MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promowanie budownictwa efektywnego

DO
Świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości, nazywane potocznie certyfikatem lub paszportem energetycznym, od 1 stycznia 2009 r. muszą posiadać wszystkie nieruchomości nowo powstałe, a także używane wprowadzane do obrotu (sprzedawane lub wynajmowane) oraz budynki, gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie ich charakterystyka energetyczna. Świadectwo jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu wielu różnych parametrów.

Świadectwo może być sporządzone wyłącznie dla jednego lub kilku lokali mieszkalnych

Świadectwo uwzględnia wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji. Wielkość te ustala się na podstawie stałych, obiektywnych cech budynku. Nie bierze się przy tym pod uwagę pomiaru zużycia energii w całym obiekcie, gdyż trudno poddać obiektywnej ocenie sposób użytkowania budynku przez jego mieszkańców. Każdy inwestor jest obowiązany dołączyć certyfikat energetyczny budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o użytkowanie obiektu.
W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu (sprzedaży) lub wynajmowi, to nabywcy lub najemcy powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej. Brak świadectwa nie jest jednak przeszkodą w dokonaniu transakcji.
Obowiązek zbywcy
Obowiązek pozyskania świadectwa spoczywa na zbywcy, ale przepisy prawne nie nakładają na niego sankcji, jeżeli takiego świadectwa nie przedstawi. Świadectwo jest ważne 10 lat, pod warunkiem nie przeprowadzenia w tym czasie robót budowlanych, w wyniku których charakterystyka energetyczna budynku uległaby zmianie. W przeciwnym wypadku zachodzi konieczność sporządzenia nowego świadectwa.
W obiektach ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo charakterystyki sporządza się wyłącznie dla budynku. Spółdzielnia mieszkaniowa, wydając lokal zobowiązana jest do przekazania "paszportu" energetycznego budynku nabywcy tego lokalu. Dla lokali niemieszkalnych (użytkowych, np. garaży) nie ma potrzeby sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, ani też uwzględniania ich w świadectwach charakterystyki energetycznej budynku, w przypadku gdy pomieszczenia te nie są ogrzewane i wentylowane mechanicznie.
Jeśli lokale mieszkalne znajdują się w budynku ze wspólną instalacją ogrzewczą, to świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzane jest
wyłącznie dla budynku.
W przypadku lokalu posiadającego samodzielną instalację ogrzewczą, świadectwo wykonuje się niezależnie dla tego lokalu. Świadectwo może być sporządzone wyłącznie dla jednego czy kilku lokali mieszkalnych, niekoniecznie dla całego budynku. Ustawa w obecnym kształcie nie reguluje, na czyj koszt następuje sporządzanie certyfikatu energetycznego budynku. Ceny świadectw są uzależnione m.in. od takich czynników, jak: wielkość budynku, jego przeznaczenie, komplet-ność istniejącej dokumentacji technicznej dotyczącej danego obiektu, a także konkurencji między osobami chętnymi do wystawienia dokumentu.
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową wynika z prawa europejskiego. Celem wprowadzenia takiego obowiązku jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie.
Kto sporządza świadectwa?
Świadectwo energetyczne budynku może sporządzać osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym; nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe; posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Za równorzędne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu uznaje się ukończenie, nie mniej niż rocznych studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.
Do rejestru osób spo-rządzających świadectwa charakterystyki energetycznej nie są wpisywane osoby posiadające do tego uprawnienia z mocy ustawy (budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej). Specjalistę, który sporządza świadectwa charakterystyki energetycznej można odnaleźć w taki sam sposób jak projektanta, przy zachowaniu tych samych podstawowych zasad. Istotnym elementem pozyskiwania wiedzy o rynku świadczących te usługi będzie informacja o wykonywaniu określonych usług zamieszczana przez samych uprawnionych, w ogłoszeniach oraz na stronach internetowych.
Osoba sporządzająca świadectwa charakterystyki energetycznej budynków nie musi być członkiem izby samorządu zawodowego. Ustawa nie określa obowiązku członkostwa w izbie. Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
(DO)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski