Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość jest dziś. Owocne 25 lat Krakowskiego Parku Technologicznego: Najlepszą miarą sukcesu jest dynamiczny rozwój wspieranych firm

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Rekordową liczbą wydanych decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców zakończył miniony rok Krakowski Park Technologiczny, wkraczając z przytupem w rok kolejny – jubileuszowy. Swe niezwykle owocne 25-lecie będzie świętować bardzo aktywnie: wskazując przedsiębiorcom szanse rozwoju i oferując wiele rodzajów wsparcia, zarówno dla firm raczkujących w biznesie, jak i tych, które postanowiły rosnąć inwestując jak najkorzystniej grube miliony w Polskiej Strefie Inwestycji. Dzięki współpracy z KPT skrzydła rozwijają ambitni przedsiębiorcy z naszego regionu i innych części kraju, ale też międzynarodowe koncerny. Na wideo rozmawiamy o tym z Łukaszem Słoniowskim, wiceprezesem i p.o. prezesa KPT, i Krystyną Sadowską, szefową działu obsługi inwestora.

Krakowski Park Technologiczny powstał jako Centrum Zaawansowanych Technologii – Kraków sp. o.o. w grudniu 1997 roku. Jego głównym zadaniem było zrazu zarządzanie specjalną strefą ekonomiczną o powierzchni 66 ha, ale szybko doszły do tego inne cele i aktywności. Wszystko po to, by jak najlepiej wspierać powstawanie i rozwój firm, a poprzez to pobudzać wzrost gospodarczy Małopolski. W ciągu kolejnych lat KPT stał się jedną z najwyżej cenionych przez przedsiębiorców instytucji otoczenia biznesu. Dziś oferuje pełną gamę usług parku technologicznego, a jednocześnie zarządza Polską Strefą Inwestycji w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim.

Polska Strefa Inwestycji

  • zwolnienia podatkowe
  • tereny inwestycyjne
  • wsparcie inwestycji w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim

- Za nami ćwierć wieku działań mających na celu przyciągniecie inwestycji do Małopolski, stworzenie usług wspierających rozwój biznesu, otwieranie nowych możliwości dla przedsiębiorców. Staramy się zawsze być w awangardzie: od trzynastu lat prowadzimy Inkubator Technologiczny, od dekady wspieramy branżę gier, nie boimy się projektów kosmicznych, prezentujemy Fabrykę Przyszłości hub4industry, ściągamy do Małopolski startupy z zagranicy

– wylicza Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT. Podkreśla przy tym z całą mocą, że zdecydowanie najważniejszym motorem rozwoju KPT są przedsiębiorcy – to dla nich spółka rozwija ofertę, a miarą swych sukcesów uczyniła sukcesy korzystających ze wsparcia firm.

- Gdy zaczynaliśmy jako spółka obsługująca inwestycje w ramach – wtedy jeszcze – specjalnej strefy ekonomicznej, wydanie kilku zezwoleń rocznie było dużym wydarzeniem. Dzisiaj zarządzamy Polską Strefą Inwestycji w całej Małopolsce i powiecie jędrzejowskim a rocznie oferujemy kilkudziesięciu przedsiębiorcom ulgę podatkową. Rok 2021 był tutaj rekordowy: wydaliśmy takich decyzji 68 – opisuje Krystyna Sadowska z działu obsługi inwestora, związana z tą częścią działań KPT niemal od początku. Przypomina, jak brzmi misja KPT: „Wspieramy nowoczesną gospodarkę, pomagając firmom rozwijać się szybciej”.

- Jesteśmy dumni nie tylko z dynamicznego rozwoju współpracujących z nami przedsiębiorców - tych małych, średnich, dużych i wielkich, o globalnym zasięgu – ale też z tego, jak bardzo przez te 25 lat zmienił się na lepsze krajobraz ekonomiczny naszego regionu i jak dobrze postrzegana jest dziś małopolska gospodarka, w kraju i na świecie. Cieszy nas, że mogliśmy się do tego przyczynić

– mówi Krystyna Sadowska.

Dorota Skotnicka, wiceprezes zarządu KPT, wyjawia, że rok 2022 poświęcony zostanie prezentacji oferty Parku dla firm na różnych etapach rozwoju.

- Będziemy celebrować nasz jubileusz cały rok, pokazując różne grupy naszych klientów: startupy, branżę gier, przedsiębiorców przemysłowych, firmy IT, by na koniec roku nagrodzić ich sukcesy

– wyjaśnia wiceprezes Dorota Skotnicka.

Startupom pomagamy w rozwoju

  • inkubator technologiczny dla branży IT i gier wideo
  • programy akceleracyjne
  • fundusze zalążkowe
  • programy wsparcia i mentoringu

Świętowanie rozpocznie się od przedstawienia dokonań i aktualnych działań Inkubatora Technologicznego KPT. W jego ramach funkcjonuje dziś 40 firm, a w ciągu 13 lat istnienia przewinęło się ich kilkadziesiąt. Idea wspierania startupów zrodziła się w Krakowskim Parku Technologicznym w połowie pierwszej dekady XXI wieku. W tym samym czasie Polska weszła do Unii, dzięki czemu można było pozyskiwać znaczące środki na rozwój takiej działalności. W 2008 roku powstał pierwszy budynek KPT i zarazem pierwsza siedziba spółki. Dzisiaj biura dla startupów wynająć można na Czyżynach i Ruczaju, a Inkubator oferuje także wsparcie szkoleniowe, mentoringowe oraz udział w licznych projektach i programach wsparcia, także na rynku międzynarodowym. Takie firmy, jak: Autenti, Reality Games, BerryLife, Seedia, Findair, Talent Alpha czy InMontionLabs, zaczynały w Inkubatorze, by osiągnąć godny uwagi komercyjny sukces.

Bardzo ważnym uzupełnieniem oferty dla starupów stał się program akceleracyjny, pomagający przyspieszać rozwój firm. Przedsiębiorcy otrzymują wsparcie eksperckie, mentoring, granty, a przede wszystkim możliwość współpracy z dużymi firmami gotowymi do testowania nowych rozwiązań. Z dobrodziejstw tego programu skorzystało już 85 startupów. - Zaczynamy także jego międzynarodową edycję, współpracujemy z organizacjami startupowymi, realizujemy liczne wydarzenia i wydawnictwa – dodaje Dorota Skotnicka.

Kolejnym etapem świętowania 25-lecia KPT będzie – organizowana w drugim kwartale - konferencja Digital Dragons, która przez dekadę wyrobiła sobie opinię jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń w branży gier.

- Zaczynaliśmy od trzystu uczestników, teraz, o ile pandemia pozwoli, spodziewamy się w krakowskim centrum kongresowym ICE około dwóch tysięcy osób

– mówi Krzysztof Krzysztofiak, dyrektor działu parku technologicznego w KPT.

Podkreśla, że jubileuszowa edycja Digital Dragons będzie doskonałą okazją, by pokazać rozwój branży na przestrzeni dekady, a jednocześnie potencjał Krakowa i Małopolski w tym obszarze oraz wkład naszego regionu w dynamicznie rozwijający się segment nowej, cyfrowej gospodarki. Oprócz samej konferencji, KPT realizuje tu także inne projekty: Digital Dragons Academy dla początkujących w branży, inkubator dla startupów growych, akcelerator dla firm zagranicznych, które chcą tworzyć gry w Polsce i wreszcie badania rynku, z których od wielu lat korzysta cały sektor gier.

Branżę gier wspieramy od 10 lat

  • wiodąca w Europie Centralnej konferencja Digital Dragons
  • akademia dla osób chcących rozpocząć pracę w gamedevie
  • inkubator dla młodych studiów
  • badania rynkowe branży gier

W trzecim kwartale 2022 roku gorącym, jubileuszowym tematem w KPT będzie rozwój firm produkcyjnych i przemysłowych korzystających z ulgi podatkowej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, a także współpracujących w ramach programu akceleracyjnego KPT ScaleUP i konsorcjum hub4industry.

Wspieramy firmy w transformacji cyfrowej

  • hub4industry – Fabryka Przyszłości, wsparcie dla firm przemysłowych
  • akcelerator KPT ScaleUP dla firm z obszaru Przemysłu 4.0
  • współpraca międzynarodowa

Od 25 lat zespół Krakowskiego Parku Technologicznego jest każdego dnia w bliskim kontakcie z przedsiębiorcami i dlatego bardzo dobrze rozpoznaje ich oczekiwania i potrzeby - po to, by przygotować jak najlepszą ofertę. Biznes się zmienia, a KPT zmienia się wraz z nim. Wszyscy, którzy chcą się rozwijać, dzięki współpracy z KPT zyskują nie tylko duże pieniądze, ale i równie cenną wiedzę oraz nowe kompetencje, coraz ważniejsze we współczesnym świecie.

- Cieszę się, że przyszło mi kierować KPT w tak znaczącym momencie. Ogromnie doceniam zasługi moich poprzedników. Mam nadzieję, że przed nami jeszcze wiele lat pracy dla rozwoju Małopolski i że będą one co najmniej tak owocne, jak minione ćwierćwiecze

– mówi Łukasz Słoniowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski