MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Pierwsze odcinki VeloRaby będą gotowe na lato 2020. Powstaje kładka nad starorzeczem [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W gminie Kłaj powstaje kładka nad starorzeczem Raby i nowe ścieżki rowerowe. Mieszkańcy i turyści skorzystają z nich tego lata
W gminie Kłaj powstaje kładka nad starorzeczem Raby i nowe ścieżki rowerowe. Mieszkańcy i turyści skorzystają z nich tego lata zdjęcia: Urząd Gminy Kłaj, Urząd Gminy Gdów
Drewniana kładka pieszo-rowerowa oraz 1,4 km tras w gminie Kłaj będą gotowe podczas tych wakacji. W gminie Gdów powstało już 10 km ścieżek rowerowych. Nowa infrastruktura jest budowana w ramach unijnego projektu „Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”, mającego przywrócić nadrabskim obszarom funkcje rekreacyjne. Jest szansa na kolejne podkrakowskie odcinki VeloRaby.

FLESZ - Ogród na balkonie

od 16 lat

Inwestycja w gminie Kłaj ruszyła na przełomie 2019 i 2020 roku. W jej ramach powstaje kładka – długa na 120 m - nad starorzeczem Raby (w rejonie dawnej żwirowni) i 1,44 km ścieżek rowerowych wraz z małą architekturą. Przedsięwzięcie obejmuje też oznakowane na nowo 16 km tras rowerowych przy drogach gminnych. Koszt prac to 1,279 mln zł.

Ten fragment VeloRaby miał być gotowy już przed rokiem. Wykonano wtedy jednak tylko pierwszą część inwestycji: 800-metrową drogę rowerową przez las w Kłaju. To efekt kłopotów z firmą, która wygrała pierwszy przetarg na prowadzenie pozostałych prac pod szyldem przedsięwzięcia. Przedsiębiorca nie rozpoczął robót, żądając od gminy zwiększenia swego wynagrodzenia o 300 tys. zł (kwota z tego przetargu wynosiła 1,020 mln zł). Samorząd nie wyraził na to zgody.

- Kolejny przetarg na wykonanie m.in. kładki nad Rabą i 1,4 ścieżek rowerowych mogliśmy ogłosić dopiero jesienią 2019 roku. Teraz prace zmierzają już do finału, ich zakończenie planowane jest w sierpniu tego roku, natomiast sprawa z firmą, która odmówiła rozpoczęcia robót skończyła się w sądzie – mówi wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Odcinek trasy rowerowej VeloRaba w gminie Kłaj będzie drugim w powiecie wielickim. Pierwszy – o długości ok. 10 km - otwarto we wrześniu 2019 roku w gminie Gdów.

To rowerowa pętla prowadząca po obu stronach Raby, począwszy od mostu na Zarabiu w Gdowie. Prawobrzeżny szlak wiedzie przez: Podolany, Marszowice, Klęczanę i Jaroszówkę, do Nieznanowic. Natomiast trasa lewobrzeżna obejmuje m.in. Gdów i Marszowice. W ramach prac wartych 2 mln zł wykonano także Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR, w sąsiedztwie dawnego Ekoparku na Zarabiu).

W skali regionu malownicza VeloRaba ma połączyć m.in. Bochnię, Kłaj, Gdów, Myślenice, Dobczyce, Mszanę Dolną i Rabkę. Jednak w rejonie Krakowa prowadzony przez województwo projekt został zaniedbany. Nie ma nawet dokumentacji dla wykonania nadrabskiego szlaku rowerowego w powiatach wielickim i myślenickim.

O przyśpieszenie tych prac – budowę odcinków VeloRaby o długości w sumie ok. 60 km, łączących w całość wykonane już trasy rowerowe - wielickie gminy Gdów (lider projektu) i Kłaj oraz Dobczyce i Siepraw (powiat myślenicki), upominają się od 2018 roku.

- Wygląda na to, że ruszy wreszcie opracowywanie projektu dla tej inwestycji. Spotkanie w tej sprawie z udziałem szefów czterech partnerskich gmin oraz przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie jest zaplanowane na początku czerwca – powiedział nam wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski