Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Proszowice. W domowym zaciszu ciągle dochodzi do aktów przemocy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Środowa kampania informacyjna na terenie Proszowic
Środowa kampania informacyjna na terenie Proszowic Kinga Nowak
Dom czy mieszkanie powinno być dla zamieszkującej je rodziny azylem bezpieczeństwa. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Ciągle zdarza się, że dochodzi tam do aktów brutalnej przemocy. O tym, że można temu przeciwdziałać, przekonywali organizatorzy środowej akcji „Sto przemocy domowej”, która po raz kolejny odbyła się na terenie Proszowic.

Przykładów na to, że zjawisko przemocy domowej naprawdę występuje, nie trzeba daleko szukać. Zaledwie kilka miesięcy temu informowaliśmy o mężczyźnie, który na terenie powiatu wyrzucił z domu swoją konkubinę z dziećmi oraz znęcał się nad jej synem. Pobity chłopiec trafił wtedy do szpitala. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące, a dzieci trafiły pod opiekę rodziny zastępczej. Ale to nie była odosobniona sytuacja.

- Z reguły przypadki przemocy na naszym terenie dotyczą kobiet, nad którymi znęcają się ich mężowie. Jednak w świetle obowiązujących przepisów za ofiary przemocy uznawane są również dzieci. Nawet jeżeli nie doznają bezpośrednio przemocy, a są tylko świadkami podobnych sytuacji – mówi Marzena Leja-Kwiecień, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach.

Temu, aby podobnych przypadków było jak najmniej oraz żeby ich ofiary wiedziały, gdzie się zgłosić po pomoc, służą m. in. takie akcje jak ta, która miała miejsce w środę na terenie Proszowic. Dzień targowy, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, to najlepszy sposób, by dotrzeć z przekazem do jak największej liczby osób. Nawet jeżeli trzeba w tym celu brnąć przez śnieg. W akcję informacyjną, poza pracownikami PCPR, włączyły się ośrodki pomocy społecznej, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach oraz członkowie stowarzyszenia „Bartosz”.

- Reagowanie na wszelkie przejawy zachowań przemocowych wobec bliskich jest niezmiernie ważne, w szczególności jeżeli chodzi o krzywdzenie dziecka. Bądź uważny na zagrożenie dobra dziecka. Twoja reakcja, to także szansa dla rodzica, by się zmienił – informowały rozdawane ulotki.

Można się było również dowiedzieć, że na terenie Proszowic działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który dysponuje mieszkaniem. Może tam zostać czasowo umieszczona osoba lub osoby (np. matka z dzieckiem), będąca ofiarą przemocy. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod całodobowym, interwencyjnym numerem telefonu 604-931-160.

- Zaledwie kilka dni temu zgłosiła się do nas kobieta, która przyznała, że doznaje w domu przemocy ze strony bliskiej osoby. Powiedziała, że właśnie z jednej z naszych dowiedziała się, że może się do nas zwrócić o pomoc. Dlatego uważam, że takie kampanie uświadamiające na pewno są potrzebne – mówi Marzena Leja Kwiecień.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski