Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Radni jednogłośnie dali absolutorium, ale zaniechania też wytknęli

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Rok 2022 stał pod znakiem przebudowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wiązało się to z rozkopami na wielu ulicach.
Rok 2022 stał pod znakiem przebudowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wiązało się to z rozkopami na wielu ulicach. Aleksander Gąciarz
Burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy otrzymał w poniedziałek od radnych wotum zaufania, a następnie absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. W obu przypadkach radni byli jednomyślni. Prezentacja raportu o stanie gminy wraz z debatą nad dokumentem trwała w tym roku około czterech godzin. Przy czym debata była bardzo krótka...

Zarówno w raporcie o stanie gminy jak i sprawozdaniu z wykonania budżetu mowa była o wykonanych w ubiegłym roku inwestycjach. Ich łączna wartość to 25,3 mln złotych, co stanowiło niespełna 60 procent założonego planu. Wynikało to z faktu, że część planowanych inwestycji przeciągnęła się na rok bieżący.

Było tak choćby w przypadku budowy dwóch parkingów „park and ride”. Inwestycja rozpoczęła się jeszcze w 2021 roku, ale na skutek bankructwa wykonawcy należało wyłonić nowego. Ten zawarł umowę z gminą w lipcu 2022, ale duża część prac jest wykonywana dopiero w roku bieżącym. Według zapewnień inwestycja dobiega już końca, choć przewidziany umową termin oddania parkingów do użytku to 30 września.

Ubiegły rok w mieście stał niewątpliwie pod znakiem przebudowy i rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Świadczyły o tym wielomiesięczne rozkopy, które z jednej strony były niezbędne, ale z drugiej mocno uprzykrzały życie mieszkańcom. Prace objęły ulice Parkową, Zamkową, Świętej Trójcy, Nową, Kolejową, Królewską, Wesołą i Mikołaja Reja. W niektórych przypadkach utrudnienia skończyły się całkiem niedawno.

- Miasto było rozkopane, ale żeby ułożyć nową nawierzchnię i nowy chodnik, trzeba najpierw wyremontować infrastrukturę podziemną. A są to prace nie tylko kosztowne, ale też skomplikowane, uciążliwe i długotrwałe. Zwłaszcza w naszym terenie, gdzie mamy wiele grzęzawisk – mówi burmistrz Cichy.

Te nowa nawierzchnie, o których wspomniał, potrzebne są zwłaszcza na Nowej i Kolejowej… W ubiegłym roku pojawiły się natomiast na Krakowskiej (1,6 km), Władysława Jagiełły, Kilińskiego, Do Amfiteatru i Parkowej. W kilku przypadkach było to również poprzedzone remontami instalacji podziemnych.

Inne ubiegłoroczne inwestycje to m. in. termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Szczytnikach, budowa siedziby Biblioteki Publicznej, przebudowa drogi w Klimontowie, wymiana kotłowni z SP w Kościelcu, rozpoczęcie przebudowy skrzyżowania ulic 3 Maja i Reja oraz Stacji Uzdatniania Wody w Opatkowicach. W ub. roku zostały też dokończone zadania, wchodzące w skład rewitalizacji miasta, przede wszystkim przebudowa Centrum Kultury i Wypoczynku.

Debata nad raportem była tym razem dość krótka. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Pabjańczyk kolejny raz przypomniał, że miasto ciągle nie doczekało się poczekalni na przystanku busów.

Przewodniczący Krzysztof Wojtusik zwrócił uwagę na potrzebę budowy zbiornika retencyjnego, gdyż z powodu zabudowy kurczą się tereny, na których mogą się rozlewać wody Szreniawy.

Zaniechania wytknął też burmistrzowi Paweł Sroga.

- Duża zasługa burmistrza w tym, że doprowadził do zakończenia wielu rzeczy. Natomiast mamy kilka spraw, które ciągną się od początku kadencji i do tej pory nie zostały załatwione. Mam na myśli obwodnicę w kierunku Wawrzeńczyc, czy podłączenie się krakowskiej sieci wodociągowej. Owszem, będziemy mieć swoje własne, zmodernizowane ujęcie wody, ale nadal nie będziemy mieli zabezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych, jak powodzie. Nie wiem czemu to się tak przeciąga, ale ten rok to nie jest tylko pasmo sukcesów, ale też mamy pewne zaniechania – przekonywał.

Z informacji na temat wykonania budżetu, złożonej przez skarbnik Anetę Lipowiecką wynikało, że zarówno dochody (96,7 mln zł) jak wydatki (107,4 mln zł) zostały zrealizowane na poziomie nieco ponad 80 procent planu. Na niskie wykonanie dochodów wpłynęły przede wszystkim bardzo małe wpływy ze sprzedaży majątku (17 procent planu).

- Trudno, nie będziemy sprzedawać poniżej wartości rynkowej. Jeżeli nie ma chętnych, poczekamy na lepszą koniunkturę – mówiła skarbniczka.

Ubiegłoroczny deficyt budżetu gminy wyniósł 10 mln zł. Obsługa długu pochłonęła 2,2 mln i ze względu na wzrost stóp procentowych było to dużo więcej niż zakładano.

Zadłużenie budżetu gminy na koniec 2022 roku wynosiło 49,9 mln zł i było nieco niższe niż rok wcześniej (51,7 mln).

- Gmina nie ma zobowiązań wymagalnych i wszystkie należności reguluje terminowo - zapewnia Aneta Lipowiecka.

Zjazd na linie z trybuny stadionu

Proszowice. Na stadionie Proszowianki zagrał najmłodszy oldboj świata

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski