MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premiera książki Moniki Raspen "Czartoryska. Historia o marzycielce" 25 czerwca w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Czartoryska. Historia o marzycielce”
„Czartoryska. Historia o marzycielce” Materiały prasowe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Wydawnictwo Muza zapraszają na krakowską premierę debiutanckiej powieści Moniki Raspen „Czartoryska. Historia o marzycielce”, która odbędzie się we wtorek, 25 czerwca, o godz. 17 w Artetece w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego). Wstęp wolny.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Piętnastoletnia Izabela z Flemingów zostaje zmuszona do wyjścia za mąż za swojego wuja, Adama Czartoryskiego. Słabo mówi po polsku, a złośliwi wyśmiewają braki w jej edukacji. Po przebytej ospie ma potwornie oszpeconą twarz, jest łysa i chuda jak szkielet. Nic jednak nie może być przeszkodą w zawarciu tego małżeństwa, albowiem najważniejszy – jak zawsze – jest interes Familii.

Oto historia jednego z najbardziej tajemniczych polskich rodów opowiedziana z kobiecej perspektywy i kobiecym głosem. To opowieść nie tylko o ówczesnych realiach, lecz także o tajemnicach, które nigdy miały nie wyjść na jaw, i o rozrywających serce dramatach.

Miała zaledwie piętnaście lat, gdy została zmuszona do poślubienia swojego wuja. Była zdradzana przez małżonka przez cały czas trwania ich związku. Kilkukrotnie otarła się o śmierć. Straciła czworo dzieci, a jednak zwyciężyła w niej wielka wola życia. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych magnatek w polskiej historii.

Co wiemy o niej naprawdę? Niewiele. Ukazywana jest zazwyczaj jako ekscentryczna dama o bujnym życiu uczuciowym, która bez oporów spełniała swoje marzenia i zachcianki. Dziś zapewne uznano by ją za celebrytkę.

Prawda o Izabeli jest jednak inna. Nie była drapieżną lwicą salonową, nie szukała przygód w ramionach kolejnych kochanków. Ówcześni pamiętnikarze wspominają ją jako kobietę ciepłą, wrażliwą i życzliwą. Wiemy, że cierpiała na nawracającą depresję, do której skłonność odziedziczyły jej dzieci – Adam i Cecylia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski