Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Szreniawa pełna zatorów. To może grozić powodzią

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zator na Szreniawie w rejonie Proszowic
Zator na Szreniawie w rejonie Proszowic OSP Biórków Wielki
Na liczącym niespełna pięć kilometrów odcinku Szreniawy między Proszowicami a Klimontowem ujawniono w sobotę kilkanaście miejsc, które mogą powodować zatory i podtopienia. Kontrola rzeki miała związek z ogłoszonym pogotowiem przeciwpowodziowym dla tego terenu.

Kontrola odcinka rzeki między mostem na ulicy Podgórze a młynem w Szreniawie została przeprowadzona przez strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Proszowicach oraz członków utworzonej niedawno przy OSP w Biórkowie Wielkim sekcji poszukiwawczo-rozpoznawczej. Sekcja w czasie swoich działań wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne – drony. Ma już na swoim koncie kilkukrotne poszukiwanie osób zaginionych.

- W sobotę sprawdzaliśmy odcinek rzeki Szreniawy pod kątem miejsc, które mogą zwiększać zagrożenie powodziowe. Wykorzystanie drona umożliwiło sprawdzenie tego obszaru w mniej niż godzinę, co nie byłoby inaczej możliwe przy obecnych warunkach i podmokłym terenie. Podczas działań zlokalizowaliśmy kilkanaście zatorów na różnych odcinkach – informuje Adam Psica.

Zatory były spowodowane przez drzewa powalone na skutek podmycia brzegów rzeki oraz działalności bobrów. Każdy z nich stanowi potencjalne zagrożenie wystąpienia „tamy” i zahamowaniu biegu rzeki. Podczas działań strażacy usunęli jeden z zatorów położony w rejonie ulicy Zielonej.

- Tam sytuacja była najpoważniejsza. Występowało bowiem bezpośrednie zagrożenie wystąpienia podtopienia położonych w tym rejonie posesji. Zagrożona była również okolica miejskiego parku – mówi komendant powiatowy PSP w Proszowicach Zbigniew Kwinta. Podkreśla przy tym, że dzięki użytym dronom lokalizacja zatorów była o wiele szybsza i wygodniejsza, niż gdyby odbywało się w tradycyjny sposób.

Informacja o wszystkich zauważonych zatorach wraz z ich dokładną lokalizacją została przekazana do UGiM w Proszowicach oraz Wód Polskich.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski