Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci generała i odsłonięcie obrazu rotmistrza

Sylwia Nowosińska
Historia. Wczoraj w Muzeum Armii Krajowej kombatanci uczcili 61. rocznicę śmierci gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Odbyła się także uroczysta prezentacja portretu rotmistrza Pileckiego.

W czasie obchodów prof. dr hab. Tomasz Gąsowski z UJ wygłosił wykład pt. „Emil Fieldorf w służbie Komendanta: strzelec, legionista, peowiak”.

– Warto czcić takich bohaterów jak generał Nil. On jest jednym z _tych, którzy przecierali szlaki dla niepodległej Polski – _mówił Kazimierz Barczyk, przewodniczący sejmiku małopolskiego.

_– W warszawskim więzieniu mokotowskim dokonano mordu sądowego na jednym z __najbardziej zasłużonych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – _mówił ppłk Kazimierz Kemmer „Halny”, prezes Fundacji Muzeum Historii AK, który sam działał w Kedywie pod dowództwem „Nila”.

_– Należałem do specjalnego oddziału przy I __Pułku Strzelców Podhalańskich – _wspominał ppłk Kemmer i podkreślał, że przy okazji zbliżającego się Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych należy pielęgnować pamięć o historii. Do uczestników w specjalnych listach zwrócili się także minister sprawiedliwości Marek Biernacki i rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

„Rocznica śmierci generała jest idealną okazją do zaprezentowania postawy wielkiego patrioty, do końca wiernego swoim ideałom. Pamięć o tragicznych losach osób, które walczyły o niepodległą Polskę, jest naszym obowiązkiem” __– pisał minister sprawiedliwości.

_„Zbrodnia sądowa na generale Fieldorfie „Nilu” była jednym z najbardziej haniebnych wydarzeń w polskiej historii. W jaskrawy sposób pokazywała, jak w __majestacie prawa mogą zostać zdeptane prawa człowieka_” – podkreśliła Irena Lipowicz.

W czasie uroczystości odbyło się także odsłonięcie obrazu rotmistrza Pileckiego autorstwa Haliny Rzęsikowskiej. Portret ma znaleźć się w zbiorach Muzeum AK. _– Podczas malowania czułam obecność rotmistrza. Miałam wrażenie, że on sam podpowiada mi, jak dobrze przedstawić jego wizerunek – _mówiła malarka.W spotkaniu wzięły także udział córka i wnuczka rotmistrza.

_– Bardzo dziękuję miastu za to, że czci się pamięć mojego ojca. Dziękuję za pomnik i __ulicę jego imienia – _zwróciła się do zgromadzonych Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza.

Gen. Emil Fieldorf „Nil” urodził się w 1895 roku w Krakowie. W okresie międzywojennym był oficerem Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. W czasie II wojny światowej został komendantem Kierownictwa Dywersji (Kedywu).

Od 1943 roku tworzył organizację „NIE” przygotowywaną do działań na wypadek okupacji ziem polskich przez Rosjan. Po wojnie aresztowali go Sowieci. 24 lutego 1953 roku został zamordowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski