Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Ruszył ogromny projekt montażu fotowoltaiki na domach. Nie brakuje problemów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W gminie Niepołomice rozpoczął się montaż fotowoltaiki na domach, w ramach unijnego projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski. Wkrótce takie prace ruszą także w gminie Wieliczka
W gminie Niepołomice rozpoczął się montaż fotowoltaiki na domach, w ramach unijnego projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski. Wkrótce takie prace ruszą także w gminie Wieliczka fot. UMiG Niepołomice
W gminie Niepołomice rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych w ramach unijnego projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski. W rejonie Wieliczki takie prace ruszą w ciągu dwóch miesięcy, potem przyjdzie kolej na pozostałe gminy powiatu wielickiego. Ogromne przedsięwzięcie ma już ponad dwuletni poślizg. Wiadomo już, że termin jego zakończenia trzeba będzie prolongować po raz kolejny, tym razem do 30 listopada 2021. Problemem są także rezygnacje mieszkańców – w ostatniej chwili - z udziału w projekcie.

FLESZ - Praca – widać światło w tunelu?

od 16 lat

Ogniwa fotowoltaiczne mają pojawić się na blisko 800 domach w powiecie wielickim. Najwięcej instalacji – umożliwiających co najmniej 50 proc. oszczędności w opłatach za prąd - zaplanowano w gminach Niepołomice (332 budynki) i Wieliczce (225). W Gdowie zdeklarowali uczestnictwo w projekcie właściciele 108 budynków, w Biskupicach – 61, a w Kłaju – 43.

W gminie Niepołomice pierwsze „unijne” panele pojawiły się w ubiegłym tygodniu. W tym rejonie na liście domów, gdzie w najbliższych tygodniach będzie „zakładana” fotowoltaika jest obecnie ponad 230 budynków. Kolejnych 80 obiektów jest na etapie prac, związanych z wykonywaniem audytów energetycznych.

- W ostatni piątek zamontowano panele na czterech budynkach, a na kolejnych czterech będą instalowane w tym tygodniu. Na razie zajmują się montażem dwie ekipy pracowników, ale firma wykonująca inwestycję zapewnia, że niebawem będzie ich dużo więcej. Wiadomo jednak, że do nie ma szans zakończyć tych prac (w całym powiecie wielickim – red.) w planowanym terminie – do połowy tego roku. Wykonawca robót poprosił już o wydłużenie tego czasu do końca listopada 2021 – powiedział nam Stanisław Nowacki z Urzędu Miasta w Niepołomicach, które koordynują ten projekt w powiecie wielickim oraz gminach Myślenice, Rabka i Jodłownik.

Montaż fotowoltaiki zainaugurowano w Niepołomicach, bo tam powstanie najwięcej takich instalacji. Następna w kolejce jest gmina Wieliczka.

- Mamy podpisane 165 umów, a więc z ok. 70 proc. uczestnikami projektu. Obecnie trwają w tych budynkach roboty poprzedzające montaż fotowoltaiki, m.in. prace inwentaryzacyjne i ocena techniczna. Montowanie instalacji ma ruszyć u nas w terminie do dwóch miesięcy – mówi Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wieliczce.

Program „Ekopartnerzy..." to przedsięwzięcie partnerskie. Liderem projektu, w którym uczestniczy w sumie 31 małopolskich gmin, jest Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa. Na inwestycję pozyskano 59,2 mln zł dotacji unijnej. Dofinansowanie pokryje 60 proc. (minus podatek Vat) kosztów instalacji paneli. Pozostałe pieniądze wyłożą mieszkańcy uczestniczący w projekcie. Wartość prac w powiecie wielickim sięgnie 17 mln zł (kwota brutto).

Temu projektowi od początku towarzyszą kłopoty. Nie brakuje ich także na ostatnim etapie przedsięwzięcia. Jak mówi nam Stanisław Nowacki część mieszkańców – problem dotyczy większości gmin - rezygnuje z udziału w programie teraz, gdy audytorzy energetyczni pukają do domów, a jest już za późno, by na zwolnione miejsce „wciągnąć” kolejne osoby z listy rezerwowej. Trwa szukanie pomysłu jak ten problem rozwiązać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski