Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Powtórka z przetargu na opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Brak planu zagospodarowania może sparaliżować inwestycje budowalne na terenach wiejskich
Brak planu zagospodarowania może sparaliżować inwestycje budowalne na terenach wiejskich Aleksander Gąciarz
Nie udała się pierwsza próba wyłonienia firmy, która opracuje plan zagospodarowania przestrzennego dla gminy Proszowice. Postępowanie zostało unieważnione ze względów formalnych. W środę gmina ogłosiła drugi przetarg na to zadanie.

Do ogłoszonego w styczniu postępowania na opracowanie planu zagospodarowania została złożona tylko jedna oferta. Pod względem finansowym wszystko się zgadzało, gdyż firma zaproponowała za wykonanie zlecenia kwotę 480 tysięcy złotych, czyli nieco mniej, niż gmina zabezpieczyła w swoim budżecie. Sprawa rozbiła się jednak o postawiony wymóg posiadania przez oferenta odpowiedniego doświadczenia. Zdaniem samorządu firma nie spełniała tego warunku w dostatecznym zakresie, a że innych ofert nie było, cała procedura została unieważniona. To niedobra wiadomość, bo już w listopadzie, gdy na sesji Rady Miejskiej zapadała decyzja o przystąpieniu do realizacji planu, była mowa o tym, że czas na to jest bardzo krótki.

W środę pojawiło się nowe ogłoszenie przetargowe. Jeżeli zostanie rozstrzygnięte, wykonawca na wywiązanie się z zadania będzie miał 18 miesięcy od momentu podpisania umowy.

W tej chwili w gminie Proszowice obowiązuje uchwalony dwa lata temu plan zagospodarowania przestrzennego, który swoim zasięgiem obejmuje samo miasto oraz pięć działek położonych w Klimontowie. Na pozostałej części gminy obowiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a dla inwestycji budowlanych wydawane są decyzje o warunkach zabudowy, tzw. wuzetki. Studium przestanie obowiązywać z końcem 2026 roku co może konsekwencje w postaci zmniejszenia terenów inwestycyjnych, a nawet paraliżu inwestycyjnego.

- Niepodjęcie uchwały o przystąpieniu do opracowania planu skutkowałoby uniemożliwieniem realizacji jakichkolwiek inwestycji w przyszłości. I nie mówię tu o budynkach, magazynach, obiektach usługowych, ale też drogach, sieci wodociągowej, sieci energetycznej, których budowa nie będzie możliwa bez posiadania dokumentów, które na to zezwalają – mówił wtedy radny Paweł Sroga.

Nowy dokument ma objąć teren o powierzchni 93 kilometrów kwadratowych i musi powstać przed 1 stycznia 2027 roku. Jego opracowanie dokumentu wymaga konsultacji z 26 instytucjami.

Jak nam powiedział kierujący Wydziałem Infrastruktury, Rozwoju i Inwestycji UGiM w Proszowicach Zbigniew Kotlarz, w specyfikacji powtórzonego przetargu zostały wprowadzone zmiany, których celem jest skłonienie większej liczby podmiotów do złożenia swoich ofert.

Drożejące mieszkania w Polsce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski