Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Modernizacja ujęcia i stacji uzdatniania wody zbliża się do półmetka. Koniec za rok

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Widok na teren stacji od strony ulicy Racławickiej
Widok na teren stacji od strony ulicy Racławickiej Aleksander Gąciarz
Teren Stacji Uzdatniania Wody w Proszowicach przypomina miejscami krajobraz księżycowy. Niemal dokładnie za rok z tego chaosu ma się jednak wyłonić nowoczesny obiekt, który sprawi, że skończą się narzekania na jakość wody płynącej z gminnego wodociągu. A wszystko to kosztem ponad 20 milionów złotych.

Wykopy, miejscami błoto, rozłożone materiały budowlane i rusztowania – to jedna strona inwestycyjnego medalu. Ta dobrze widoczna z przebiegającej obok stacji ulicy Racławickiej. Druga to nowoczesne urządzenia do uzdatniania wody, których nie widać, gdyż znajdują się wewnątrz pomieszczeń, zamkniętych dla osób postronnych. Tak w największym skrócie wygląda stan inwestycji, która zgodnie z założeniami ma się zakończyć do 31 lipca przyszłego roku.

- W przypadku prac budowlanych ich zaawansowanie oceniam na około 30 procent. Są powymieniane dachy, prawie skończony jest remont małego budynku na ujęciu wody. Trwa wymiana elewacji – wylicza prezes Wodociągów Proszowickich Michał Chudy.

Bardziej zaawansowane są prace związane z technologią uzdatniania wody. W tym przypadku wykonawcy są już około półmetka. Efekty ich wysiłków są najlepiej widoczne w budynku filtrów, gdzie niemal wszystkie stare urządzenia zostały zastąpione nowymi. Wprawdzie nie wszystkie z nich już pracują, ale część działa i uzdatnia wodę.

- Nie możemy wszystkich urządzeń uruchomić bez wykonania pewnych prac i zamontowania urządzeń na ujęciu wody. Mogłoby to spowodować ich uszkodzenie – tłumaczy prezes Chudy.

Mimo to, według zapewnień, jakość podawanej do sieci wody ma być aktualnie lepsza niż przed rozpoczęciem inwestycji. Wynika to z zamontowania i uruchomienia nowych filtrów. Nowe są też – i działają – pompownia wody surowej i system chlorowania, działający w oparciu o wielkość przepływu wody. Pozwala to na podawanie mniejszych dawek chloru.

A co jeszcze zostało do zrobienia? Nie ma jeszcze docelowego systemu ozonowania. Nadal pracuje ozonator mobilny, wypożyczony po ostatnim stwierdzeniu skażenia wody. Miejsce na nowy pojemnik na tlen do ozonowania, w postaci betonowego podestu, jest już przygotowane. Podobnie jak fundament pod nowe zbiorniki wody. Nie rozpoczęła się jeszcze modernizacja pompowni wody czystej, która nadal wygląda jak w czasach późnego Gomułki. Sporo pracy pozostało również na w Opatkowicach ujęciu.

Jak zwykle przy tego typu inwestycjach wyłaniają się prace dodatkowe. W tym przypadku dotyczą one konieczności przebudowy stacji transformatorowej. Jako obiekt nie będący formalnie częścią stacji uzdatniania, nie został objęty inwestycją. Tymczasem stacja trafo z lat 60. ubiegłego wieku nie tylko nie była nigdy remontowana i jest awaryjna, to jeszcze nie zaspokoi energetycznych potrzeb stacji po przebudowie. Istnieje zatem pilna potrzeba budowa nowej.

- Ostatnie bakteriologiczne skażenie wody było wynikiem właśnie tego, że przez minutę mieliśmy zanik prądu i woda przepłynęła przez wyłączoną lampę UV – słyszymy.

Modernizacja ujęcia i stacji uzdatniania wody została podzielona na dwa etapy. W obu przypadkach zwycięzcą przetargów została firma Wofil z Krynicy Zdroju. W pierwszym przypadku zaoferowała kwotę 10,4 mln zł, w drugim 11,5 mln zł. Na wykonanie inwestycji gmina Proszowice otrzymała dotacje (odpowiednio 9,2 i 8,2 mln zł) z programu Polski Ład.

Ogród zostanie otwarty dla zwiedzających dopiero za rok

Ostrów. To był już ostatni w tym roku lawendowy weekend

Naukowcy odwrócą proces starzenia?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski