MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba zadań w 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolska

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Mieszkańcy Małopolski zgłosili aż 239 zadań w ramach 4. edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Jak podkreślają urzędnicy marszałka - to prawdziwy rekord, bo nigdy wcześniej aż tak dużo pomysłów nie zgłoszono!

Teraz każde zadanie jest sprawdzane przez pracowników urzędu. Ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować, poznamy pod koniec sierpnia. Do rozdysponowania jest aż 12 mln zł z budżetu województwa, czyli o 4 mln zł więcej niż przed rokiem.

- Pomysły na rodzinne pikniki, warsztaty edukacyjne dla mieszkańców w różnym wieku, sportowe wydarzenia czy ekologiczne inicjatywy – mieszkańcy Małopolski wprost zasypali urząd marszałkowski swoimi pomysłami w ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. A nas bardzo ta aktywność ucieszyła - mówi Anna Pieczarka z zarządu województwa.

O tym jak wielkim zainteresowaniem cieszy się tegoroczny budżet obywatelski świadczy fakt, że łączna suma wszystkich zgłoszonych zadań to ponad 31 mln zł, czyli niemal trzy razy więcej niż zaplanowana kwota!

Aktywna Sądecczyzna

Wśród 239 zadań najwięcej pochodzi z subregionu Sądeckiego – 49. Drugi w kolejności jest subregion miasto Kraków (43), trzeci – subregion Małopolska Zachodnia (40).

Jak przedstawiają się zgłoszone zadania w podziale na powiaty? Najbardziej aktywni byli mieszkańcy miasta Kraków – ze stolicy województwa zgłoszono aż 43 zadania. „Srebro” trafiło do powiatu krakowskiego (24 zadania), a „brąz” – do powiatu limanowskiego (19 zadań).

Wśród zgłoszonych pomysłów do 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w zdecydowanej mierze przeważają zadania o charakterze prospołecznym, sportowym, edukacyjnym i kulturalnym. Mieszkańcy zaproponowali również kilkanaście zadań prozdrowotnych, a także turystycznych czy ekologicznych.

Co dalej?

Mieszkańcy Małopolski mogli w tym roku zgłaszać zadania od 27 maja do 17 czerwca. Teraz ich pomysły ocenią pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, którzy sprawdzą czy uda się je wcielić w życie.

W sierpniu autorzy pomysłów do BO Małopolska będą mogli zapoznać się z decyzją w sprawie dopuszczenia ich zadania do głosowania. Uwaga: po zmianach w regulaminie BO mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli się od tej decyzji odwołać – ich protesty rozpatrzy specjalnie do tego powołana Rada Budżetu Obywatelskiego.

Ostateczną listę zadań, które zostaną dopuszczone do głosowania, poznamy 30 sierpnia. Mieszkańcy będą mogli na nie głosować od 9 do 30 września. Każdy z nich będzie miał tylko 1 głos.

WIDEO: Barometr Bartusia: Ekonomiści są niepotrzebni i mogłaby nami rządzić małpa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski