Proszowice. Burmistrz wygrał z komisją potyczkę o...

Proszowice. Burmistrz wygrał z komisją potyczkę o absolutorium

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Proszowice. Burmistrz wygrał z komisją potyczkę o absolutorium
1/5
przejdź do galerii

©Aleksander Gąciarz

Rada Miejska odrzuciła projekt uchwały, dotyczący nieudzielenia absolutorium burmistrzowi Grzegorzowi Cichemu. Za jej podjęciem było trzech radnych, jeden wstrzymał się od głosu. Pozostałych jedenastu zagłosowało przeciw.
Taka sytuacja, przynajmniej w realiach powiatu proszowickiego, zdarza się bardzo rzadko. Zwłaszcza, że procentowo wyglądało to nieźle. Dochody gminy zostały wykonane na poziomie 58,6 mln zł (95,5 proc.), a wydatki wyniosły ponad 60 mln (92,5 proc.). Gminna Komisja Rewizyjna, która bada sposób wykonania budżetu, uznała jednak, że burmistrz Grzegorz Cichy zrealizował go w sposób niewłaściwy. Konsekwencją był wniosek o nieudzielenie absolutorium.

Członkowie komisji nie byli w swoim sądzie jednomyślni: dwie osoby chciały burmistrza „rozgrzeszyć”, dwie miały przeciwne zdanie. W tej sytuacji decydował głos przewodniczącego Dariusza Duchnowskiego. A ten uważa, że ubiegłoroczny budżet nie został wykonany należycie.
Co więcej, wniosek komisji pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, uznając że jej członkowie „przedstawili w sposób jasny i czytelny argumenty, przemawiające za niedzieleniem absolutorium”.

Najważniejszy z tych argumentów dotyczył faktu, że ubiegłoroczne wydatki inwestycyjne zostały wykonane na poziomie nieco ponad 67 procent. Nie udało się zbudować wodociągu na ulicy Krakowskiej, docieplić budynku szkoły w Żębocinie, zbudować chodnika na ulicy Brodzińskiego.

Nie rozpoczęto również opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy. - To są wszystko zadania, które były ujęte w budżecie i na które były zabezpieczone pieniądze. To oznacza, że gmina wykonała zaledwie dwie trzecie tego, co zamierzała - mówi Mateusz Gajda, drugi z członków Komisji Rewizyjnej.

Na niekorzystną dla siebie opinię komisji burmistrz odpowiedział jednym z najdłuższych wystąpień w historii proszowickiego samorządu. Przez ponad godzinę, punkt po punkcie, przypomniał, co gmina zrobiła w 2017 roku. Mówił o wzroście wartości majątku gminnego, złożonych wnioskach i pozyskanych dotacjach, odmulonych rowach, wypłaconych zasiłkach, imprezach, sukcesach zespołów amatorskich, nawet o wędkarzach i pszczelarzach. - Proszę położyć na jednej szali te wszystkie dokonania, a na drugiej drobiazgi, o których pisze komisja - mówił.

Z punktu widzenia wniosku o absolutorium kluczowe znaczenie miały ostatnie zdania, w których ustosunkował się do zarzutów. - To nie jest tak, że my czegokolwiek zaniechaliśmy. Inwestycje zostały po prostu przesunięte na rok następny. Stało się z powodów od nas niezależnych - przekonywał. Tak było z budową wodociągu na ul. Krakowskiej, z dociepleniem szkoły w Żębocinie i opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie te inwestycje i zadania są - jak zapewnił - w trakcie realizacji w tym roku.

We wniosku Komisji Rewizyjnej były też jednak inne zarzuty. Jeden z nich dotyczył tego, że w roku 2017 gmina straciła 146 tys. zł z powodu nieterminowego złożenia dokumentów, gwarantujących zwrot należnej kwoty funduszu sołeckiego. Zabrakło też pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli. Aby zdobyć pieniądze na ten cel, trzeba było przesunąć środki przeznaczone pierwotnie na modernizację żębocińskiej szkoły. - Ja rozumiem, że można się pomylić w wyliczeniach. Ale trzeba się umieć do błędu przyznać - mówił Grzegorz Sopala, przewodniczący Komisji Budżetowej. Mateusz Gajda prognozował z kolei, że w tym roku sytuacja może się powtórzyć i to na większą skalę.

Komisja Rewizyjna zwróciła też uwagę, że gmina nie wyemitowała obligacji na kwotę 1,4 mln zł, za co miały zostać wykupione udziały, jakie w spółce Ek-Rol posiadają Tarnowskie Zakłady Osprzętu Elektrycznego Tarel. - W efekcie inwestycję w postaci modernizacji targowiska będziemy musieli częściowo wykonać na nie swoim gruncie - zauważył Mateusz Gajda.

Grzegorz Cichy odpowiedział z kolei, że nie jest w stanie zmusić prywatnego przedsiębiorcy do sprzedaży udziałów za taką cenę, jaką chce zapłacić gmina. - Tarel najpierw deklarował, że zgodzi się na kwotę 1,4 mln, ale potem się z tego wycofał. Jeżeli dzisiaj wyraziłby taką zgodę, to ja jutro zgłaszam wniosek o przygotowanie uchwały w sprawie emisji obligacji - przekonywał.

Wyjątkowo długie wystąpienie burmistrza i zawarte w nim tezy nie pozostały bez odzewu. Oponenci uznali, że chwalenie się taki sprawami jak budowa wiaty przystankowej jest niepoważne. - Zaspokajanie potrzeb mieszkańców to obowiązek, nie zasługa - przekonywali.

Paweł Sroga podkreślił, że gmina nie powinna się chwalić wzrostem wartości mienia komunalnego sytuacji gdy „po prostu dokapitalizowujemy gminne spółki, aby nie zbankrutowały”. Dodał też, że wnioski o dotacje przygotowały dla gminy firmy zewnętrzne, którym gmina za to zapłaciła. - Co to za sukces gminy? Gdzie indziej robią to urzędnicy, którzy otrzymują za to pensje - przekonywał.

Z kolei kierownik Wydziału Inwestycji Zbigniew Kotlarza replikował, że tylko trzy wnioski o dotacje zostały zlecone firmom zewnętrznym. - Przy tej ilości programów, aby zrobić to własnymi siłami, musielibyśmy zatrudnić dodatkowych pracowników - tłumaczył burmistrz.

Na zakończenie blisko trzygodzinnej debaty pojawił się jeszcze problem proceduralny. Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wojtusik miał wątpliwości, czy odrzucenie uchwały o nieudzieleniu absolutorium, oznacza automatycznie jego udzielenie. Zdaniem radcy prawnej UGIM Grażyny Syjut tak właśnie jest. To oznacza, że Grzegorz Cichy absolutorium za 2017 rok otrzymał.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Barometr Bartusia

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (46)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co oni wiedzą o absolutorium?

Absolutorium (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Absolutorium - to w przypadku samorządu gminnego, akt ( mający formę uchwały) rady gminy, uznając na podstawie sprawozdania wójta burmistrza - - działalność finansowa burmistrza ( jako organu...rozwiń całość

Absolutorium - to w przypadku samorządu gminnego, akt ( mający formę uchwały) rady gminy, uznając na podstawie sprawozdania wójta burmistrza - - działalność finansowa burmistrza ( jako organu wykonawczego gminy) za prawidłową ; w tym sensie mówi się potocznie ,ze rada gminy udzieliła absolutorium. ABSOLUTORIUM udziela się wójtowi jedynie ( tylko wyłącznie) z Tytułu WYKONANIA PRZEZ NIEGO BUDŻETU GMINY, gdyż do zadań wójta burmistrza należy. między innymi , wykonanie budżetu gminy. Inne przyczyny nie związane z wykonaniem budżetu (pozabudżetowe), nie mogą być brane pod uwagę przy udzieleniu wójtowi, burmistrzowi absolutorium. Apsolutorium udziela Rada gminy w drodze uchwały, bowiem do wyłacznej właściwości rady gminy nakeżu... "rozpatrywanie sprawozdania wójta z wykonania budżetu gminy oraz podejmowanie uchwał w sprawie udzielenia lub nieudzielenia mu absolutorium z tego tytułu ( art.18 ust.2) Nieudzielenie wójtowi absolutorium może być wyłącznie następstwem negatywnej oceny jego działalności finansowej ( budżetowej) jako organu wykonawczego gminy, dokonanej po merytorycznej dyskusji radnych nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ludzie

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

pan Gajda na następną komjsię zaprośi TVN troszkę kultury szacunku puszcza na Facebook
pierdoły filmiki pan robi kabaret ale ot tego pan jest w KPR błazeństwo brak kultury panie radny...rozwiń całość

pan Gajda na następną komjsię zaprośi TVN troszkę kultury szacunku puszcza na Facebook
pierdoły filmiki pan robi kabaret ale ot tego pan jest w KPR błazeństwo brak kultury panie radny zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
TVN

Tak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nareszcie będą transmisje z obrad sesji , ale powinny być tez z obrad komisji. A jeżeli chodzi o kulturę to u Ciebie nie ma żadnej. Zobacz belkę w swoim oku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co zrobiły krzykacze ( 4 głosy , 4 osoby )

Aby zapobiec podwyżce wody w mieście (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2


Nic , tylko krzyczeć potrafią


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
podwyżka cen wody.

Jaki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jaki związek ma podwyżka wody do uchwały o absolutorium burmistrzowi

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Klakier

Klakierowi nie równy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Najlepiej ty zrobiłeś. Udzieliłeś absolutorium i nic nie zrobiłeś żeby woda była tańsza i lepsza.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Totalna opozycja

Znów przegrała (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Trzy głosy za

To jakaś porażka , a lansują się tym jakby mieli rację . Dowodzi Paweł - on zawsze był , jest i będzie przeciwny dla zasady , tak też było za poprzednika


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Klakier's of Pasibrzuch

wyborca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Oczywiście ci po przeciwnej stronie debeściaki. Zielone ludki, itp. Nie bądź żałosny, wypowiedź twojego idola była tak żałosna ze w urzedzie wojewódzkim co po niektorzy powinny spać ze stołka.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Teraz trzeba zrobić walne

I wyrzucić nieposłuszne klakiery (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Znowu będzie głośno o stowarzyszeniu

Chyba złamali statut głosowaniem


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zasady są najważniejsze

Konsekwentny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Słabe charaktery muszą iść w odstawkę. Nie można budować siły w oparciu o chorągiewki !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
iiiiiiiiiii

tttttttttttt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

i co z tego żę walczyli ,ale w Tadeuszu byli.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tadeusz

Impreza absolutoryjna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Kto był ten był a kto walczył, ten walczył.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Porażka

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Miało być tak pięknie jak Pan Cichy urząd obejmował... A tymczasem jeszcze większe kolesiostwo niż za poprzednika, ciągle tylko afiszuje się na wiejskich imprezach. W Proszowicach nie zrobił...rozwiń całość

Miało być tak pięknie jak Pan Cichy urząd obejmował... A tymczasem jeszcze większe kolesiostwo niż za poprzednika, ciągle tylko afiszuje się na wiejskich imprezach. W Proszowicach nie zrobił kompletnie nic. Interesuje mnie mnie kto dostał dotacje do wymiany kotła, też niestety ferajna burmistrza i koleżki pracowników gminy. Porażka!!!!!!!!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polityczna korupcja

Dno (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Nie tak hucznie jak rok temu w Annie, ale podziękowanie biernym ale wiernym i oddanym radnym i sołtysom było tym razem w Tadeuszu. Sprzedawczyki !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Suchy

Susza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Susza w polu a Tu znowu piknik


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Idź popatrz w pole

Gdzie masz tę susze pseudo rolniku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

A nie lansuj się jeden z drugim

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wygrał to wygrał

jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Wygranych się nie sądzi, a szacun dla walczących, konstruktywna krytyka mobilizuje. Walczcie dalej dla dobra Proszowic.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo