Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd techniczny Smoczej Jamy. I przywracanie powagi smokowi...

Łukasz Gazur
Każdego roku Smoczą Jamę odwiedza ponad 300 tysięcy osób
Każdego roku Smoczą Jamę odwiedza ponad 300 tysięcy osób FOT. JACEK KOZIOŁ/ARCHIWUM
Historia i teraźniejszość. Badania stanu zachowania groty, wypełniającego ją powietrza, ale też przygotowanie wystawy – to cele projektu „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu”.

Rozpoczął się on w maju bieżącego roku. Zakłada współpracę Zamku Królewskiego na Wawelu z Akademią Górniczo-Hutniczą. Dzięki niej uda się m.in. sprawdzić stan techniczny jaskini i odpowiednio ją zabezpieczyć.

– Ostatni raz badania w Smoczej Jamie prowadzono 40 lat temu. Korozja, woda i przemarzanie to czynniki, które w poważnym stopniu zagrażają tym skałom. Nasze prace są niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo zwiedzających grotę – mówi prof. dr hab. Tadeusz Mikoś z AGH.

Partnerem projektu jest Norweski Instytut Badań Powietrza NILU, który zajmuje się mikroklimatem w Smoczej Jamie. Bada m.in. wpływ powietrza na stan skał.

– Smocza Jama jest symbolem szczególnym. Funkcjonuje nie tylko jako legendarne krakowskie miejsce, ale również jako rezerwat przyrodniczo-geologiczny – mówi kierownik projektu Beata Kwiatkowska-Kopka z Zamku Królewskiego na Wawelu. I dodaje: – Przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny i dotyczy zachowania zarówno materialnego, jak i niematerialnego dziedzictwa tego miejsca.

Właśnie dlatego projekt nie ogranicza się do badań skał i powietrza. W planach są: wystawa „Dwa oblicza smoka”, konferencja naukowa oraz zajęcia edukacyjne. Na ekspozycji, którą zobaczymy jesienią przyszłego roku, będzie można poznać różne oblicza smoka wawelskiego.

Znajdą się na niej przedstawiające legendarnego stwora rzeźby gotyckie, stare dokumenty, ale także obraz Vlas­timila Hof­manna, grafika Witolda Chomi­cza i zabawka zaprojektowana przez Zofię Stryjeńską, wykonana przez Warsztaty Krakowskie. A nawet serwis obiadowy z obliczem smoka, wyprodukowany w Ćmielowie.

– Chcemy przywrócić smokowi wawelskiemu powagę. Dzięki temu nie będzie on przerażającym potworem, a stanie się po prostu gadżetem. To symbol miasta, który wszyscy znają – mówi Beata Kwiatkowska-Kopka.

Ważną częścią projektu będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Smocza Jama to jaskinia położona w zachodniej części wzgórza wawelskiego. Trasa, którą przejść mogą w sezonie letnim turyści, ma długość ponad 80 metrów. Każdego roku zwiedza ją ponad 300 tysięcy osób.

Projekt jest częścią programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2009–2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Koszt działań podejmowanych na rzecz Smoczej Jamy to niemal 1 mln zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski