MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przesiąknięte rozpaczą

HAUS
To miejsce jest piękne: wyniosła kolumna, zwieńczona figurą Matki Boskiej, wianuszek wiekowych drzew, spokój, cień. Trudno się domyślić, że ten skłaniający do zatrzymania i zadumy zakątek jest w istocie ziemią przesiąkniętą rozpaczą.

Kryspinów

Jak twierdzą starsi wiekiem kryspinowianie, pamiętający opowieści rodziców i dziadków, figura oznacza miejsce, w którym grzebano zmarłych na zarazę - zwyczajowo nazywane cmentarzem cholerycznym. Kiedy to się działo, nikt nie wie; ale nie jest wykluczone, że widniejąca na kolumnie data 1831 została umieszczona nie bez kozery. Przechowała się natomiast wieść, że podczas pomoru, gdy wymierały całe rodziny, ciała ofiar epidemii wywożono z dala od wsi (ostatnie zabudowania Kryspinowa dzieliło od tego miejsca kilkaset metrów) i po posypaniu wapnem składano do wspólnej mogiły.
Potem wieś się rozrastała - aż doszła do cmentarza. Dziś nie sposób z układu terenowego odczytać, że pośród murowanych domów rozciąga się miejsce przesiąknięte rozpaczą. Bo przecież ani cokół, ani figura niczego nie powiedzą.
Tekst i fot. (HAUS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski