MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raciechowice. Był „Szarak” jest „Grodzisko”

Andrzej Domagalski
Fot. Archiwum Koła
Myśliwi raciechowickiego Koła „Grodzisko” obchodzili jubileusz 65- lecia istnienia. Obecnie należy do niego 37 osób.

Powstałe w 1952 r koło początkowo nosiło nazwę „Szarak”. Polowano w dwóch obwodach, obejmujących: Dobczyce po rzekę Rabę, Raciechowice, Szczyrzyc, Skrzydlną, Kasinkę Małą, Wiśniową, Jodłownik, Glichów oraz Siepraw i Zakliczyn. Inspiratorami założenia koła byli nieżyjący już Wojciech Dudzik (pierwszy prezes) i Stanisław Śmigla (pierwszy łowczy), obaj z Raciechowic,.

Potem dołączyli do nich: Franciszek Lichoń, Engelbert Kozubek, Wojciech Piwowarski wszyscy z Dobczyc oraz Juliusz Podmokły z Kornatki, Józef Rokosz z Wiśniowej, Franciszek Tafel z Brzezowej i Tadeusz Chobrzyński. W 1953 r. do koła trafił proboszcz parafii raciechowickiej ks. Jan Osadziński, który był nawet jego prezesem. W 1977 r. koło, już o nazwie „Grodzisko”, zostało wpisane do rejestru kół województwa krakowskiego.

Wraz z przystąpieniem do raciechowickiego koła Włodzimierza Żuławińskiego, ówczesnego naczelnika gminy wzbogaciło się ono w Krzyworzece o 17 - to arową działkę z domem, stodołę i stajnię w środku lasu na uroczysku Tuszyna; gospodarstwo należało do rodziny Gizów, która przekazała je za rentę do Spółdzielni Produkcyjnej w Raciechowicach, a później zostało ono wykupiona przez myśliwych. W popularnej „Gizówce” odbywają się m. in. lekcje przyrody uczniów ze szkół raciechowickiej gminy. Od sezonu 1995/96 koło prowadzi polowania dewizowe. Największym sukcesem myśliwych z „Grodziska” jest jeleń, strzelony przez Michała Krogulskiego w 1993 r. Nieregularny dwunastak o porożu wagi 8, 5 kg zdobył srebrny medal.

Myśliwi raciechowickiego koła mają obecnie do swojej dyspozycji 5351 ha powierzchni ogólnej, a po wyłączeniach 4253 ha powierzchni użytkowej, z czego 1243 ha stanowią grunty leśne. Koło posiada około 40 stałych miejsc dokarmiania zwierzyny, w tym 50 paśników. Do polowań indywidualnych służy 40 ambon myśliwskich. - Dokarmiamy zwierzynę w czasie niedoboru żeru - opowiada szefujący Kołu od 1991 r. 68 - letni Bronisław Małek - na ten cel w sezonie łowieckim przeznaczamy około 3 ton karmy suchej, 2 tony karmy soczystej, 5 ton karmy treściwej, a także około jednej tony soli.

Szkody powodowane przez zwierzynę w uprawach rolnych występują corocznie na powierzchni około 2, 5 ha. - Obecnie na terenie obwodu Koła do gatunków najliczniej występujących należą: sarna, lis, dzik, a do mało licznych: bażant, dzikie kaczki, borsuki, zaś do nielicznych należą jeleń, łoś, jenot, zając, kuropatwa, tchórz, norka amerykańska - mówi 71 - letni łowczy Koła Włodzimierz Żuławiński.

- Na terenie Koła w okolicach góry Tuszyna dwukrotnie pojawił się niedźwiedź, niszcząc pszczelarzom barcie. Występują także bobry, głównie na małych ciekach wodnych w okolicach Gruszowa, wyrządzając szkody w sadach. Od kilku lat pojawiają się wilki, zwykle watahą. Przed kilku laty w okolicach Raciechowic i Wolicy zagryzły one 7 psów gospodarskich.

Władze Koła: prezes Bronisław Małek, łowczy Włodzimierz Żuławiński, sekretarz Zbigniew Łabędź, skarbnik Roman Dziewoński, podłowczy Henryk Żuławiński, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jan Walcher.

Najstarszym zaś w kole jest 85 - letni sadownik Eugeniusz Błażejewicz, polujący w raciechowickim kole już od 1960 r.

Odznaczenia otrzymali także: Kazimierz Żuławiński i Karol Wiechniak - srebrny medal „Za Zasługi dla Łowiectwa”, Bogdan Błaszczyk - brązowy.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura -
odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik
Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski