Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławni wzięli pod opiekę stare księgi

PIOTR SUBIK
ZABYTKI. Pięć XVII-wiecznych cerkiewnych starodruków poddano konserwacji dzięki staraniom Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej "Elpis" w Gorlicach. Kilkadziesiąt kolejnych skopiowano cyfrowo i udostępniono w internecie.

Księgi, którymi w mijającym roku zajmowali się konserwatorzy, pochodzą ze starych prawosławnych cerkwi, m.in. w Bartnem, Gładyszowie, Ciechani i Sanoku. Wszystkie wydano w lwowskiej drukarni brackiej, najstarszą - w roku 1630.

- Na marginesach mają one niezwykle interesujące odręczne zapiski, które dostarczają cennych informacji historycznych - mówi dyrektor ośrodka i proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach, ks. dr Roman Dubec, autor katalogu starodruków cerkiewnych ze zbiorów instytucji kościelnych i parafii prawosławnych w Małopolsce.

Tego roku w ośrodku "Elpis" powstały także komputerowe kopie 28 ksiąg liturgicznych (łącznie 10 tys. stron) pochodzących z łemkowskich świątyń, m.in. w Bartnem, Gładyszowie, Kuńkowej i Wysowej. To starodruki wydane drukiem w większości w XVII-XIX w., wśród nich prawdziwy "biały kruk", czyli rękopis "Ewangeliarza" wraz z kazaniami. Manuskrypt, który przez wieki przechowywano w cerkwi w Leszczynach, według historyków może pochodzić nawet z przełomu XVI i XVII w.

Część ksiąg będących w zbiorach ośrodka "Elpis" jest bardzo zniszczona, a na konserwację ich wszystkich nie ma pieniędzy. Dlatego postanowiono udostępnić je w wersji cyfrowej. Było to możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury. Dostępne w sieci księgi będą przydatne m.in. dla slawistów, historyków sztuki i lingwistów. Ale też dla osób nie będących naukowcami, a interesujących się Łemkowszczyzną.

Oprócz ksiąg utrwalono cyfrowo także sto archiwalnych fotografii prezentujących życie codzienne Łemków mieszkających w Beskidzie Niskim.

Cyfrowe zasoby Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej "Elpis" w Gorlicach można znaleźć na stronie internetowej www.okp-elpis.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski