Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycja dla energooszczędnych

Opr. Wiktor Sawiuk
Dofinansowanie w formie kredytu lub pożyczki z dotacją obejmie między innymi docieplenie stropów.
Dofinansowanie w formie kredytu lub pożyczki z dotacją obejmie między innymi docieplenie stropów. Fot. rockwool
Program ,,Ryś”.Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłaci nam do ocieplania ścian oraz dachów.

Nowy program dofinansowań - „Ryś” - ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna pula dofinansowań to 400 mln złotych, z czego 120 mln zł jest w formie bezzwrotnej, a 280 mln zł do zwrotu.

,,Ryś” do kompleksowej termomodernizacji

Program będzie realizowany w latach 2016-2023, z możliwością zawierania umów do końca 2020 r. - Domy jednorodzinne stanowią prawie połowę wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce, jednak do tej pory ich termomodernizacja nie była w znaczący sposób wspierana - mówi Małgorzata Skucha, prezes zarządu NFOŚiGW. - Chcemy, by program „Ryś” stał się przełomem i przekonał Polaków do korzyści płynących z oszczędzania energii i ograniczenia spalania złej jakości paliw. - Poprawa efektywności energetycznej domów jednorodzinnych jest jednym z najważniejszych zadań polskiego budownictwa - dodaje Jolanta Lessig z NSG Group.

Przyznaje też, że kompleksowa termomodernizacja wymaga zachęt prawnych i finansowych oraz stałego podnoszenia wiedzy o nowoczesnych materiałach i korzyściach z ich zastosowania.

Eksperci wiedzą, co mówią. W domach jednorodzinnych mieszka niespełna połowa Polaków, ale odsetek ten wciąż rośnie. Tymczasem ogromna część stojących w Polsce domów jednorodzinnych to obiekty wybudowane przed 1975 rokiem. Ich wysoka energochłonność wynika z braku dobrych materiałów i odpowiednich przepisów oraz wymagań budowlanych w tym zakresie.

W przeważającej części są to obiekty źle ocieplone i niedogrzane, dlatego ograniczanie zużycia energii w budynkach już istniejących jest jednym z najważniejszych założeń w ramach wypełniania przez Polskę zobowiązań określonych w unijnych dyrektywach dotyczących efektywności energetycznej oraz czystszego powietrza.

Warunki na jakich uzyskamy dofinansowanie

Dofinansowanie obejmie prace dociepleniowe i modernizację instalacji wewnętrznych oraz wymianę źródeł ciepła. Będzie można uzyskać finansowanie do 100 proc. kosztów, przy czym dla każdego przedsięwzięcia określono maksymalne jednostkowe koszty, czyli pułap zwrotu - ile pieniędzy NFOŚiGW może na dane działanie wypłacić.

- Wsparcie będzie udzielane w formie kredytów bądź pożyczek z dotacją, poprzez banki i wojewódzkie fundusze. Zwrotna forma tej pomocy daje możliwość ponownego wykorzystania środków i dotarcia do większej liczby osób w dłuższej perspektywie czasu - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Połączenie najważniejszych działań termoizolacyjnych będzie premiowane wyższą dotacją. Najwyższa możliwa dotacja wyniesie 40 proc. przy kompleksowych inwestycjach, obejmujących ocieplenie ścian i dachu. W przypadku termoizolacji tylko niektórych elementów i zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub odnawialnych źródeł energii, właściciel budynku dostanie 20 proc. dotacji.

Dotacja pokryje w całości koszty niezbędnej dokumentacji projektowej, oceny energetycznej budynku przed realizacją inwestycji i potwierdzenia efektów realizacji przedsięwzięcia. Ocena energetyczna nie będzie wymagała skomplikowanego audytu.

Termomodernizującym pomoże nie tylko ,,Ryś

Termoizolacja pojedynczych elementów budynków (okien, podłóg) oraz zastosowanie konwencjonalnych źródeł ciepła będzie dofinansowane wyłącznie w postaci preferencyjnego kredytu bądź pożyczki.

Alternatywnie beneficjent może skorzystać z innych programów wsparcia wymiany źródeł ciepła, na przykład „Prosument” czy „Kawka”.

Pierwszy etap prac termo-modernizacyjnych zakłada poprawę izolacyjności przegród zewnętrznych, dachów, podłóg oraz okien i drzwi.

- Wymiana okien na nowoczesne, z szybami zespolonymi ze szkła niskoemisyjnego, to jeden z elementów termomodernizacji. Obniża koszty eksploatacji oraz poprawia komfort cieplny i estetykę budynków - mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego Pilkington Polska.

Wsparcie w kolejnych etapach obejmuje wymianę instalacji wewnętrznej - systemów wentylacyjnych i grzewczych - a także wymianę źródeł ciepła na nowoczesne (kocioł kondensacyjny, pompa ciepła lub odnawialne źródła energii).

Wysokość bezzwrotnego dofinansowania prac remontowych wynosi, co prawda, maksymalnie 40 proc. kosztów, ale na pozostałą część można dostać kredyt lub pożyczkę na preferencyjnych warunkach, które będą udzielane do wysokości stu procent kosztów kwalifikowanych określonych indywidualnie dla każdego przedsięwzięcia. Przewiduje się, że właściciele domów będą mogli rozpocząć składanie wniosków w I kw. 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski