Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do eksperta w zakresie okulistyki

Redakcja
Mam pytanie:

1. Co może być powodem łzawienia oczu po wyjściu z pomieszczenia na powietrze? Proces ten powtarza się bez względu na pogodę i miejsce pobytu, więc prawdopodobnie nie ma związku z zanieczyszczeniami powietrza. Początkowo okulista podejrzewał niedrożność kanalików łzowych, ale zostały one udrożnione, a łzy jak ciekły po policzkach tak ciekną. W zamkniętych pomieszczeniach opisana wyżej przypadłość nie występuje.
Bardzo proszę o radę.

Dr Piotr Chaniecki: Łzawienie w Pani przypadku może mieć kilka powodów. Pierwszym z nich może być "zespół suchego oka". Diagnoza ta może wydawać się nielogiczna skoro występuje nadmierne łzawienie."Zespół suchego oka" dotyczy zaburzeń ilościowych i jakościowych wydzielania łez, dlatego też może w schorzeniu tym dochodzić do nadmiernego łzawienia. W związku z tym czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, zmiany temperatur czy klimatyzacja nasilają objawy.
Drugim powodem może być problem z punktami łzowymi. Punkty łzowe znajdują się na wolnym brzegu powieki dolnej i górnej w kącie przyśrodkowym. Ich  budowa i prawidłowa czynność powiek warunkuje odprowadzanie łez z worka spojówkowego.

2. U mojego dziecka (3 latka) okulista zdiagnozował astygmatyzm (wada nie jest duża cyl. + 0,5) oraz zez zbieżny. W związku z zezem odwiedziłyśmy już kilka gabinetów lekarskich i za każdym razem otrzymałyśmy nową receptę na okulary o innej mocy szkieł. Jedni twierdzą, że szkła cylindryczne są niezbędne, inni wręcz przeciwnie. Podobnie jest z ćwiczeniami korekcyjnymi. Któremu lekarzowi wierzyć?
Dr Piotr Chaniecki: Szanowna Pani uważam iż niepokojący jest zez u Pani dziecka. Mam za mało informacji dotyczących wady wzroku, dlatego nie jestem w stanie doradzić Pani która recepta okularowa jest właściwa. Nie mam również bardzo ważnej informacji - czy występuje niedowidzenie. Jeżeli chodzi o ćwiczenia uważam, że trzeba je kontynuować.

3. W dzieciństwie zdiagnozowano u mnie astygmatyzm i przepisano okulary. Dodatkowo w grę wchodził stosunkowo późno wykryty zez zbieżny. Kilkakrotnie byłam kierowana na ćwiczenia korekcyjne, ale ze względu na odległe terminy nie było ich zbyt dużo (mniej więcej przez miesiąc w ciągu roku można było mieć tego typu ćwiczenia). Przez całe lata nosiłam okulary, ale okuliści mieli problem z doborem szkieł, bo jedno oko zachowywało się jak niedowidzące, a drugie jak nadwzroczne. Efekt był taki, że nawet bez okularów widziałam dobrze. Ostatnio okulista zalecił zwykłe szkła (bez cylindrów), a nawet powiedział, że okulary nie są konieczne. Czyżby na "stare lata" poprawił mi się wzrok? Dodam tylko, że wiele godzin każdego dnia spędzam przy komputerze, ale nie miewam dolegliwości związanych ze zmęczeniem oczu nawet jak pracuję przy komputerze bez okularów.
Okularnik_35

Dr Piotr Chaniecki: Z opisu Pańskiej wady wnioskuje,że ma Pan astygmatyzm nadwzroczny i niedowidzenie jednego oka. Jeżeli okulista zapisał szkła korekcyjne tzn. że cyt. "na stare lata" nie poprawił się Panu wzrok. Uważam, że w tej sytuacji, przy długotrwałej pracy przy komputerze powinno się nosić szkła korekcyjne.

4. Szanowny Panie Doktorze,
od dwóch dni mam spuchniętą prawą powiekę oka. Właściwie jest cała spuchnięta, ale najbardziej przy krawędzi z rzęsami. Trochę mnie to boli. Dodam, że od ok. miesiąca mam też mimowolne drgania właśnie prawej powieki. Co to może być i co robić? Proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam Martyna S.

Dr Piotr Chaniecki: Obrzęknięta i bolesna powieka świadczy o toczącym się procesie zapalnym. Jeżeli objawy umiejscawiają się głównie przy wolnym brzegu powieki w okolicy rzęs, może to świadczyć o zapaleniu brzegów powiek. Zapalenie brzegów powiek to schorzenie przewlekłe, którego główną przyczyną jest dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma. W wyniku przewlekle występujących problemów z gruczołami łojowymi (których ujścia znajdują się na brzegach powiek) dochodzi do przewlekłych stanów zapalnych mających podobne objawy do opisywanych przez Panią. Leczenie jest długotrwałe i przebiega z okresami zaostrzeń. Bardzo ważna w procesie leczenia jest odpowiednia higiena powiek którą uzupełnia się antybiotykami i sterydami stosowanymi miejscowo. Wizyta u specjalisty powinna rozwiązać Pani problem.

5. Proszę o poradę.
Ciągle mam problemy z oczami- zmęczone, pieczenie, zaczerwienienie, leczenie kroplami i maścią dexamytrex nie wiele pomaga dolegliwości mam cały czas. Testy na alerię wyszły dobrze- nie jestem uczulony co robić w takim przypadku.


Dr Piotr Chaniecki:
Problem który Pani opisuje określany jest w okulistyce mianem "czerwone oko". Przyczyny mogą być różne. Od powszechnie występującego "zespołu suchego oka" do stanów zapalnych wywołanych przez drobnoustroje. Postawienie diagnozy powinno opierać się na badaniu okulistycznym, które w niektórych przypadkach trzeba rozszerzyć o badania dodatkowe takie jak np: wymaz i posiew  z worka spojówkowego w kierunku mogących występować stanów zapalnym na tle bakteryjnym. Najczęstszą przyczyną pieczenia i zaczerwienienia oka jest zaburzenie w wydzielaniu ilościowym i jakościowym łez. Dodatkowo stan ten jest nasilany przez czynniki zewnętrzne środowiska ,pracę przy komputerze, klimatyzację czy chociażby niektóre przyjmowane ogólnie leki. Trzeba również wspomnieć, że niewyrównana wada wzroku może być przyczyną "czerwonego oka".

6. Dzień dobry!
Jestem po badaniach okresowych u okulisty. Mam 57 lat, jestem krótkowidzem (-5,5). Lekarka zaleciła badania pod kątem jaskry - stwierdziła, że nerw wzrokowy jest blady, ale zaznaczyła, że może to być spowodowane wadą wzroku. Czy są w Krakowie programy profilaktyczne w kierunku wykrywania jaskry. Co Pan Doktor sądzi o moim przypadku - w mojej rodzinie nikt nie był chory na jaskrę.
Pozdrawiam
Urszula S.

Dr Piotr Chaniecki: Postawienie szybkiej diagnozy u osób krótkowzrocznych może być trudne. Bardzo dobrze, że podczas badania profilaktycznego zwrócono Pani uwagę na problem związany z jaskrą. Oko krótkowzroczne odbiega nieco w budowie od oka normowzrocznego i to jest główną przyczyną problemów diagnostycznych. Do postawienia rozpoznania niezbędny jest między innymi: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie pola widzenia, gonioskopia czyli określenie budowy kąta przesączania. W chwili obecnej dostępne są również metody mogące wykryć wczesne postaci jaskry takie jak GDx, HRT czy OCT nerwu wzrokowego. Aspekt dziedziczenia tego schorzenia jest niezwykle istotny, ale brak "wywiadu jaskrowego" w rodzinie nie wyklucza tej choroby. Trzeba brać również pod uwagę towarzyszące schorzenia ogólne takie jak:  schorzenia układu sercowo naczyniowego, zaburzenia hormonalne czy przyjmowane przewlekle leki. Nie mam wiedzy i informacji na temat "programów jaskrowych" w Krakowie. Diagnostykę w kierunku jaskry można przeprowadzić w większości gabinetów okulistycznych.

7. Szanowny doktorze P.Chaniecki.
Zwracam się do Pana z prośbą o konsultacje. Pracuję niemal nieprzerwanie przez 8 godzin przy użyciu komputera. Praca z tak intensywnym wykorzystaniem tej pomocy jest prowadzona od 2 lat. Zauważyłam pogorszenie jakości widzenia, osłabienie i większe zmęczenie, często oczy są ,, zamglone", czasem czerwone, odczuwana suchość itp. Oprócz tekstu online mam również do czynienia z tekstem papierowym. Czy jest  to właściwy moment, ażeby zakupić okulary, które chroniłyby przed konsekwencjami długiej pracy przy użyciu komputera? Czym mam się kierować w doborze takich okularów?
Z poważaniem
Sylwia S.

Dr Piotr Chaniecki: Pani Sylwio, problem z narządem wzroku u osób pracujących przy komputerze jest niezwykle częstym zagadnieniem. Ogólnie mało uwagi poświęca się higienie pracy przy monitorze. Częstą przyczyną takich dolegliwości jest "skurcz akomodacyjny" wynikający z długotrwałej pracy z bliska. Akomodacja - jest to zdolność dostosowania się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. Zgłaszający się do mnie pacjenci często zapominają robić przerwy w pracy z komputerem. Dobrym relaksem dla oczu jest robienie przerw, podczas których rozluźniamy akomodację patrząc się na przedmioty znajdujące się w dużej odległości np odległy krajobraz. Często przyczyną uporczywych dolegliwości może być "zespół suchego oka" wynikający z zaburzeń wydzielania łez i rzadszego mrugania powiek przy monitorze. Dodatkowo klimatyzowane pomieszczenia nasilają tego typu objawy. Trzeba w takim wypadku stosować krople nawilżające które są powszechnie dostępne w aptekach. Trudno mi doradzić czy w Pani konkretnym przypadku okulary rozwiążą problemy. Odpowiedź można dać tylko po przeprowadzeniu badania okulistycznego.

8.Witam,
Mam pytanie, zanika mi ostrość obrazu z czego to może wynikać? Stałam się krótkowidzem podobno u większości studentów to się zdarza.
Agnieszka

Dr Piotr Chaniecki: Pani Agnieszko, krótkowzroczność jak Pani sama zauważyła jest dość częstą wadą wzroku występującą u studentów. Nie da się jednoznacznie określić przyczyn krótkowzroczności. Od wielu lat trwają badania nad mechanizmami powstawania tej wady. Nie można mieć żadnej gwarancji ,że wada nie będzie postępować i się zatrzyma. Z zapytania Pani wynika, że od niedawna występują problemy z ostrością wzroku. Domyślam się, że wada nie jest duża i nie jest zbyt uciążliwa. Jeżeli problemem jest noszenie okularów, może Pani nosić soczewki kontaktowe, a w przyszłości po ustabilizowaniu się wady poddać się zabiegowi laserowej chirurgii refrakcyjnej. Oczywiście dobór korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych musi nastąpić po konsultacji ze specjalistą.

9. Witam,
Chciałbym się dowiedzieć jakie oświetlenie jest najlepsze dla oczu do pracy w nocy przy komputerze. W pomieszczeniu, gdzie pracuję przy komputerze również do późnych godzin nocnych, zainstalowanych jest kilka świetlówek energooszczędnych. Odnoszę wrażenie, że to powoduje u mnie zaczerwienienie i zmęczenie oczu. Czy jedna lampka na biurku nie byłaby mniej męcząca.
Pozdrawiam
Marek W.


Dr Piotr Chaniecki:
Panie Marku, świetlówki nie są najlepszym rozwiązaniem do pracy przy komputerze. Uważam, że korzystniejsze będzie typowe oświetlenie żarowe. Ważne jest aby podczas długotrwałej pracy robił Pan przerwy. Można dodatkowo stosować krople nawilżające, gdyż podczas pracy przy monitorze występuje lub nasila się "zespół suchego oka".

10. Dzień dobry
Ponieważ mam zdiagnozowaną jaskrę i przepisany Lumigan, mam pytanie o opinię na temat tego leku.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Dr Piotr Chaniecki: Lumigan należy do leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest to lek z grupy prostaglandyn. W chwili obecnej w Polsce i na świecie leki z tej grupy są lekami "pierwszego rzutu". Jest to w chwili obecnej standard w leczeniu jaskry. Nie mam całości obrazu Pani przypadku, tzn. nie wiem jaki typ jaskry został zdiagnozowany dlatego trudno jest mi zabrać stanowisko co do wyboru leku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski