Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racławice goszczą reprezentację Polski w blind futbolu. Jeden z zawodników pochodzi spod Kozłowa

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W Racławicach trenuje reprezentacja Polski w blind futbolu
W Racławicach trenuje reprezentacja Polski w blind futbolu Krzysztof Capiga
Do Racławic na tydzień przyjechali wyjątkowi goście: reprezentacja Polski w blind futbolu, która tutaj przygotowuje się do wrześniowego Pucharu Interkontynentalnego w Indiach. Kadrowiczów można było podziwiać na treningach pokazowych, które odbywają się na lokalnym „orliku”. Jednym z kadrowiczów jest Kacper Domagała z Wierzbicy w gminie Kozłów.

Podczas pokazowych zajęć można sympatycznych i zaangażowanych zawodników, poznać tajniki mało spopularyzowanej dyscypliny, a po założeniu specjalnych gogli na oczy, osobiście przekonać się, jak trudno grać w piłkę nożną będąc niepełnosprawnym wzrokowo.

Mateusz Krzyszkowski, jeden z zawodników, opowiada, że piłka nożna dla niewidomych wymyślona została przez Hiszpanów około 1920 roku. W latach 60. ubiegłego wieku nastąpił dynamiczny jej rozwój w krajach Ameryki Południowej, a na przełomie lat 80. i 90. dyscyplina została spopularyzowana na całym świecie. W Polsce pierwsze kluby powstały w 2015 roku. Największym sukcesem polskiej reprezentacji blind futbolu jest 7. miejsce na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy we Włoszech, które dały kwalifikację do wrześniowych Mistrzostw Interkontynentalnych w Indiach.

Reprezentacja Polski w Blind Footballu funkcjonuje pod Polskim Związkiem Sportu Osób Niewidomych „Start” oraz Komitetem Paraolimpijskim. Koordynowana jej działań zajmuje się Fundacja „Nie widząc przeszkód”.

Blind Football opiera się głównie na zmyśle słuchu. Najbardziej charakterystycznym elementem jest grzechocząca piłka. Wzdłuż linii bocznych boiska usytuowane są bandy, aby piłka i zawodnicy nie opuszczali pola gry. Gracze, poza bramkarzami, mają na oczach specjalne gogle (maski) ograniczające widzenie do zera.

Pochodzący z Wierzbicy Kacper Domagała, który decyzją zarządu powiatu otrzymał stypendium sportowe, uprawia blind futbol od pięciu lat. Gra na pozycji pomocnika. Jest zawodnikiem Wisły Kraków, z którą zdobył Puchar Polski. Dyscypliną zainteresował się jeszcze, chodząc do krakowskiej szkoły dla niewidomych. Kacper na co dzień mieszka w Krakowie, do rodzinnej Wierzbicy przyjeżdża na przysłowiowy relaks.

Polskich kadrowiczów odwiedzili m. in. wicestarosta miechowski Paweł Osikowski i wicewójt Racławic Małgorzata Sadowniczyk, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Coraz więcej dzieci w nauczaniu domowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski