Prawnicy pomagają uzyskać należne odszkodowanie, ale trzeba...

Prawnicy pomagają uzyskać należne odszkodowanie, ale trzeba uważać

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

Ubezpieczenia. Coraz więcej poszkodowanych Polaków uważa wypłacone im przez ubezpieczycieli odszkodowania za zaniżone. Kancelarie pomagające w takich sytuacjach rozwijają się błyskawicznie.
Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

1,7 tys. zł za złamaną w trzech miejscach prawą rękę - takie odszkodowanie zaproponowała 45-letniemu panu Markowi, przedsiębiorcy z Wieliczki, wielka firma ubezpieczeniowa. 73-letnia pani Maria, która poślizgnęła się na plamie w markecie i złamała nogę, dostała równie „hojną” ofertę: 2,3 tys. zł.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Eldorado dla speców od odszkodowań

- Firmy ubezpieczeniowe często zaniżają odszkodowania albo bezzasadnie odmawiają ich wypłaty. Poszkodowanych, którzy próbują się buntować, odsyłają na drogę sądową, wiedząc, że jest to w Polsce skuteczny sposób na zniechęcenie do starań o należne odszkodowanie - mówi Rafał Latos, prawnik z krakowskiej kancelarii Effect.

Najczęstszy trik: dzwoni pani z ubezpieczalni i proponuje, że - w zamian za zrzeczenie się dalszych roszczeń - zapłacą za 6 proc. uszczerbku na zdrowiu, a przy odmowie tylko 2 proc. Ludzie, przerażeni wizją kilkuletniej sprawy sądowej, często się godzą. I tracą.

Zdaniem Rafała Latosa, ubezpieczyciele żerują na niewiedzy. Np. wielu seniorów sądzi, że decyzja ubezpieczyciela, zwłaszcza dużego i państwowego, jest niepodważalna. A to nieprawda.

Ekspert podaje przykład z ostatnich dni: potężna firma wypłaciła małopolskiemu górnikowi po wypadku 12 tys. zł, ale wyrokiem sądu musiała dopłacić 58 tys. zł. Z kolei dwie krakowianki, które odniosły obrażenia po potrąceniu na przejściu dla pieszych, otrzymały 30 tys. i 35 tys. zł. Pierwotna oferta ubezpieczyciela opiewała na 2,5 i 2,2 tys. zł.

Poszkodowani Polacy są coraz bardziej świadomi tych różnic, dlatego rynek usług odszkodowawczych gwałtownie się w naszym kraju rozwija. -- Ostrożne szacunki mówią, że zajmuje się tym już ponad 3 tys. firm - mówi Marcin Jaworski z biura państwowego Rzecznika Finansowego (RF).

Niektórzy poszkodowani dostają tuż po wypadku trzy, cztery propozycje pomocy w uzyskaniu „godziwego odszkodowania”. Oferta jest szeroka: od konsultacji i sporządzenia pism po prowadzenie sprawy za prowizję (od 10 do 30 proc. sumy odszkodowania).

Połowa tych firm wyspecjalizowała się w skupowaniu roszczeń. Kupują nawet wtedy, gdy ktoś już dostał od ubezpieczyciela pieniądze, ale według ekspertów - za małe. Firma odszkodowawcza „dopłaca” mu parę tysięcy, a potem stara się od ubezpieczyciela odzyskać tę kwotę z nawiązką. I biznes kwitnie.

Rośnie też zainteresowanie bezpłatną pomocą ekspertów Rzecznika Finansowego. W zeszłym roku udzielili oni ponad 23,6 tys. porad - mejlowo i telefonicznie. Podjęli też ponad 17 tys. interwencji. 2,5 tys. razy pomagali załatwić spory polubownie.

Niektórzy ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania nie tylko za uszczerbek na zdrowiu, ale i za szkody materialne powstałe np. podczas stłuczek. Z obserwacji Rzecznika Finansowego (RF), Polskiej Izby Motoryzacji i Związku Rzemiosła Polskiego wynika, że niewiele pomogło tu podniesienie stawek OC (w zeszłym roku średnio o 55 proc.). Towarzystwa zaniżają rekompensaty np. za wynajem auta zastępczego lub holowanie. Wyliczenia kosztów na podstawie kosztorysu są też nadal mniej korzystne od rozliczeń bezgotówkowych (gdy ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem). Zaniżane są głównie koszty robocizny, ale zdarzyło się, że ubezpieczyciel wycenił zderzak na… 12 zł.

Z doświadczeń Rafała Latosa z krakowskiej kancelarii Effect wynika, że w takich sytuacjach warto samemu poszukać prawnika, posiłkując się choćby opiniami w internecie. Trzeba mieć ograniczone zaufanie do wszelkiej maści agentów, którzy dotarli do nas w niewiadomy sposób. - A już nachodzenie w domu lub szpitalu winno wzbudzić niepokój - radzi Latos. Podkreśla, że istotne jest doświadczenie i wykształcenie prawnika oraz prowizja, jakiej żąda: nie powinna przekraczać 20 proc.

Marcin Jaworski z biura państwowego Rzecznika Finansowego (RF) mówi, że działalność firm odszkodowawczych nie jest w Polsce regulowana, więc nie można się rzecznikowi poskarżyć w razie nieprawidłowości. A te się zdarzają. Problemem jest np. przetrzymywanie przez kancelarię odszkodowawczą całej kwoty uzyskanej od ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni, a firma odszkodowawcza takiego obowiązku nie ma. Zdarza się więc, że pokrzywdzony otrzymuje należną część (po potrąceniu prowizji) po wielu miesiącach, a w skrajnych sytuacjach - wcale.

- Klient może zawrzeć w umowie z kancelarią klauzulę, zgodnie z którą ubezpieczyciel nie będzie przelewał na konto kancelarii całej kwoty odszkodowania (co jest dzisiaj nagminne), tylko ustaloną prowizję, a główna część należności trafi od razu na konto poszkodowanego - radzi Marcin Jaworski.

Zauważa, że jeśli kancelaria nie zgodzi się na taki zapis, albo żądana przez nią prowizja wyda nam się zbyt wysoka, zawsze warto rozejrzeć się za innymi ofertami. - Konkurencja jest w tej branży niezwykle ostra, często do jednego poszkodowanego trafia kilka propozycji. Przeanalizujmy je, negocjujmy. W żadnym razie nie działajmy pod presją czasu, bo decyzja podjęta zbyt pospiesznie może nas sporo kosztować - radzi ekspert.

Dotyczy to zwłaszcza szkód na zdrowiu, gdzie odszkodowania są przeważnie wielokrotnie wyższe niż w przypadku szkód materialnych powstałych w wyniku banalnych stłuczek.

Rzecznik Finansowy zachęca do korzystania z bezpłatnej pomocy swoich ekspertów, można to zrobić mejlowo lub telefonicznie. Eksperci przedstawiają poszkodowanemu aktualny stan prawny i pomagają wybrać najlepsze rozwiązania; większość Polaków nie wie na przykład, że mogą jednocześnie skorzystać z odszkodowania z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) i OC sprawcy (jeśli uda się go ustalić).

____________________
Według Polskiej Izby Ubezpieczeń łączne składki z ubezpieczeń OC, jakie wpłynęły do firm ubezpieczeniowych w Polsce w 2016 r., to ponad 11,6 mld zł (wzrost o 39,1 proc.), a odszkodowania i świadczenia wypłacone z OC - 8 mld zł (wzrost o 14,3 proc.)

- Wzrost składki w 2016 r. zapobiegł zwiększeniu się straty z ubezpieczenia OC. Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, ze stratą 1 mld zł - wyjaśnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

WIDEO: Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-newsKomentarze (13)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hajs za sprzedaż szkody

Tomasz 1980 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak się zastanawiam, czy dostanę więcej przy szkodzie, gdzie zaniżenie w mojej ocenie jest ok 3 tys. zł. Wysłałem kosztorysy do kilku firm i najwyższą ofertę póki co dostałem z beker polska - 1200...rozwiń całość

Tak się zastanawiam, czy dostanę więcej przy szkodzie, gdzie zaniżenie w mojej ocenie jest ok 3 tys. zł. Wysłałem kosztorysy do kilku firm i najwyższą ofertę póki co dostałem z beker polska - 1200 zł. Czy mógłbym dostać gdzieś więcej... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomagają

kaśka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

EuCO jest bardzo dobre w odzyskiwaniu odszkodowań. Faktycznie pomagają.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ja odzyskałem prawie 6 tyś zł z 2 wypadków

Mateusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miałem 2 kolizje i każda była zaniżona o ponad 70%... masakra. Próbowałem sam z nimi walczyć ale niewiele zdziałałem. Znalazłem firmę która się zajmuje zaniżonymi odszkodowaniami. Dostałem dopłaty...rozwiń całość

Miałem 2 kolizje i każda była zaniżona o ponad 70%... masakra. Próbowałem sam z nimi walczyć ale niewiele zdziałałem. Znalazłem firmę która się zajmuje zaniżonymi odszkodowaniami. Dostałem dopłaty w wysokości 2750 zł i 3145 zł. Gdyby ktoś potrzebował korzystałem z ich usług, wycena oczywiście za darmo:
https://link.do/zanizone_odszkodowanie_OCzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybór kancelarii

Krzysiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam,
Współpracuję z firmą Helpfind, która pomaga wybrać właściwą kancelarię odszkodowawczą do konkretnego przypadku. Zgadzam się z większością wypowiedzi, kancelarii jest sporo i każda ma swoje...rozwiń całość

Witam,
Współpracuję z firmą Helpfind, która pomaga wybrać właściwą kancelarię odszkodowawczą do konkretnego przypadku. Zgadzam się z większością wypowiedzi, kancelarii jest sporo i każda ma swoje wewnętrzne zasady (nie zawsze przyzwoite niestety). W razie pytań zapraszam do kontaktu pod nr tel. 616 350 050 lub email: odszkodowania@helpfind.plzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zaniżone odszkodowanie z OC

Mirela (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam...rozwiń całość

Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odszkodowanie

Maciek Krawczyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ubezpieczalnie zaniżają odszkodowania i to mocno, więc moim zdaniem powinno się z tym walczyć. Sam miałem taką sytuację i dopiero pomoc firmy Wokanda pozwoliła mi na odzyskanie pieniędzy, które mi...rozwiń całość

Ubezpieczalnie zaniżają odszkodowania i to mocno, więc moim zdaniem powinno się z tym walczyć. Sam miałem taką sytuację i dopiero pomoc firmy Wokanda pozwoliła mi na odzyskanie pieniędzy, które mi się należałyzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobry prawnik

Paweł Adamkiewicz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja kiedyś miałem problem z uzyskaniem odszkodowania, no ale moim zdaniem nie ma co się bawić, trzeba od razu uderzyć do prawnika i walczyć o swoje. Osobiście - miałem szczęście. Spotkałem świetną...rozwiń całość

Ja kiedyś miałem problem z uzyskaniem odszkodowania, no ale moim zdaniem nie ma co się bawić, trzeba od razu uderzyć do prawnika i walczyć o swoje. Osobiście - miałem szczęście. Spotkałem świetną Panią prawnik - Węgrzynowicz-Cichońską. Sprawa chwilę trwała, ale nie żałuję - udało się uzyskać to co postawiliśmy sobie po spotkaniu za cel. Także śmiało, rodacy! :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobry prawnik to podstawa!

Krzysztof (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Warto jednak pamiętać, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych rozwiązań! Jako były radny nie raz słyszałem mrożące krew w żyłach opowieści wyborców o tym jak dali się omamić. Żerują na niewiedzy jak...rozwiń całość

Warto jednak pamiętać, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych rozwiązań! Jako były radny nie raz słyszałem mrożące krew w żyłach opowieści wyborców o tym jak dali się omamić. Żerują na niewiedzy jak tu ktoś słusznie zauważył - i ubezpieczalnie i firmy prawnicze. Sam przez dobre serce straciłem zdrowie, na szczęście pomogło mi Refundo. Choć radnym już nie jestem nadal staram się pomagać ludziom i polecam im w takiej sytuacji dobrych prawników, bo bez tego ani rusz, zostają z ręką w nocniku. Nie można wykorzystywać kruczków prawnych przeciw obywatelom! Państwo powinno się tym zająćzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ceny OC ida w górę.

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Prawnicy zarabiają, a jednocześnie ceny OC idą w górę, a na końcu pewnie okaże się, że za windowanie cen ubezpieczeń odpowiada rząd : )

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
co?

dede (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Artykuł sponsorowany, ale mnie spodobało się coś innego. Proponuję autorowi, że jak się zbierze grupka oszołomów pod sądem, zacytować ten fragment: "Ludzie, przerażeni wizją kilkuletniej sprawy...rozwiń całość

Artykuł sponsorowany, ale mnie spodobało się coś innego. Proponuję autorowi, że jak się zbierze grupka oszołomów pod sądem, zacytować ten fragment: "Ludzie, przerażeni wizją kilkuletniej sprawy sądowej, często się godzą. I tracą". Naprawdę dobre!

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/prawnicy-pomagaja-uzyskac-nalezne-odszkodowanie-ale-trzeba-uwazac,12322908/zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Autor napisał to jeszcze dobnitniej w swoim komentarzu:)

Ola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Tylko nie mieszaj dwóch pojęć: 1. tego, że sądy trzeba naprawić nikt nie kwestionuje (prezydent Duda jasno to podkreślił zapowiadając weto i wyjaśniając jego przyczyny) - red. Bartuś pisze o tym od...rozwiń całość

Tylko nie mieszaj dwóch pojęć: 1. tego, że sądy trzeba naprawić nikt nie kwestionuje (prezydent Duda jasno to podkreślił zapowiadając weto i wyjaśniając jego przyczyny) - red. Bartuś pisze o tym od wielu lat; 2. tego, jak Ziobro chce "naprawiać": jego rozwiązania prowadzą do zależności sędziów pod ministra, jak w głębokim PRL, a zarazem niczego nie usprawnia. TK usprawnił PiS? Śmiechu warte!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
okrakiem

dede (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Bardzo sprawna konstrukcja wypowiedzi - jestem za a nawet przeciw... już to gdzieś słyszałem. Tak najwygodniej. Rozumiem, że Bolek to jeden z Waszych patronów spędów pod sądami. Mam nadzieję, że Ci...rozwiń całość

Bardzo sprawna konstrukcja wypowiedzi - jestem za a nawet przeciw... już to gdzieś słyszałem. Tak najwygodniej. Rozumiem, że Bolek to jeden z Waszych patronów spędów pod sądami. Mam nadzieję, że Ci co stoją i drą japę pod sądem w Krakowie wiedzą, że jego Prezes siedzi i czeka na proces w sprawie wielomilionowych przekrętów. Wiesz o tym Olu? Tu nie ma miejsca na rozterki- taka jest prawda. I nie ma co zwalać na Ziobrę- dzisiaj jest on jutro ktoś inny jest na tym stanowisku. I rozumiem, że przyjmujesz do wiadomości, że wielomilionowe majątki niektórych sędziów pochodzą tylko i wyłącznie z ciężko zarobionej sędziowskej pensyjki, tak? I mniej "całej prawdy całą dobę", wyjdzie Ci to tylko na zdrowie.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo