Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Moja Woda" - wniosek. Sprawdź dopłaty do oczek wodnych. Jak dostać do 5 tys. na oczko wodne?

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Program "Moja Woda". Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, która padła w kontekście niedawnej suszy, wywołała wielkie poruszenie w internecie. I nie tylko - Chciałbym, żeby przy każdym domu było oczko wodne - mówił Andrzej Duda podczas niedawnej konferencjo w Sulejówku. - Nie tylko przy domu jednorodzinnym, ale także przy domach wielorodzinnych. Nabór wniosków zaczyna się już w lipcu. Kto może dostać dotację na budowę "oczka wodnego"?

Wkrótce też okazało się, że założony z tej okazji hashtag #OczkoWodne szybko trafił do najpopularniejszych na Twitterze.

Perspektywa budowania oczek wodnych stalą się przedmiotem żartów

Perspektywa budowania oczek wodnych stalą się przedmiotem żartów ze strony opozycji, z drugiej zaś została potraktowana ze śmiertelną powagą przez rządzących. I oto, szybciej zapewne niż ktokolwiek przypuszczał, mamy program dofinansowania kwotą 100 milionów złotych budowy małych, przydomowych instalacji retencyjnych. W Krakowie, jakiś czas temu, jedna z moich znajomych opowiadała mi o rodzinie z Libanu, która na widok oszałamiającej zieleni skweru w centrum Krakowa, zanim zdążyła się rozpakować w nowym miejscu zamieszkania, rozłożyła pod krzakiem dywany i zasiadła na nich do kolacji. - Czegoś takiego jeszcze w swoim życiu nie widziałam – dzieliła się swoimi wrażeniami przybyszka z Bliskiego Wschodu.

Program "Moja woda". Susze nękają rolnictwo

Otacza nas piękna natura, ale nie potrafimy o nią właściwie zadbać. Cierpi nie tylko zieleń w parkach i lasach. Susze nękają rolnictwo. Mało kto wie, jak sądzę, że z niewielkiego dachu w ciągu 20 zaledwie minut, spława, podczas intensywnych opadów. spływa do instalacji kanalizacyjnej około 360 l wody. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele wody marnuje się z tego samego powodu w wielkich polskich metropoliach. Marnotrawimy ją nie tylko nie potrafiąc skutecznie jej zatrzymać. Na terenach podmiejskich, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, wiele osób używa wodę z kranu do podlewania trawników. To piekielne marnotrawstwo.

Na przeciw oczywistym potrzebom wynikającym z deficytu wody wychodzi rządowy program "Moja woda”. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są bliżej beneficjentów. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

- Program „Moja Woda”, który jest pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji podkreśla minister klimatu - Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych” - poinformował minister klimatu.

Kto może dostać dotację na budowę "oczka wodnego"?

  • Właściciele domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.
  • Dotacja wyniesie do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.
  • Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

"Moja woda". Na co można dostać dotację?

Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

"Moja woda". Nabór wniosków już od lipca

W Krakowie dodatkowe środki

- Program ,,Moja Woda” - co zaznaczyli prezydent RP Andrzej Duda i minister klimatu Michał Kurtyka, jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne, chcemy chronić zasoby wodne poprzez zwiększenie retencji przy budynkach jednorodzinnych - podkreśla Kazimierz Koprowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- Dofinansowanie będzie można otrzymać na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie popularnych "deszczówek" i wód roztopowych. Mam nadzieję, że dodatkowe wsparcie w kwocie ponad 4 500 000 miliona złotych (4 mln złotych otrzymane z Narodowego Funduszu oraz 500 tys. złotych z zasobów Wojewódzkiego Funduszu), które zamierzamy przeznaczyć dla beneficjentów, będzie mieć pozytywny wpływ na ochronę środowiska w Małopolsce. Nabór wniosków planowany jest na początek lipca.

Wnioski będą przyjmowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej od lipca 2020.

Program realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków - do końca 2024 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawraca uwagę, ze zagadnienie retencji wody ma wiele aspektów. Może ona opierać się na tzw. bioretencji – np. wysiewaniu kwietnych łąk doskonale wiążących wilgoć w glebie, retencji korytowej czy nawodnieniach rolniczych. Tego typu działania wspierane są przez Wody Polskie, firmę powołaną do właściwego gospodarowania zasobami wody w naszym kraju . Bardzo ciekawe projekty realizować są od lat w krajach zachodnich, gdzie stosowane są wysokozaawansowane systemy retencji wody w miastach.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski