Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajdy, Zloty, Wyścigi

KAT
W Krynicy rozpoczęła się w miniony piątek wystawa "Rajdy, Zloty, Wyścigi..." prezentująca polskie przedwojenne plakaty sportowe i turystyczne Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, zorganizowana wspólnie z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym.

Wystawa zorganizowana została z okazji Jubile uszu 55-lecia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
- Chcieliśmy pokazać zaproszonym gościom oraz zwiedzającym nasze ekspozycje: najstarsze i najciekawsze plakaty, reklamujące ważne niegdyś wydarzenia sportowe i turystyczne - mówi komisarz wystawy Katarzyna Wożniak.
Pojawienie się tematu sportowego w plakacie polskim sięga końca XIX wieku i powstania pierwszych towarzystw sportowych. Na początku XX wieku powstało Towarzystwo "Polska Sztuka Stosowana" (1901-1914). Zrzeszeni w nim artyści wspólnie poszuki wali rozwiązań doskonalących poziom artystyczny i wydawniczy plakatów. Inspiracji poszukiwano w rodzimym folklorze, często podhalańskim i huculskim, organizowano wspólne wystawy, rozbudowywano zakłady litograficzne.
Plakat odegrał też ogromną rolę w turystyce. Jako plastyczny środek przekazu propagował walory krajobrazowe i klimatyczne kurortów. Takim miejscem jest Krynica, znana nie tylko jako kurort leczniczy, ale też, obok Zakopanego, zimowa stolica Polski. Tu odbywały się najważniejsze zawody sportowe, jak Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie (1931), Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie (1935) i dwukrotnie Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie (1958, 1962). Jeden z pierwszych w Polsce torów saneczkowych na Górze Parkowej, zbudowany w 1930 roku, ściągał rzesze entuzjastów sportów zimowych.
Do bardziej znanych i najlepszych plakatów sportowych dwudziestolecia międzywojennego związanych z Krynicą należy prezentowany na wystawie plakat Stefana Osieckiego i Jerzego Skolimowskiego "Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie, Krynica 1931".
Obok prac graficznych i malarskich wyeksponowane zostały plakaty fotograficzne pochodzące z lat 30. XX wieku.
Wystawa "Rajdy, Zloty, Wyścigi..." w całości przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Z ponad pięciotysięcznej kolekcji plakatów zaprezentowano plakaty Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", sportowe oraz turystyczne, pochodzące z lat 1894-1939. Wyeksponowane zostały również rzadko prezentowane plakaty turystyczne, fotograficzne, pochodzące z lat 30. XX wieku.
Jedną z najstarszych, prezentowanych na wystawie prac jest zakupiony niedawno plakat Juliusza Kossaka "Wyścigi Konne" z 1895 roku.
(KAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski