Prokuratura Regionalna w Krakowie nie wystąpi o delegalizację prawicowego Stowarzyszenia ONR

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Jedna z demonstracji ONR w Krakowie
Jedna z demonstracji ONR w Krakowie Andrzej Wiśniewski
Udostępnij:
Prokuratura Regionalna w Krakowie zdecydowała, że nie wystąpi z wnioskiem o delegalizację Stowarzyszenia Obóz Narodowo Radykalny. Według śledczych nie ma mowy o rażącym i uporczywym naruszeniu prawa przez tę skrajnie prawicową organizację.

FLESZ - Robert Lewandowski znów najlepszym piłkarzem świata

Prokuratura Regionalna w Krakowie podjęła taką decyzję po czterech latach badania wniosków złożonych w sprawie delegalizacji ONR. Jak potwierdza rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie Katarzyna Duda: Prokurator na podstawie zebranego materiału uznał, że jest on niewystarczający do wystąpienia z wnioskiem o delegalizację.

Domagała się tego choćby prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wniosek skierowała do ministra Zbigniewa Ziobry w maju 2017 r. Jej wniosek przeleżał pół roku, nie został wówczas rozpatrzony. Prezydent Gronkiewicz-Waltz ponowiła go w listopadzie 2017 r., tuż przed Marszem Niepodległości organizowanym przez środowiska narodowe. Pisała do ministra Zbigniewa Ziobry, że jej prośba pozostała bez reakcji, tymczasem „narodowcy doczekali się zgody na cykliczną imprezę", chodziło o wspomniany Marsz Niepodległości 11 listopada.

Podobny wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości tuż po listopadowym Marszu Niepodległości w 2017 r. złożył poseł Ryszard Petru, wtedy lider Nowoczesnej. W 2018 r., po zjeździe i marszu ONR w Gdańsku, o delegalizację skrajnej organizacji wystąpił również ówczesny prezydent tego miasta Paweł Adamowicz.

Sprawa trafiła do prokuratury w Krakowie, bo tu jest siedziba ONR. Początkowo prowadziła ją prokuratura okręgowa. Potem to postępowanie o charakterze pozakarnym przejęła Prokuratura Regionalna.

Z jej opublikowanego komunikatu wynika, że zasięgnięto w sprawie opinie biegłych: historyka prof. Szymona Rudnickiego, Instytutu Ekspertyz Kryminalistycznych „ANALITYKS” w Poznaniu Zakład Lingwistyki i Psychologii oraz otrzymano kompleksową opinię opracowaną przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, dr. hab. Mieczysława Ryby i dr. hab. Wojciecha Turka. Sięgnięto też do akt postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuratury na terenie całego kraju i stwierdzono, iż brak jest podstaw do wystąpienia z wnioskiem o delegalizację ONR.

Pozyskany materiał nie wykazał bowiem, aby w stosunku do działalności Stowarzyszenia ONR zachodziły przesłanki dotyczące możliwości delegalizacji. Wskazać należy, piszą śledczy, że w żadnym z postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuratury nie stwierdzono, aby czyny będące ich przedmiotem stanowiły publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych przez członków Stowarzyszenia ONR. Żadne z tych postępowań nie zostało zakończone skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Także analiza działań organu nadzoru - w tym przypadku Prezydenta Miasta Krakowa- nie wykazała, aby wobec Stowarzyszenia stosowano wcześniej środki nadzorcze z powodu zachowania sprzecznego z prawem. Z kolei uzyskane w tej sprawie opinie reprezentują szerokie spektrum poglądów funkcjonujących w przestrzeni społecznej, dotyczących ocen działalności Stowarzyszenia ONR, a zaprezentowane w nich wnioski nie dają podstaw do wystąpienia do Sądu z wnioskiem o rozwiązanie Stowarzyszenia.

Postanowienie jest nieprawomocne. Odwołanie mogą złożyć wnioskodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Prokuratura Regionalna w Krakowie nie wystąpi o delegalizację prawicowego Stowarzyszenia ONR - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hahaaha
oi oi ojszczyzny !
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie