MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Kanał ulgi możliwy. Zbiornika nie będzie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Kanał ulgi miałby odprowadzać nadmiar wód Szreniawy
Kanał ulgi miałby odprowadzać nadmiar wód Szreniawy Fot. Aleksander Gąciarz
Kanał ulgi na Szreniawie powstanie, choć na razie nie wiadomo dokładnie kiedy. Nie jest natomiast brana pod uwagę możliwość budowy zbiornika retencyjnego.

Takie informacje otrzymaliśmy w Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie.

- Konieczność budowy kanału ulgi wynika z wykonanej przez MZMiUW w Krakowie Wielowariantowej Analizy Programu Inwestycyjnego dla zlewni Szreniawy w 2015 r. Przedmiotowy kanał wraz z wałami oraz urządzeniami sterującymi (jazy), został umieszczony w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla obszaru Wisły na podstawie Uchwały Rady Ministrów z 18 października 2016 roku. Opracowanie to było realizowane i konsultowane z przedstawicielami wszystkich samorządów z obszaru zlewni Szreniawy - informuje Andrzej Żmigrodzki, kierownik Działu Planowania i Przygotowania Inwestycji MZGiW.

W tej chwili w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie trwa opracowanie harmonogramu prac, mających na celu skoordynowanie działań związanych z poprawą ochrony przeciwpowodziowej Dorzecza Górnej Wisły.

„Z roboczych spotkań, w których brali udział przedstawiciele Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie wynika, iż zadania związane z poprawą ochrony przeciwpowodziowej w Regionie Wodnym Górnej Wisły będą traktowane priorytetowo ze względu na to, iż tereny te charakteryzują się zwartą zabudową, dużym nasyceniem infrastruktury oraz znaczną liczbą zakładów przemysłowych” - pisze kierownik Żmigrodzki.

Termin realizacji zadania zostanie ustalony po zatwierdzeniu harmonogramu przez Ministerstwo Środowiska z uwzględnieniem kosztów.

Przedstawiciele MZMiUW informują jednocześnie, że nie jest brana pod uwagę budowa w rejonie Proszowic zbiornika retencyjnego. Taka koncepcja „została wykluczona na etapie przeprowadzonej analizy pod kątem uwarunkowań hydrologicznych i hydraulicznych w zlewni oraz korycie rzeki Szreniawy”.

Realizacją budowy kanału ulgi prawdopodobnie zajmie się Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, które zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo Wodne, powstanie 1 stycznia 2018 roku.

Jak przypomina Andrzej Żmigrodzki, prace nad koncepcją kanału ulgi są prowadzone równolegle z pracami projektowymi, dotyczącymi drugiej części obwodnicy Proszowic. „Uzgodniona została korekta trasy kanału ulgi, co w istotny sposób wpłynie na obniżenie kosztów budowy obwodnicy” - czytamy.

ZOBACZ TAKŻE: Filtry UV - chronią czy szkodzą? Pierwsza w Polsce skin coach odpowiada

Źródło:Agencja TVN

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski