Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Zbudowali zatokę, zniknęło przejście dla pieszych. Pod szkołą jest niebezpiecznie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Ulica Kopernika w Proszowicach przed rozpoczęciem zajęć w Szkole Podstawowej nr 2
Ulica Kopernika w Proszowicach przed rozpoczęciem zajęć w Szkole Podstawowej nr 2 archiwum
Kilka miesięcy temu na ulicy Kopernika w Proszowicach, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 2, powstała zatoka przystankowa. Dzięki niej autobus i rodzice dowożący uczniów na zajęcia, mają się gdzie zatrzymać i wysadzić dzieci. Niestety przy okazji budowy zatoki zostało zlikwidowane przejście dla pieszych. Najbliższe znajduje się około 100 metrów dalej. W efekcie uczniowie przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

- Zatoka funkcjonuje od września i bardzo dobrze. Ona była potrzebna, bo wcześniej nie było się jak przy szkole zatrzymać. Co rano było w tym miejscu ogromne zamieszanie – mówi Rafał Adamski, rodzic ucznia „dwójki”, ale na tym pochwały nowego rozwiązania się kończą.

Zanim powstała zatoka przystankowa, funkcjonowało w tym miejscu przejście dla pieszych. Teraz go nie ma, co zdaniem naszego rozmówcy jest rozwiązaniem bardzo niebezpiecznym. Najbliższa „zebra” na ulicy Kopernika znajduje się przy skrzyżowaniu z ulicą 3 Maja. Dla ucznia, który chciałby przejść przez ulicę zgodnie z przepisami, oznacza to konieczność nadłożenia około 100 metrów drogi w każdą stronę. W praktyce zatem dzieci przechodzą lub przebiegają przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, lawirując pomiędzy samochodami, których przed rozpoczęciem lekcji w szkole jest w tym miejscu mnóstwo.

- Nie wszyscy rodzice wysadzają uczniów w zatoce. Ci, którzy przyjeżdżają od strony 3 Maja, wysadzają dzieci po drugiej stronie ulicy. Poza tym część uczniów przychodzi do szkoły, przechodząc przez parking pod Biedronką. I oni wszyscy muszą przejść przez ruchliwą ulicę. Ja to codziennie rano obserwuję i naprawdę boję, że może tam dojść do nieszczęścia. Nie rozumiem jak można było, budując zatokę, nie zadbać o bezpieczne przejście przez jezdnię – mówi Rafał Adamski.

Dyrektor SP nr 2 Wojciech Musiał zapewnia, że zna problem i podjął działania w celu jego rozwiązania.

- Nowa zatoka jest dla nas bardzo pożyteczna. Autobus dowożący dzieci wreszcie ma się gdzie bezpiecznie zatrzymać. Natomiast w sprawie przejścia dla pieszych interweniowaliśmy w Starostwie Powiatowym i zostały już podjęte działania, zmierzające do budowy nowego przejścia dla pieszych w innym miejscu. Budowa zatoki spowodowała bowiem, że ono w dotychczasowej lokalizacji nie mogło dłużej funkcjonować – mówi.

Za ulicę Kopernika odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych w Proszowicach. Kierująca nim Janina Krzek potwierdza, że po wybudowaniu zatoki przejście musiało zniknąć z dotychczasowej lokalizacji. Prowadziłoby ono bowiem zamiast na chodnik, do nowej zatoki, co jest niezgodne z przepisami. Tymczasem uczniowie, czy to z przyzwyczajenia, czy z braku innej alternatywy i tak przechodzą przez jezdnię po starych pasach, których ślady są jeszcze na jezdni widoczne.

Według przekazanych nam informacji na miejscu doszło już do wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych, Policji, szkoły oraz Rady Rodziców. Zapadła wówczas decyzja, że nowe, oświetlone przejście dla pieszych powstanie w sąsiedztwie wjazdu na teren, należący do firmy „Wójcik”, czyli w porównaniu do poprzedniego, będzie przesunięte w kierunku szpitala i zlokalizowane za nową zatoką. Jego budowy nie należy się jednak spodziewać szybciej, niż wiosną przyszłego roku.

- Trzeba wprowadzić korekty do zmiany organizacji ruchu w tym miejscu, następnie opracować projekt nowego przejścia wraz z instalacją elektryczną i dopiero będziemy mogli przystąpić do budowy – mówi kierownik Janina Krzek.

Pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy. Szacunkowe koszty zaprojektowania, oznakowania i budowy oświetlonego przejścia dla pieszych to około 50 tys. złotych. Dla uniknięcia ewentualnego wypadku z udziałem dziecka warto jednak taki wydatek ponieść.

Za co można dostać mandat w zimie?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski