Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reformaci proszą o datki na prace przy kryptach ze słynnymi mumiami. Będą się modlić za darczyńców

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W latach 2021-2022 prowadzono badania mikroklimatu i zawilgocenia krypt
W latach 2021-2022 prowadzono badania mikroklimatu i zawilgocenia krypt Andrzej Banaś
Klasztor pod wezwaniem św. Kazimierza - czyli ojcowie reformaci - otrzymali na ten rok dofinansowanie ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa do kosztów opracowania projektu remontu pomieszczeń podziemi, w których spoczywają słynne mumie. Dofinansowanie pokrywa 80 proc. przewidzianych kosztów, a klasztor powinien zapewnić resztę jako wkład własny - prawie 18 tys. złotych. "Niestety z bieżących dochodów nie jesteśmy w stanie odłożyć takiej kwoty pieniędzy. Zwracamy się więc z pokorną prośbą o wsparcie na ten cel" - zaapelowali zakonnicy.

"Drodzy Bracia i Siostry, nasi kochani. Do tej pory nie prosiliśmy Was o wsparcie finansowe. Zadawalaliśmy się tym, co sami nam ofiarowaliście na nasze utrzymanie oraz budynków kościoła i klasztoru. Wciąż trwają prace w naszych kryptach zmierzające do zidentyfikowania problemów z wilgocią i szkodami jakie ona wyrządza w podziemiach kościoła. W bieżącym roku trwają prace związane z przygotowaniem projektów remontu pomieszczeń podziemi w budynku kościoła i dawnej infirmerii. Na powyższe prace otrzymaliśmy fundusze ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które jednak pokrywają 80% kosztów wyżej wymienionych prac. Nasz wkład wynosi ok. 18.000 zł. Niestety z bieżących dochodów nie jesteśmy w stanie odłożyć takiej kwoty pieniędzy. Zwracamy się więc z pokorną prośbą o wsparcie na ten cel. Ofiary można przesłać na nasze konto remontowe, którego wizytówki znajdują się przy wyjściu z kościoła, z dopiskiem „Krypty”. Można także na furcie nabyć płytę o naszych podziemiach za kwotę 20 zł jako cegiełkę na ten cel. Z góry dziękujemy za Waszą wyrozumiałość i miłosierdzie" - oto z jaką prośbą wystąpili zakonnicy.

Przypomnijmy: w kryptach od 1672 r., przez ponad 300 lat, pochowano około tysiąca osób - zakonników i świeckich. Panujący tam specyficzny mikroklimat sprawiał, że ciała ulegały naturalnej mumifikacji. Trumien jest obecnie ok. 60, a czterej zmumifikowani zakonnicy leżą bezpośrednio na piasku. Zwiedzający dawniej mogli zajrzeć do podziemi kościoła raz w roku, z okazji Wszystkich Świętych, krypty bywały też udostępniane dla grup zorganizowanych. Teraz są niedostępne.

Krypty u reformatów były specyficzną atrakcją Krakowa, przyciągającą tłumy turystów. Jednak od pierwszej dekady lat dwutysięcznych sytuacja w nich stała się alarmująca. W kryptach pojawiła się woda, wilgotność wzrosła do ok. 90 procent, spoczywające tam zmumifikowane ludzkie szczątki zaczęła pokrywać pleśń. Zabrano się wówczas za osuszanie (bywało, że w efekcie działania osuszaczy powietrza zakonnicy wynosili z krypt kilka wiader wody dziennie) i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej klasztoru. Później o mumiach znów zrobiło się głośno 10 lat temu, gdy jeden z zakonników zaalarmował, że dolna część habitów braci leżących na piasku jest mokra.

Dwa lata temu do krypt kościoła św. Kazimierza przy ul. Reformackiej wkroczyli badacze i konserwatorzy, by zdiagnozować i rozwiązać w końcu problem zagrożenia wilgocią i grzybami murów podziemi, gdzie spoczywają zmumifikowane szczątki. Specjaliści komentowali wtedy, że reformaci mają swego rodzaju bombę biologiczną pod kościołem, a zagrożone są mury, słynne mumie, jak i osoby schodzące do krypt. Włączono też wówczas lampy biobójcze, które miały doprowadzić do zmniejszenia rozprzestrzeniania się bakterii i grzybów w tym wnętrzu.

Jako pokłosie przeprowadzonych w latach 2021-2022 badań mikroklimatu i zawilgocenia krypt, w tym roku ma zostać przygotowany projekt remontu pomieszczeń podziemi w budynku kościoła i dawnej infirmerii.

- Przy użyciu czujników wilgotności, badań zawilgocenia i zasolenia próbek murów, przepływu powietrza itp. wykazano, że nawracające zawilgocenia krypty pod kościołem (ze zmumifikowanymi pochówkami) mają źródło przede wszystkim w niedostatecznej wentylacji. Stąd powstała potrzeba wykonania projektu przebudowy wentylacji - celem uzyskania pozwolenia konserwatorskiego i pozwolenia na budowę - mówi nam Maciej Wilamowski, dyrektor Biura SKOZK.

Koszt tego zaplanowanego na ten rok przedsięwzięcia to 89 tys. 175 złotych. Reformaci uzyskali dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów - 71 tys. 340 złotych. Pozostałą kwotę muszą zapewnić sami.

Z prośbą o datki na prace dotyczące podziemi przy Reformackiej zakonnicy wystąpili na początku października. Już pojawili się pierwsi ofiarodawcy, którym teraz reformaci dziękują: "Składamy z serca płynące "Bóg zapłać" wszystkim ofiarodawcom, którzy dotychczas, na konto bądź osobiście na furcie, przekazali ofiary na dalsze prace przy kryptach naszego Sanktuarium. Ich imiona i nazwiska zostaną wpisane do Księgi Dobroczyńców i zostaną włączeni do codziennych naszych modlitw za dobroczyńców".

Jeśli zakonnicy nie uzbierają całej kwoty wkładu własnego - czym to grozi?

- Wszelkie dofinansowania ze strony SKOZK są wypłacane po udokumentowaniu przez beneficjenta wypłaty na rzecz wykonawcy - w tym przypadku projektanta - różnicy między wartością zamówienia a udzielonym dofinansowaniem, czyli tzw. wkładu własnego. Jeżeli beneficjent nie wykaże przekazania środków własnych, to nie zostaną wypłacone środki obiecane przez SKOZK. Wówczas beneficjent zostaje z niepokrytym zobowiązaniem na rzecz wykonawcy, które musi sam pokryć. Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa łączy jedynie umowa o dofinansowanie z beneficjentem, nie odpowiada za jego zobowiązania i długi - wyjaśnia dyrektor biura SKOZK.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Reformaci proszą o datki na prace przy kryptach ze słynnymi mumiami. Będą się modlić za darczyńców - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski