Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratują stare nagrobki już drugą dekadę

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Michał Burmer (z lewej) kwestuje z uczniami wielickiego Zespołu Szkół Zawodowych już jedenasty rok
Michał Burmer (z lewej) kwestuje z uczniami wielickiego Zespołu Szkół Zawodowych już jedenasty rok fot. Jolanta Białek
Wieliczka, Niepołomice. Około 200 wolontariuszy zbierało wczoraj datki na miejskich cmentarzach. Na rzecz odnowy zabytkowych mogił pracowali społecznie m.in. uczniowie, harcerze i członkowie stowarzyszeń.

Kwestarzy wyposażonych w puszki z logo Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce było niemal 150. Mniej więcej połowę z nich stanowili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych.

- Naszej młodzieży jest tu tyle, że spokojnie moglibyśmy sami „obstawić” całą kwestę! - mówił Michał Burmer, nauczyciel historii w wielickim ZSZ, który kwestował wraz z uczniami przy Kwaterze Wojskowej.

Młodzież z ZSZ przyłącza się do akcji ratowania zabytkowych grobów od początku, a więc już jedenasty rok. - Kwestuję po raz drugi i na pewno nie ostatni. Zawsze chciałem społecznie pomagać, więc gdy była taka możliwość, zgłosiłem się „na kwestarza” - stwierdził Maciek, jeden z wolontariuszy.

- W naszej szkole nigdy nie ma problemu ze znalezieniem chętnych do kwestowania. Więcej - uczniowie sami dopytują się, czy mogą uczestniczyć w tym projekcie, a zdarza się też, że pozostają kwestarzami także po ukończeniu szkoły - dodał Michał Burmer.

Fundusze na ratowanie starych mogił zbierali w Wieliczce m.in. także uczniowie LO i harcerze oraz członkowie grup artystycznych i Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Wieliczki, które w 2006 roku zainicjowało tę akcję. Natomiast na niepołomickim cmentarzu parafialnym taka kwesta odbyła się już po raz 14. Wolontariuszy było ok. 40. To członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Mieszkańcy jak zawsze nie zawiedli. Dużo osób wspomogło akcję sporymi kwotami. Jakie pieniądze zebrano w tym roku na odnowę cmentarnych zabytków będzie wiadomo najpóźniej jutro. Z pierwszych szacunków wynika, że w Wieliczce powinna być to kwota porównywalna ze zgromadzoną w roku ubiegłym (prawie 14,4 tys. zł ).

Fundusze zebrane przez wolontariuszy w Wieliczce zostaną przeznaczone m.in. na dokończenie renowacji mogiły Józefy Diehlówny, zmarłej w 1911 roku. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zagospodaruje datki na odnowienie grobu Władysławy Hindemith-Skłodowskiej, nauczycielki z Wileńszczyzny, ciotki Marii Curie-Skłodowskiej.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski