Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda. Największa ćma świata

Grzegorz Tabasz
Dziś opowiem o największej ćmie świata, którą można wyhodować w domu bez większego problemu. Patrzeć, jak gąsienica rośnie w oczach, zamienia się w poczwarkę i na końcu oglądać dorosłą pawicę atlas wielkości dwóch dłoni. Wszystko, co potrzeba, kupicie za pośrednictwem internetu.

Podgrzewane terrarium dowolnej wielkości, jajeczka motyla i instrukcję obsługi. Liście ligustru lub lilaka, czyli pokarm dla żarłocznych larw znajdziecie w każdym ogródku. Zalecam pośpiech, gdyż lato dobiega końca. Lada chwila liście staną się twarde i niesmaczne. Cykl rozwojowy zajmuje kilka tygodni. Jeśli tylko zapewnicie owadom tropikalne ciepło i wilgotność, to z początkiem października doczekacie się poczwarek.

Miesiąc później w terrarium pojawią się bardzo wielkie ćmy o przepięknie ubarwionych skrzydłach. Pewnie zapytacie, co dalej. Nie będę ukrywał, że dorosły motyl żyje tylko tydzień. Nic nie je, korzysta z zapasów tłuszczu. Samice nawet nie latają, lecz wabią zapachem samce. Tak jak na wolności spróbują przedłużyć gatunek. Jeśli im na to pozwolić, samica złoży jaja i cała historia zacznie się od początku, ale to już będzie zima!

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski