Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyleciały pierwsze czajki. Ptaki, które są prawdziwym symbolem wiosny

Grzegorz Tabasz
Pewnie pomyśleliście o bocianie białym. Przykro mi, ale w żadnym wypadku na zaszczytny tytuł nie zasługują. Bociany przylatują, gdy wiosna jest już w pełnej krasie. Prawdziwym heroldem wiosny są czajki. Ptaki wielkości gołębia. Poznacie je po czarno białym upierzeniu, długich nogach i zawadiackim czubie na głowie.

Nie wiem, czy nazwa kozackich łodzi ma coś wspólnego z ptakiem o tej samej nazwie, ale jeśli tak, to nazwa jest wyjątkowo trafna. Kozackie łodzie słynęły z szybkości i zwrotności. Choć budowane na Dnieprze doskonale radziły sobie na pełnym morzu. W XVII wieku ich załogi bez litości łupiły tureckie włości.

Prawdziwe czajki wypatrzył znajomy przyrodnik nad Popradem w okolicach Piwnicznej. Przypominały zdrożonego wędrowca, który dopiero co stanął w drzwiach domu. Przytulone do ziemi ptaki każdym piórem chłonęły najsłabszy nawet promyk słońca. Siedziały tuż obok siebie. Dziób w dziób, skrzydło w skrzydło oszczędzając każdą kalorię. Ani im były w głowie podniebne akrobacje z jakich czajki słyną. Nawet nie szukały jedzenia, choć w mokrej ziemi na pewno znalazłyby małe co nieco. Ot, czysty relaks i chwytanie drugiego oddechu.

Chwytały każdy promyk słońca, które litościwie grzało po nocnych przymrozkach. Pierwsze szpaki już są. Czajki wracają. Do ogłoszenia końca zimy brakuje tylko polnych skowronków. Będę je wypatrywał w najbliższy weekend.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski