Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka 40 Plus. Wystaw sobie e-skierowanie na przegląd organizmu. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Kompleksowy przegląd organizmu każda osoba po 40. roku życia może wykonać bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jak skorzystać z tej możliwości? Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania.
Kompleksowy przegląd organizmu każda osoba po 40. roku życia może wykonać bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jak skorzystać z tej możliwości? Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Fot. Freepik.com
W Małopolsce badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” wykonało do tej pory blisko 200 tys. osób. Chętniej z możliwości kompleksowego przeglądu organizmu korzystają kobiety.

Siedząca praca i odpoczynek na kanapie, niezdrowe posiłki na talerzach, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, stres. Lekarze nie mają wątpliwości, że gruntowne zmiany naszego stylu życia i codziennych nawyków to prosta droga do szeregu tzw. chorób cywilizacyjnych. Z powodu nadciśnienia tętniczego w Małopolsce leczy się ok. 400 tys. pacjentów. Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej pacjentów z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.
Ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych rośnie z wiekiem, a jedyną szansą na ich wykrycie na wczesnym etapie, w momencie, gdy nie dają jeszcze niepokojących objawów, są regularne badania profilaktyczne. Kompleksowy przegląd organizmu każda osoba po 40. roku życia może wykonać bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Zaloguj się do IKP

Jak skorzystać z tej możliwości? Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ci, którzy nie aktywowali jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii działającej pod numerem 989 (dostępnej we wszystkie dni tygodnia, w godzinach 7-20), poprosić o pomoc swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo medyków z punktu wykonującego diagnostykę.

Jakie badania wchodzą w skład „Profilaktyki 40 Plus”

W skład „Profilaktyki 40 Plus” wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.

Gdzie można wykonać badania?

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest 215. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.

Kobiety badają się chętniej

Od startu programu „Profilaktyka 40 Plus” w Małopolsce skorzystało z niego blisko 200 tys. osób. Chętniej badają się kobiety – 60 proc. osób, które sprawdziły swój stan zdrowia to panie. Na zrealizowanie czeka jeszcze 50 tys. skierowań wystawionych już sobie przez mieszkańców naszego regionu.
W całym kraju dotychczas badania w ramach „Profilaktyki 40 Plus” wykonało ponad 2,4 mln osób. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia ci, którzy pierwszy przegląd mają już za sobą, mogą go powtórzyć po upływie roku. Skierowanie zostanie wygenerowane automatycznie.

Sprawdź kalendarz profilaktyki

„Profilaktyka 40 Plus” to tylko jeden z programów umożliwiających systematyczną kontrolę swojego organizmu. Nie wiesz, które z nich są przeznaczone dla ciebie? W planowaniu regularnych badań profilaktycznych pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia Akademia NFZ. Znajdziesz tam praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich, które pomogą nie przegapić rozwijającej się choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Profilaktyka 40 Plus. Wystaw sobie e-skierowanie na przegląd organizmu. Poradnik małopolskiego NFZ - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski