Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Zaczyna się wyścig o posady samorządowe. Kto na burmistrza? Kto na radnego?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wybory samorządowe odbędą się na początku kwietnia
Wybory samorządowe odbędą się na początku kwietnia Aleksander Gąciarz
Wybory samorządowe coraz bliżej. Lokalni politycy, działacze i aktywiści od jakiegoś czasu pracują nad wyłanianiem kandydatów i kształtem list wyborczych. W Proszowicach największe zainteresowanie wzbudza kwestia pretendentów do objęcia stanowiska burmistrza, ale nie mniej ciekawie zapowiada się walka o miejsca w przyszłej radzie powiatu.

W przypadku Proszowic wiadomo, że o kolejną kadencję będzie się ubiegał urzędujący burmistrz Grzegorz Cichy oraz to, że tradycyjnie wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

Wśród jego potencjalnych rywali najczęściej wymieniane jest nazwisko Grzegorza Sopali, przewodniczącego gminnej Komisji Budżetu i Planu, związanego z Polską 2050 Szymona Hołowni. Miałby on być kandydatem Trzeciej Drogi, czyli komitetu stworzonego przez Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe. Problem w tym, że sam kandydat jeszcze nie podjął decyzji, czy wystartuje w wyborach. Tym, co go przed tym powstrzymuje jest fakt, że w razie wyboru nie mógłby nadal prowadzić osobiście swojego przedsiębiorstwa.

- Myślę, że zdecyduję o tym, czy kandydować, najpóźniej do połowy lutego – powiedział nam we wtorek.

Jeżeli decyzja będzie negatywna, kandydata Trzeciej Drogi prawdopodobnie zaproponuje PSL, ale kto nim będzie, tego jeszcze nie wiadomo. W nieoficjalnych rozmowach można jednak usłyszeć, że ludowcom trudno będzie znaleźć w swoich szeregach tak mocnego kandydata jak radny Sopala.

Decyzji o tym, czy powalczą o stanowisko burmistrza nie podjęli też jeszcze proszowiccy działacze Prawa i Sprawiedliwości. Rzecznik okręgowy partii Wojciech Rzadkowski powiedział nam, że sprawa nadal jest otwarta.

Urzędujący burmistrz mówi z kolei, że ma nadzieję, iż PiS nie wystawi swojego kandydata.

- Myślę, że współpraca z zarządem województwa, w którym rządzi PiS, układała się do tej pory bardzo dobrze – podkreśla.

O stanowisko burmistrza po raz kolejny na pewno nie będzie się ubiegał szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej Jacek Tomasik.

- Nie będziemy w tych wyborach wystawiać swojego kandydata na burmistrza. Skupiamy się na wyborach do rady powiatu – usłyszeliśmy. Na pytanie, czy PO poprze ewentualnie któregoś ze startujących pretendentów otrzymaliśmy odpowiedź: „najpierw niech się ci kandydaci ujawnią”.

Również lokalny komitet KPR Razem, którego przewodniczący Mateusz Gajda w 2018 roku znalazł się w II turze głosowania, nie zamierza walczyć o fotel burmistrza, skupiając się na wyborach do rady powiatu.

W poniedziałek chęć startu w wyborach na stanowisko burmistrza zadeklarował natomiast w mediach społecznościowych kandydat niezależny Sebastian Nowiński. Ogłosił przy tym, że poszukuje ośmiu osób, które zdecydują się wystartować z jego komitetu w wyborach do rady miejskiej. Przypomnijmy, że wymóg rejestracji list kandydatów w połowie okręgów wyborczych jest warunkiem ubiegania się o fotel burmistrza.

Wszystko zatem wskazuje na to, że tłumu chętnych do rządzenia miastem nie należy się spodziewać. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rady powiatu. Tutaj mówi się już o sześciu komitetach, które będą chciały wprowadzić do niej swoich radnych.

Przedstawiciele Trzeciej Drogi, Prawa i Sprawiedliwości, KPR Razem zapowiadają chęć wystawienia list w czterech okręgach wyborczych. Na razie nikt nie chce ujawniać „jedynek”, ale zapewne obejmą je w większości obecni radni lub czołowi działacze komitetów. Przedstawiciele Trzeciej Drogi zdradzili nam, że na listach znajdzie się mniej więcej po równo reprezentantów PSL i Polski 2050. Obie partie otrzymają też po dwie „jedynki” w okręgach.

Platforma Obywatelska ma zamiar wystawić swoje listy kandydatów w trzech okręgach: Proszowice, Koszyce – Nowe Brzesko oraz Koniusza.

Prawo do zgłoszenia listy powiatowej będzie miał również KWW Grzegorza Cichego.

- Cztery lata temu też mieliśmy taką możliwość, ale z niej nie skorzystaliśmy. Nie wiem jeszcze jak będzie tym razem – powiedział nam Grzegorz Cichy.

Podobnej możliwości, stworzenia lokalnego komitetu wyborczego, nie wyklucza również poseł Norbert Kaczmarczyk.

- Trwają w tej chwili rozmowy na temat formuły startu w wyborach samorządowych – mówi.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (II tura 21 kwietnia). Termin rejestracji komitetów wyborczych mija 12 lutego, natomiast rejestracji kandydatów 4 marca.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski