Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycje urozmaiceń

MM
Do końca miesiąca mają być gotowe koncepcje remontu i przebudowy ul. Floriańskiej oraz ul. św. Tomasza. Opracowuje je wyłoniona w przetargu (powtórnym, gdyż na pierwszy nie wpłynęła żadna oferta) Pracownia Architektoniczna i Konstrukcyjno-Budowlana z Rzeszowa. Jak informuje rzecznik dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji Filomena Serwin, są zapewnione środki na wykonanie projektów dla tych ulic w przyszłym roku. - Remonty mogłyby być realizowane w 2006 r., na początek ul. Floriańskiej - podaje rzeczniczka.

Lampy stylowe, ale źródło światła mocniejsze

   - Obie ulice znajdują się w obszarze, który ma ścisłe wytyczne konserwatorskie. Dążą one do tego, by ujednolicić ulice w rejonie Starego Miasta. Są tu ulice "ważniejsze", biegnące od Rynku, zwłaszcza Droga Królewska - i dla nich stosuje się rozwiązania najdroższe, najporządniejsze. Natomiast ulice poprzeczne to już rozwiązania tańsze, skromniejszy wystrój - mówi reprezentujący pracownię z Rzeszowa krakowski projektant arch. Sławomir Pankiewicz. I tak dla ulicy Floriańskiej mają być rozwiązania podobne jak dla ul. Grodzkiej na wyremontowanym odcinku od Rynku po plac Wszystkich Świętych, a ul. św. Tomasza ma przypominać ul. św. Marka.
   Ulica Floriańska po remoncie zamiast asfaltu na jezdni miałaby nawierzchnię z kostki granitowej, chodniki byłyby z płyt granitowych - jak na wyremontowanym fragmencie Grodzkiej oraz wokół Rynku. - Taki wzór zalecił konserwator. Ale będziemy rozmawiać z konserwatorem, proponować wprowadzenie także barwnego kamienia - podobnie jak wprowadzony jest czerwony pas na chodnikach na Rynku, wyznaczający granicę ogródków kawiarnianych - _mówi Sławomir Pankiewicz. Myśli się też o zastosowaniu drobniutkiej kostki w niektórych miejscach (głownie przy samych kamienicach), a w rejonie Bramy Floriańskiej proponowany będzie fragment w wapieniu.
   Na ul. św. Tomasza układana byłaby kostka granitowa na jezdni, a chodniki wypełniłyby ciemnoczerwone betonowe płyty imitujące porfirowe (takie płyty są na ul. św. Marka, a stanowią nawiązanie do chodników z prawdziwego porfiru np. przy kościele Franciszkanów). - _Na tej ulicy też jest parę miejsc, na które mamy pomysły, np. zaułek św. Tomasza, z restauracjami, gdzie można by wprowadzić jakiś wzór, interesujące ułożenie płyt, wykorzystać naturalny kamień. Można by też "wygrać" styk, połączenie ulicy z placem Szczepańskim -
przedstawiciel projektantów na razie nie chce zdradzać szczegółów.
   Na ul. Floriańskiej, która jest głównie ciągiem pieszym, ma zostać poprawiony komfort właśnie pieszych, w związku z czym zostanie zawężona jezdnia (z ponad 7 do 5 metrów), kosztem niej poszerzone chodniki po obu stronach. Są dwie koncepcje: chodniki pozostaną z niskim krawężnikiem lub będą na tym samym poziomie co jezdnia, tylko oddzielone od niej rynsztokiem (jak przy Rynku). Na Floriańskiej zostałyby wprowadzone (na co pozwoli właśnie poszerzony chodnik) latarnie - historyczne, stylowe, naśladujące dawne gazowe. Takie latarnie zaplanowano dla całej Drogi Królewskiej, są już na odnowionym odcinku Grodzkiej i na Rynku między Grodzką a Floriańską (po stronie kościoła Mariackiego). - Gdy idzie się Grodzką od Rynku, przy tych latarniach jednak jest ciemno. Dlatego przedstawimy propozycję, by oprawy były jak tamte, ale źródło światła inne, dla lepszej jakości oświetlenia - zapowiada Sławomir Pankiewicz. Na ul. św. Tomasza nie ma miejsca na latarnie (po remoncie nadal będzie tu parkowanie po jednej stronie ulicy), trzeba pozostać przy oświetleniu montowanym do kamienic.
    (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski