MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni małopolskiego Sejmiku przyznali 10 mln złotych na rozwój placu targowego w Proszowicach

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Plac targowy przy ulicy Brodzińskiego w Proszowicach wymaga kolejnych inwestycji
Plac targowy przy ulicy Brodzińskiego w Proszowicach wymaga kolejnych inwestycji Aleksander Gąciarz
Na poniedziałkowej sesji małopolskiego Sejmiku radni podjęli uchwałę o przekazaniu dotacji w wysokości 10 milionów złotych na rozbudowę infrastruktury placu targowego w Proszowicach. Żaden z obecnych na sali radnych nie głosował przeciw. Wsparcie rozbudowy proszowickiego targowiska ma być wstępem do powstania w tym miejscu giełdy rolnej o ponadlokalnym charakterze.

Z wnioskiem o dofinansowanie rozbudowy targowiska wystąpił w styczniu do Sejmiku burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy. Zanim zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie, swoje pozytywne opinie wyraziły sejmikowe komisje. Członkowie dwóch z nich - Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich oraz Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego - szczegółowo zapoznali się z panującymi na miejscu warunkami podczas wyjazdowego posiedzenia 6 marca.

Przyznane środki mają być przeznaczone na budowę kanalizacji deszczowej, ułożenie na placu nawierzchni asfaltowej wraz z podbudową na powierzchni ok. 21 tys, metrów kwadratowych, budowę hali magazynowej i przeładunkowej, centrum logistycznego, wagi, instalacji elektrycznej i oświetleniowej, monitoring, zagospodarowanie terenu, ogrodzenie. Poza tym kilka milionów ma być przeznaczone na wykup około 8 hektarów gruntów przylegających do targowiska. Dzięki temu jego powierzchnia zwiększyłaby się dwukrotnie.

- Przeprowadzenie powyższych prac będzie punktem wyjścia do utworzenia Małopolskiej Giełdy Rolnej, której celem będzie usprawnienie obrotu hurtowego artykułami rolno – spożywczymi w regionie oraz podwyższenie jego standardów – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Według przeprowadzonych kalkulacji, koszt przedsięwzięcia może wynieść około 12 mln złotych.

- Dokładne wielkości będziemy znali po przetargu, ale już teraz wiadomo, że będzie to ogromne wyzwanie. Pieniądze bowiem należy wykorzystać jeszcze w tym roku. Inwestycją zajmie się już nowa rada, która na pewno będzie musiała zmienić w tym celu budżet. Ja uważam natomiast, że to wielka szansa dla naszego miasta w kontekście tego, że Kraków ma zamiar w inny sposób zagospodarować tereny położone w rejonie Rybitw i zamierza się pozbyć się tamtejszego placu, hurtowni itd. - mówi burmistrz Grzegorz Cichy.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski