Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenia na finiszu

Redakcja
Prywatyzację przedsiębiorstw prowadzi Wydział Rozwoju Gospodarczego i Przekształceń Własnościowych Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Większość przedsiębiorstw państwowych należących do województwa, najpierw krakowskiego a później małopolskiego, została już sprywatyzowana. Około 50 jest w trakcie procesu zmiany własności.

Do końca przyszłego roku większość państwowych firm w Małopolsce będzie prywatna

 (INF. WŁ.) Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do końca 2001 roku państwowe firmy z Małopolski, dla których organem założycielskim jest wojewoda, mają zostać sprywatyzowane. Do końca czerwca br. formę własności zmieniło ponad 60 przedsiębiorstw. Dodatkowo 71 zostało postawionych w stan likwidacji lub ogłosiło upadłość.
 Urząd Wojewódzki prywatyzuje przedsiębiorstwa metodą bezpośrednią, która przewiduje trzy warianty: sprzedaż przedsiębiorstwa, wniesienie do spółki z inwestorem lub oddanie w odpłatne użytkowanie (czyli leasing) spółkom pracowniczym. W ramach województwa małopolskiego 12 przedsiębiorstw zostało sprzedanych, 5 wniesionych do spółki, a 52 zostały oddane do odpłatnego korzystania. W każdym przypadku przy zmianie formy własności zatrudnieni pracownicy otrzymują pakiet socjalny oraz gwarancje zatrudnienia.
 Ze względów ekonomicznych 13 przedsiębiorstw postawionych zostało w stan likwidacji, co oznacza sprzedaż ich majątku w ręce prywatne oraz wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru. Jest to proces podejmowany w sytuacjach ostatecznych. Natomiast 58 przedsiębiorstw postawionych zostało w stan upadłości.
 Jak poinformował "Dziennik" Bogusław Kurek, kierownik Wydziału Przekształceń Własnościowych Urzędu Wojewódzkiego, podejmowane są próby przekształcenia wszystkich przedsiębiorstw, gdzie nie ma konieczności likwidacji z przyczyn ekonomicznych, bez względu na ich sytuację finansową. W trudniejszych przypadkach trzeba szukać inwestorów. Lepsze przedsiębiorstwa przejmowane są zazwyczaj przez spółki pracownicze i jest to podstawowa forma zmiany własności.
 Wyodrębniona została ponadto grupa 12 przedsiębiorstw, które dotychczas nie złożyły wniosku o rozpoczęcie prywatyzacji. Przejdą one do tak zwanej rezerwy na cele uwłaszczeniowe. Wiąże się to ze zmianą ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw z 6 maja br., która przewiduje tworzenie rezerw związanych z procesem uwłaszczeniowym. Na razie brak jest wytycznych dotyczących dalszego losu tych przedsiębiorstw.
 Prywatyzacja dotyczy przedsiębiorstw głównie małych i średnich zatrudniających po kilkadziesiąt osób z różnych branż. W tym tygodniu ma być podpisana umowa sprzedaży zakładu Transbud Oświęcim oraz oddania w leasing Zakładów Wodno-Inżynieryjnych w Krakowie.
 Zakończenie procesu prywatyzacji przedsiębiorstw przewidziane jest na koniec 2001 roku, jednak jak poinformował Bogusław Kurek, głównie ze względów prawnych może się to okazać niemożliwe do zrealizowania.

(BZ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski