Prawnicy pomagają uzyskać należne odszkodowanie, ale trzeba...

Prawnicy pomagają uzyskać należne odszkodowanie, ale trzeba uważać

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

Ubezpieczenia. Coraz więcej poszkodowanych Polaków uważa wypłacone im przez ubezpieczycieli odszkodowania za zaniżone. Kancelarie pomagające w takich sytuacjach rozwijają się błyskawicznie.
Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania powypadkowe ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

1,7 tys. zł za złamaną w trzech miejscach prawą rękę - takie odszkodowanie zaproponowała 45-letniemu panu Markowi, przedsiębiorcy z Wieliczki, wielka firma ubezpieczeniowa. 73-letnia pani Maria, która poślizgnęła się na plamie w markecie i złamała nogę, dostała równie „hojną” ofertę: 2,3 tys. zł.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Eldorado dla speców od odszkodowań

- Firmy ubezpieczeniowe często zaniżają odszkodowania albo bezzasadnie odmawiają ich wypłaty.
Poszkodowanych, którzy próbują się buntować, odsyłają na drogę sądową, wiedząc, że jest to w Polsce skuteczny sposób na zniechęcenie do starań o należne odszkodowanie - mówi Rafał Latos, prawnik z krakowskiej kancelarii Effect.

Najczęstszy trik: dzwoni pani z ubezpieczalni i proponuje, że - w zamian za zrzeczenie się dalszych roszczeń - zapłacą za 6 proc. uszczerbku na zdrowiu, a przy odmowie tylko 2 proc. Ludzie, przerażeni wizją kilkuletniej sprawy sądowej, często się godzą. I tracą.

Zdaniem Rafała Latosa, ubezpieczyciele żerują na niewiedzy. Np. wielu seniorów sądzi, że decyzja ubezpieczyciela, zwłaszcza dużego i państwowego, jest niepodważalna. A to nieprawda.

Ekspert podaje przykład z ostatnich dni: potężna firma wypłaciła małopolskiemu górnikowi po wypadku 12 tys. zł, ale wyrokiem sądu musiała dopłacić 58 tys. zł. Z kolei dwie krakowianki, które odniosły obrażenia po potrąceniu na przejściu dla pieszych, otrzymały 30 tys. i 35 tys. zł. Pierwotna oferta ubezpieczyciela opiewała na 2,5 i 2,2 tys. zł.

Poszkodowani Polacy są coraz bardziej świadomi tych różnic, dlatego rynek usług odszkodowawczych gwałtownie się w naszym kraju rozwija. -- Ostrożne szacunki mówią, że zajmuje się tym już ponad 3 tys. firm - mówi Marcin Jaworski z biura państwowego Rzecznika Finansowego (RF).

Niektórzy poszkodowani dostają tuż po wypadku trzy, cztery propozycje pomocy w uzyskaniu „godziwego odszkodowania”. Oferta jest szeroka: od konsultacji i sporządzenia pism po prowadzenie sprawy za prowizję (od 10 do 30 proc. sumy odszkodowania).

Połowa tych firm wyspecjalizowała się w skupowaniu roszczeń. Kupują nawet wtedy, gdy ktoś już dostał od ubezpieczyciela pieniądze, ale według ekspertów - za małe. Firma odszkodowawcza „dopłaca” mu parę tysięcy, a potem stara się od ubezpieczyciela odzyskać tę kwotę z nawiązką. I biznes kwitnie.

Rośnie też zainteresowanie bezpłatną pomocą ekspertów Rzecznika Finansowego. W zeszłym roku udzielili oni ponad 23,6 tys. porad - mejlowo i telefonicznie. Podjęli też ponad 17 tys. interwencji. 2,5 tys. razy pomagali załatwić spory polubownie.

Niektórzy ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania nie tylko za uszczerbek na zdrowiu, ale i za szkody materialne powstałe np. podczas stłuczek. Z obserwacji Rzecznika Finansowego (RF), Polskiej Izby Motoryzacji i Związku Rzemiosła Polskiego wynika, że niewiele pomogło tu podniesienie stawek OC (w zeszłym roku średnio o 55 proc.). Towarzystwa zaniżają rekompensaty np. za wynajem auta zastępczego lub holowanie. Wyliczenia kosztów na podstawie kosztorysu są też nadal mniej korzystne od rozliczeń bezgotówkowych (gdy ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem). Zaniżane są głównie koszty robocizny, ale zdarzyło się, że ubezpieczyciel wycenił zderzak na… 12 zł.

Z doświadczeń Rafała Latosa z krakowskiej kancelarii Effect wynika, że w takich sytuacjach warto samemu poszukać prawnika, posiłkując się choćby opiniami w internecie. Trzeba mieć ograniczone zaufanie do wszelkiej maści agentów, którzy dotarli do nas w niewiadomy sposób. - A już nachodzenie w domu lub szpitalu winno wzbudzić niepokój - radzi Latos. Podkreśla, że istotne jest doświadczenie i wykształcenie prawnika oraz prowizja, jakiej żąda: nie powinna przekraczać 20 proc.

Marcin Jaworski z biura państwowego Rzecznika Finansowego (RF) mówi, że działalność firm odszkodowawczych nie jest w Polsce regulowana, więc nie można się rzecznikowi poskarżyć w razie nieprawidłowości. A te się zdarzają. Problemem jest np. przetrzymywanie przez kancelarię odszkodowawczą całej kwoty uzyskanej od ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni, a firma odszkodowawcza takiego obowiązku nie ma. Zdarza się więc, że pokrzywdzony otrzymuje należną część (po potrąceniu prowizji) po wielu miesiącach, a w skrajnych sytuacjach - wcale.

- Klient może zawrzeć w umowie z kancelarią klauzulę, zgodnie z którą ubezpieczyciel nie będzie przelewał na konto kancelarii całej kwoty odszkodowania (co jest dzisiaj nagminne), tylko ustaloną prowizję, a główna część należności trafi od razu na konto poszkodowanego - radzi Marcin Jaworski.

Zauważa, że jeśli kancelaria nie zgodzi się na taki zapis, albo żądana przez nią prowizja wyda nam się zbyt wysoka, zawsze warto rozejrzeć się za innymi ofertami. - Konkurencja jest w tej branży niezwykle ostra, często do jednego poszkodowanego trafia kilka propozycji. Przeanalizujmy je, negocjujmy. W żadnym razie nie działajmy pod presją czasu, bo decyzja podjęta zbyt pospiesznie może nas sporo kosztować - radzi ekspert.

Dotyczy to zwłaszcza szkód na zdrowiu, gdzie odszkodowania są przeważnie wielokrotnie wyższe niż w przypadku szkód materialnych powstałych w wyniku banalnych stłuczek.

Rzecznik Finansowy zachęca do korzystania z bezpłatnej pomocy swoich ekspertów, można to zrobić mejlowo lub telefonicznie. Eksperci przedstawiają poszkodowanemu aktualny stan prawny i pomagają wybrać najlepsze rozwiązania; większość Polaków nie wie na przykład, że mogą jednocześnie skorzystać z odszkodowania z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) i OC sprawcy (jeśli uda się go ustalić).

____________________
Według Polskiej Izby Ubezpieczeń łączne składki z ubezpieczeń OC, jakie wpłynęły do firm ubezpieczeniowych w Polsce w 2016 r., to ponad 11,6 mld zł (wzrost o 39,1 proc.), a odszkodowania i świadczenia wypłacone z OC - 8 mld zł (wzrost o 14,3 proc.)

- Wzrost składki w 2016 r. zapobiegł zwiększeniu się straty z ubezpieczenia OC. Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, ze stratą 1 mld zł - wyjaśnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

WIDEO: Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-newsKomentarze (19)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odszkodowania

Edyta (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Casus z Warszawy - najlepsi w dochodzeniu roszczeń ubezpieczeniowych. Nie ma co samemu porywać się z motyką na słońce nie znając prawa ani przepisów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kancelaria jwc z Krakowa

Dawid (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja miałem bardzo skomplikowana sprawe z odszkodowaniem, nie chcieli mi go wypłacic. Pomogła mi kancelaria jwc z Krakowa na ul. Ariańskiej. Specjalizują sie w tego typu sprawach i bardzo sie ciesze...rozwiń całość

Ja miałem bardzo skomplikowana sprawe z odszkodowaniem, nie chcieli mi go wypłacic. Pomogła mi kancelaria jwc z Krakowa na ul. Ariańskiej. Specjalizują sie w tego typu sprawach i bardzo sie ciesze ze trafiłem na te kancelarie bo udało mi sie wygrać :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odszkodowanie

maruśś (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Najlepiej poszukać profesjonalnego wsparcia przy odszkodowaniach czy zadośćuczynieniach, bo w przeciwnym razie dostanie się się co najwyżej jakieś grosze. Ja po wypadku na budowie praktycznie...rozwiń całość

Najlepiej poszukać profesjonalnego wsparcia przy odszkodowaniach czy zadośćuczynieniach, bo w przeciwnym razie dostanie się się co najwyżej jakieś grosze. Ja po wypadku na budowie praktycznie zostałem pozbawiony możliwości dalszego wykonywania swojego zawodu i gdyby nie pomoc kancelarii Merces to nie wiem z czego bym teraz żył. Ich polecam, doprowadzają sprawy do końca. Mają swój portal – merces-odszkodowania.pl. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomoc w odszkodowaniu

adam888 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja bym podpytał w Sos Bphc ( sos-bphc.com). Co było istotne dla mnie to fakt, że mają jasne warunki współpracy, pomogli mi zrozumieć najdrobniejsze aspekty umowy i musze przyznać, że mega szczerze...rozwiń całość

Ja bym podpytał w Sos Bphc ( sos-bphc.com). Co było istotne dla mnie to fakt, że mają jasne warunki współpracy, pomogli mi zrozumieć najdrobniejsze aspekty umowy i musze przyznać, że mega szczerze podchodzą do sprawy nie obiecywali mi gwiazdki z nieba ale w moim przypadku faktycznie udało się dostać dobre pieniądze a nie jakieś drobne na waciki....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odszkodowanie

OEPolisaPlus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam. W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania, zapraszam do współpracy z naszymi ekspertami. Ekspertyza jest bezpłatna, a odpowiedź dostaną Państwo od nas w ciągu 24 godzin. Zachęcam do kontaktu...rozwiń całość

Witam. W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania, zapraszam do współpracy z naszymi ekspertami. Ekspertyza jest bezpłatna, a odpowiedź dostaną Państwo od nas w ciągu 24 godzin. Zachęcam do kontaktu z naszymi konsultantami pod numerem 781 000 781 lub na stronie polisaplus.pl.

Pozdrawiam,
Kasia z Polisa Pluszwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jwc kancelaria

barburka232 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

mi pomogła pani Justyna z Krakowa z jwc kancelaria i odzyskałam pieniądze z ubezpieczenia - gdyby nie ona to pewnie bym się męczyła kilka lat tak jak osoby, które spotkał podobny przypadek

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hajs za sprzedaż szkody

Tomasz 1980 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak się zastanawiam, czy dostanę więcej przy szkodzie, gdzie zaniżenie w mojej ocenie jest ok 3 tys. zł. Wysłałem kosztorysy do kilku firm i najwyższą ofertę póki co dostałem z beker polska - 1200...rozwiń całość

Tak się zastanawiam, czy dostanę więcej przy szkodzie, gdzie zaniżenie w mojej ocenie jest ok 3 tys. zł. Wysłałem kosztorysy do kilku firm i najwyższą ofertę póki co dostałem z beker polska - 1200 zł. Czy mógłbym dostać gdzieś więcej... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomagają

kaśka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

EuCO jest bardzo dobre w odzyskiwaniu odszkodowań. Faktycznie pomagają.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ja odzyskałem prawie 6 tyś zł z 2 wypadków

Mateusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miałem 2 kolizje i każda była zaniżona o ponad 70%... masakra. Próbowałem sam z nimi walczyć ale niewiele zdziałałem. Znalazłem firmę która się zajmuje zaniżonymi odszkodowaniami. Dostałem dopłaty...rozwiń całość

Miałem 2 kolizje i każda była zaniżona o ponad 70%... masakra. Próbowałem sam z nimi walczyć ale niewiele zdziałałem. Znalazłem firmę która się zajmuje zaniżonymi odszkodowaniami. Dostałem dopłaty w wysokości 2750 zł i 3145 zł. Gdyby ktoś potrzebował korzystałem z ich usług, wycena oczywiście za darmo:
https://link.do/zanizone_odszkodowanie_OCzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybór kancelarii

Krzysiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam,
Współpracuję z firmą Helpfind, która pomaga wybrać właściwą kancelarię odszkodowawczą do konkretnego przypadku. Zgadzam się z większością wypowiedzi, kancelarii jest sporo i każda ma swoje...rozwiń całość

Witam,
Współpracuję z firmą Helpfind, która pomaga wybrać właściwą kancelarię odszkodowawczą do konkretnego przypadku. Zgadzam się z większością wypowiedzi, kancelarii jest sporo i każda ma swoje wewnętrzne zasady (nie zawsze przyzwoite niestety). W razie pytań zapraszam do kontaktu pod nr tel. 616 350 050 lub email: odszkodowania@helpfind.plzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo