Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krakowa planuje podwyżkę opłat w strefie parkowania. Radni mają duże wątpliwości, czy sięgać do portfeli mieszkańców

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Prezydent proponuje podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania. Radni mają duże wątpliwości.
Prezydent proponuje podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania. Radni mają duże wątpliwości. Andrzej Banaś
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie zmian w strefie płatnego parkowania. Plan jest taki, by za postój płacić więcej o 1 zł. Opłaty maja też obowiązywać w niedziele. Miejscy radni mają ogromne wątpliwości, czy w obecnej sytuacji obciążać mieszkańców podwyżkami. Zwracają uwagę, że mamy czas inflacji, rosnących cen, w którym miasto powinno dbać o stan portfeli krakowian.

- Mamy coraz więcej zgłoszeń mieszkańców strefy, że miejsca w niej są zajmowane przez samochody spoza Krakowa. To oznacza, że obecne stawki już nie zniechęcają do przyjazdu autem do naszego miasta. Podwyżki mają skłonić osoby spoza Krakowa do korzystania z innych środków transportu takich jak pociąg czy autobus - wyjaśnia wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Urzędnicy planują zwiększenie opłat w strefie o 1 zł. To oznacza, że za każdą godzinę parkowania płacilibyśmy: w podstrefie A - 7 zł, w podstrefie B - 6 zł, w podstrefie C - 5 zł.

Projekt w sprawie zmian w strefie prezydent Krakowa ma przekazać pod obrady Rady Miasta na sesji planowanej na 21 grudnia. Drugie czytanie odbyłoby się więc w styczniu, a nowe zasady mogłyby obowiązywać od połowy lutego.

Droższy postój tylko dla osób spoza Krakowa?

Radni miejscy krytycznie podchodzą do propozycji zwiększenia opłat w strefie. - Wygląda na to, że w taki sposób prezydent chce znaleźć część pieniędzy potrzebnych do spięcia przyszłorocznego budżetu. Uważamy, że takich rzeczy nie powinno się robić kosztem mieszkańców - komentuje Włodzimierz Pietrus, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Krakowa. - Można byłoby zaakceptować podwyżkę opłat w strefie, ale tylko dla osób spoza Krakowa - dodaje.

Wiceprezydent Kulig przyznaje, że rozważano, by opłaty w strefie zróżnicować i ustalić wyższe stawki dla przyjezdnych. Sprawdzano, jakie są możliwości prawne dla takiego rozwiązania. Okazało się, że jest taka możliwość, ale pojawił się warunek.

- Taką opcję można byłoby wprowadzić jedynie w ramach aplikacji na telefonie. W parkomatach nie ma takiej możliwości. Oznaczałoby to więc wykluczenie z niższych opłat osób, które nie posiadają aplikacji, mają problem z jej obsługą, chodzi głównie o osoby starsze. Dlatego nie rekomendujemy i nie uwzględniamy w projekcie uchwały tego rozwiązania - wyjaśnia wiceprezydent Kulig.

Ostateczna decyzja w kwestii ewentualnego zróżnicowania opłat będzie należeć do radnych. - Jak miasto zaczęło wycofywać automaty na bilety, w których można płacić gotówką i zastępować je urządzeniami na kartę, to nie było argumentów o wykluczaniu, tylko przekonywanie, że trzeba dostosowywać się do nowych technologii - komentuje Andrzej Hawranek, szef klubu Platforma - Koalicja Obywatelska w RMK.

Nie jest przekonany do podwyżek w strefie. Zwraca uwagę, że już teraz opłaty są wysokie. - W tym roku byłem w szwajcarskim Lugano, gdzie za postój w strefie płaciło się podobnie jak u nas się proponuje. Proszę jednak zwrócić uwagę jakie są zarobki i poziom życia w Szwajcarii - mówi radny Hawranek. - Moim zdaniem podwyżka opłat w strefie o 1 zł nie rozwiąże problemu zajętości miejsc. Jeżeli chcemy zwiększyć rotację samochodów to trzeba byłoby wprowadzić limit godzin na parkowanie. We wspomnianej Szwajcarii postój w jednym miejscu był możliwy do trzech godzin - dodaje.

Bardzo krytycznie o planowanych podwyżkach wypowiada się Łukasz Gibała, lider klubu "Kraków dla Mieszkańców w RMK: - To pokazuje, że prezydent nie myśli o stanie portfeli krakowian. Niedawno pojawiła się propozycja podwyżek cen biletów MPK, a teraz słyszymy o zwiększeniu opłat w strefie. To przykład braku empatii. Władze miasta powinny szukać rozwiązań, które pomogą mieszkańcom przetrwać trudne czasy. Milionowych oszczędności można szukać poprzez rezygnację z kosztownej miejskiej telewizji czy ograniczeniu inwestycji o drogie elementy, takie jak ławki za setki tysięcy złotych.

Problem z niedzielnym parkowaniem

Sugerowane przez prezydenta zmiany mają nie tylko dotyczyć podwyżki opłat. Zgodnie z nową propozycją opłaty w strefie byłby pobierane nie tylko od poniedziałku do soboty w godzinach 10-20, ale także w niedziele w tych samych godzinach.

- O wprowadzenie strefy w niedziele wnioskują jej mieszkańcy. Zwracają uwagę, że w te dni stają się więźniami własnych domów, bowiem w przypadku odjechania samochodem spod domu albo okolic miejsca postojowe są od razu zajmowane przez przyjezdnych i później po powrocie bardzo trudno znaleźć kawałek wolnej przestrzeni do ponownego zaparkowania - wyjaśnia wiceprezydent Kulig.

Studenci Politechniki Krakowskiej kilka lat temu opracowali koncepcje zagospodarowania Alej Trzech Wieszczów.

Moje miasto. Trzech Wieszczów bez wizji

Przypomnijmy, że prezydent Krakowa próbował podwyższyć opłaty w strefie i rozszerzyć jej działalność o niedzielę już w lipcu tego roku. Wtedy jednak pomysł spotkał się z krytyką ze strony radnych. Teraz przed uchwaleniem budżetu na przyszły rok powrócił z propozycjami.

Projekt dotyczy również rozszerzenia granic strefy o nowe rejony w Łagiewnikach, Podgórzu, Cichym Kąciku i Bronowicach.
Urzędnicy przekonują, że że mieszkańcy wnioskowali o rozszerzenie strefy o nowe obszary, bowiem mają tam problem z zaparkowaniem pod domem albo w pobliżu.

Radny Hawranek komentuje: - Na zamówienie PO zrobiono badania wśród mieszkańców, zapytano w nich o rozszerzenie strefy i 80 procent respondentów była przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski