Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice – wyzwania 2024. Co nas czeka w rozpoczętym roku?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wiosna mieszkańcy znów pójdą do urn. Tym razem wybrać lokalne władze
Wiosna mieszkańcy znów pójdą do urn. Tym razem wybrać lokalne władze Aleksander Gąciarz
Wojna w Ukrainie, wybory prezydenckie w Rosji i Stanach Zjednoczonych, piłkarskie Euro i letnie Igrzyska Olimpijskie. To wydarzenia rangi międzynarodowej, które zapewne w dużej mierze zdominują rozpoczęty rok. W Polsce zapewne jeszcze długo nie znikną z pierwszych stron gazet i czołówek serwisów zmagania między nową sejmową większością i rządem Donalda Tuska, a opozycją i prezydentem Andrzejem Dudą. A co na dole? Poniżej wymieniamy kilka ważnych wydarzeń, które w 2024 czekają mieszkańców powiatu proszowickiego.

Wiosenne wybory

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego półrocza będą zapewne zaplanowane na wiosnę wybory samorządowe. Ich najbardziej prawdopodobne terminy to 7 kwietnia (I tura) i 21 kwietnia (II tura). Jednak już po tej pierwszej będą znane składy rad gmin, rad miejskich oraz nowy układ sił w radzie powiatu. Być może również zostanie wyłoniona część burmistrzów i wójtów. Dodatkowe głosowanie może dotyczyć tylko tych kandydatów na wójtów i burmistrzów, którzy nie zostaną wybrani w I turze. W powiecie proszowickim w tej chwili nadzwyczajnej przedwyborczej gorączki nie widać, ale to się zapewne będzie zmieniało z tygodnia na tydzień. W każdym razie według nieoficjalnych co prawda jeszcze informacji, o wybór na kolejną kadencję zamierzają się ubiegać wszyscy aktualni burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu proszowickiego. Wkrótce powinno być jasne, czy i ilu będą mieli rywali w wyścigu po gminną władzę.

Zgolić tę brodę!

Jak nie w tym roku, to kiedy, można by zapytać w kontekście planowanej budowy mostu na Wiśle w gminie Nowe Brzesko. Od dobrych kilku lat inwestycji rośnie coraz dłuższa broda, tylko postępów żadnych nie widać. Gdy w ubiegłym roku udało się wreszcie wybrać lokalizację przeprawy (Śmiłowice – Świniary), wydawało się, że sprawa ruszy z miejsca. Nadzieje nieco jednak przygasły, gdy okazało się, że pierwszy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej trzeba było unieważnić. Powtórka została ogłoszona 28 grudnia. Termin składania ofert wyznaczono na 31 stycznia. Gdyby postępowanie udało się rozstrzygnąć, byłaby szansa, że na przełomie 2025 i 2026 roku gotowy będzie przynajmniej projekt inwestycji z pozwoleniem na budowę.

Wodna nadzieja

To może i powinien być przełom w kwestii jakości wody płynącej z proszowickich kranów. Na lipiec planowane jest zakończenie dwuetapowej modernizacji ujęcia oraz stacji uzdatniania wody w Proszowicach. Według składanych deklaracji technologię rodem z czasów późnego Gomułki (stacja została uruchomiona w II połowie lat 60. XX wieku) ma zostać zastąpiona rozwiązaniami nowoczesnymi i efektywnymi. Czy tak się rzeczywiście stanie i nowa instalacja spełni oczekiwania? Wszyscy odbiorcy zapewne na to liczą. W końcu na przystosowanie stacji do współczesnych standardów wydano rekordową jak na gminę Proszowice kwotę ponad 20 milionów złotych. Jeżeli mimo takich nakładów miałyby się powtarzać przypadki zanieczyszczenia wody, byłaby to prawdziwa katastrofa.

Wbiją łopatę?

Kolejnego ważnego wydarzenia należy oczekiwać jesienią. Według Michała Więckowskiego, prezesa spółki Swietelsky Rail, to właśnie wtedy powinny się rozpocząć pierwsze prace w ramach budowy II etapu obwodnicy Proszowic. Oczywiście mamy na myśli prace budowlane, bo w tej chwili nowa droga jest w trakcie projektowania. Obwodnica będzie liczyła około 2,3 km długości. Rozpocznie się na rondzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej (wylot w kierunku Kazimierzy Wielkiej), następnie przetnie drogę powiatową w kierunku Koszyc (w miejscu skrzyżowania powstanie rondo) oraz połączy się z drogą wojewódzką nr 776 w stronę Nowego Brzeska. Pobiegnie po nadszreniawskich łąkach ziemnym nasypem. Po drodze powstanie liczący 143 metry długości most na Szreniawie oraz 11 przepustów dla zapewnienia swobodnego przepływu wód rzeki w razie wylewów. Powstaną też zatoki autobusowe, drogi serwisowe, ekrany akustyczne i zbiornik retencyjny.

Nowe paliwo E10: Sprawdź, które auta mogą z niego korzystać

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski