Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeń w zaścianku

Redakcja
Nadzieje - również w Polsce - wiąże się ze stworzenieniem europejskiej przestrzeni edukacyjnej, w której uniwersytety mają złączyć się w jedną wielką rodzinę pozbawioną barier. Idea jest piękna, ale gdy zaczyna się ją przekładać na język konkretów, wyraźnie kuleje. Oto bowiem okazuje się, że problemy z językami obcymi nie są bolączką wyłącznie polskiego studenta. Mimo oficjalnie deklarowanych ułatwień, zdarzają się kłopoty z zaliczeniem we własnej uczelni zajęć odbytych za granicą.

Po wykładzie

Statystyczny polski żak od immatrykulacji do dyplomu związany jest z jedną uczelnią. Niektóre szkoły wyższe chętnie chwalą się wysyłaniem swoich słuchaczy za granicę, ale w skali kraju to ciągle przywilej dostępny dla nielicznych. Nie miejmy jednak pretensji do rodzimych uczelni o zaściankowość. Zaściankowa jest cała Europa. W wędrówkach po wiedzę udaje się poza granice własnego kraju zaledwie dwa procent wszystkich studentów naszego kontynentu. Nawet Niemcy, których stać na kosztowne wojaże, a ponadto żyją w środku Europy, więc wszędzie mają blisko, niezbyt chętnie ruszają się z domu. Tylko 10 proc. z nich zagląda w mury cudzych uniwersytetów.
 Ponadto czasem na przeszkodzie stają różnice systemowe (np. u Holendrów rok akademicki rozpoczyna się na początku września i dzieli się na trzy trymestry). Wiele tych barier sprawia wrażenie łatwych do usunięcia, ale to tylko złudzenie. Uniwersytety są znacznie bardziej przywiązane do swoich tradycji niż wiele innych instytucji życia publicznego. Wprowadzanie zmian w uczelniach ograniczają też często przepisy poszczególnych krajów. Poza tym w Europie, znoszącej podziały administracyjne i gospodarcze, za gwaranta zachowania tożsamości narodowej uznano sferę kultury, a więc i cały obszar edukacji. Dlatego wspólnej przestrzeni edukacyjnej trudno będzie pokonać siłę tradycji zaścianka.
  LESŁAW PETERS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski