Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni poparli sfinansowanie udziałów Gminy Kraków w SIM Ziemi Krakowskiej. Krok bliżej mieszkań na ul. Padniewskiego

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas/Zdjęcie ilustracyjne
Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa, radni poparli wniosek Prezydenta Jacka Majchrowskiego dot. udzielenia wsparcia z Rządowego Funduszu Mieszkalnictwa na sfinansowanie udziałów Gminy Kraków w SIM Ziemi Krakowskiej. Wsparcie pozwoli na budowę ok. 111 mieszkań czynszowych przy ul. Padniewskiego. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 36,8 milionów złotych.

Jak możemy przeczytać we wniosku Prezydenta Miasta Krakowa, wysokość planowanego wkładu pieniężnego Gminy Miejskiej Kraków związanego z realizacją działania wynosi 3,6 mln zł. Wysokość wnioskowanego wsparcia wynosi 3,6 mln zł, a objęcie udziałów ma nastąpić do 6 miesięcy od otrzymania wsparcia.

"Wnioskowane wsparcie pozwoli zrealizować inwestycję mieszkaniową na nieruchomości przy ul. Padniewskiego w Krakowie, w wyniku której powstaną lokale mieszkalne o ograniczonym czynszu. Inwestycja mieszkaniowa po jej zrealizowaniu będzie eksploatowana na zasadach najmu, zgodnie z przepisami ustawy" - pisze Prezydent.

Łączny szacunkowy koszt przedsięwzięcia inwestycyjno - budowlanego, w celu realizacji, którego obejmowane są udziały w Spółce wynosi 36 804 418, 09 zł. Szacunkowa liczba mieszkań planowana do utworzenia w ramach tego przedsięwzięcia wynosi
111 mieszkań.

Gmina Miejska Kraków podjęła decyzję o realizacji projektu mieszkań o umiarkowanym czynszu w formule tzw. społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Wspólnie z 9 gminami Małopolski i Krajowym Zasobem Nieruchomości powołała Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową „KZN SIM Ziemia Krakowska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” z siedzibą w Skale i zbuduje mieszkania czynszowe. W dniu 13 października 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Skała podpisany został akt notarialny umowy spółki.

535 mieszkań w gminach Małopolski

W ramach tej działalności we wszystkich gminach powstać ma łącznie co najmniej 535 lokali mieszkalnych. Warunki i zasady naboru najemców określą poszczególne gminy. Wspólnikami spółki „KZN SIM Ziemia Krakowska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, obok Gminy Miejskiej Kraków i Krajowego Zasobu Nieruchomości zostały również gminy: Alwernia, Charsznica, Gdów, Gołcza, Iwanowice, Pałecznica, Skała, Raciechowice i Wieprz. Do spółki ma dodatkowo w późniejszym terminie przystąpić Gmina Sułoszowa.

Na utworzenie SIM gminom przyznane zostały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa granty w wysokości 3 mln złotych dla każdej z nich, które przeznaczone zostały na objęcie udziałów w Spółce.

Pierwotnie miasto zamierzało budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em w którym Gmina Miejska Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem (posiada 18 proc. akcji). Dość wspomnieć, że dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem tysiąca mieszkań w ramach TBS, a w sumie ok. 10 tys. w całym mieście.

Jednak, jak tłumaczono w magistracie, aby w pełni skorzystać ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. "Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera, pojawiło się uzasadnione ryzyko co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia" – argumentował UMK.

Pomysł podzielił radnych

- Wątpliwości nasze budzi fakt, że my jako gmina będziemy tym podmiotem, który będzie wnosił najwięcej udziału do SIM. Niestety na poziomie decyzyjnym działa zasada jednomyślności – czyli wszystkie gminy muszą poprzeć działania Krakowa. To jest pewne zagrożenie, bo o ile teraz włodarze są w dobrych komitywach i zgadzają się na to by w spółkę wejść, to nie wiemy co się wydarzy w przyszłości. Jak dojdzie do zmiany w tych pojedynczych gminach, ktoś może stwierdzić że pewne działania mu nie pasują i je zablokować – mówił w rozmowie z nami radny Łukasz Maślona

- Nie lubię kiedy tworzy się nowe, dodatkowe urzędy, ale jeśli to miałoby działać bezkosztowo, a zysk miałby być w postaci mieszkań dla ludzi to sadzę, że warto sprawdzić jak to będzie działać. A w razie czego jak to nie wyjdzie to szybko zlikwidować i tyle – mówił z kolei radny Michał Drewnicki

Ostatecznie jednak radni wniosek Prezydenta poparli, a to oznacza kolejny krok w stronę budowy mieszkań czynszowych w Krakowie.

Elektrośmieci na wagę złota?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni poparli sfinansowanie udziałów Gminy Kraków w SIM Ziemi Krakowskiej. Krok bliżej mieszkań na ul. Padniewskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski