Bogucice. Tu inwestycja obejmie m.in. budowę pobocza i dwóch mijanek oraz nowej nawierzchni jezdni i jej poszerzenie do 3,5 m. Prace zaplanowano na 520 m. Koszt przedsięwzięcia, na które Wieliczka otrzyma 1,128 mln zł dofinansowania, wyliczono na blisko 2,4 mln zł.

Powiatowi wielickiemu przyznano z FDS w sumie 2,8 mln zł. To pieniądze na przebudowę dwóch szlaków komunikacyjnych: ok. 900 m drogi w Staniątkach (odcinek od skrzyżowania przy którym stoi charakterystyczny krzyż w stronę Gruszek; 2,2 mln zł dotacji) oraz ok. 400 m traktu Kłaj – Targowisko.

- Droga powiatowa w Staniątkach (trasa relacji Węgrzce Wielkie – Targowisko) zostanie zmodernizowana kompleksowo: łącznie z wykonaniem nowej podbudowy jezdni, chodników i kanalizacji deszczowej. W gminie Kłaj powstanie chodnik od ronda w centrum Kłaja do wiaduktu autostradowego w Targowisku. Kosztorys dla pierwszej inwestycji opiewa na 2,3 mln, a dla drugiej na 820 tys. zł – powiedział nam Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce.

4 mln zł – tyle ma kosztować przebudowa 1,5 km drogi w Jawczycach (trakt Łazany - Jawczyce). Rządowe dofinansowanie (2,4 mln zł) pokryje ok. 60 proc. kosztów prac, a brakujące pieniądze zapewni gmina Biskupice.

- Inwestycja obejmie m.in. przebudowę jezdni, budowę ścieżki pieszo-rowerowej (po jednej stronie drogi – red.), modernizację zjazdów na posesje, wykonanie kanalizacji deszczowej – podaje Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Dotacja dla gminy Kłaj to 893 tys. zł. Wartość całkowita zaplanowanej inwestycji sięgnie 1,2 mln zł. - Z pomocą dofinansowania przebudujemy 200-300 metrów drogi przy stacji kolejowej w Kłaju (ulica nazywana Grzybowką). Powstanie tam chodnik i system odwodnienia. Będzie również nowy asfalt – wylicza wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski