Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok sowy

KAR
- Postępujemy tak, jak postępują dzieci, rozmawiamy o naszej Mamie - Ziemi, robimy dla niej laurki, pomagamy jej jak umiemy, w tym roku na przykład umieszczając na drzewie budkę dla sowy, przytulamy ją, a zamiast obdarowywać zerwanymi kwiatami robimy dla niej coś dobrego - sadzimy drzewa - mówi Maria Sosnowska, dyrektor Przedszkola w Raciechowicach, a zarazem inicjatorka obchodów "Tygodnia dla Ziemi".

Przedszkolaki z Raciechowic po raz kolejny świętują Dzień Ziemi. I to nie byle jak, bo po pierwsze nie przez jeden dzień, ale co najmniej przez tydzień, a po drugie wszystkie biorą wtedy aktywny udział w różnego rodzaju akcjach ekologicznych. W tym roku wyróżniły naszą redakcję zapraszając nas na akcję sadzenia drzewek i dedykując "Dziennikowi Polskiemu" jedno z nich.

Sadzenie drzewek przez tutejszych przedszkolaków ma już ponaddziesięcioletnią tradycję. Dziś trudno się nawet doliczyć, ile drzew rosnących w Raciechowicach posadziły małe dłonie przedszkolaków. Tylko w ubiegłych latach dzięki ich akcji w pobliżu samego przedszkola posadzonych zostało ponad 100 świerków, a oprócz tego w lesie: 40 świerków, 160 jaworów i 30 jodeł.
- Nie ilość jest dla nas ważna, ale to, że drzewka sadzą same dzieci, a na dodatek wiedzą po co to robią - tłumaczy dyrektor Sosnowska.
Podobnie jak posadzone przed laty drzewa, głęboko zakorzenił się zwyczaj dedykowania poszczególnych drzewek zapraszanym przez przedszkolaków gościom. Dzięki temu swoje drzewka w raciechowickim lesie mają już m.in. pan leśniczy, Liga Ochrony Przyrody, pisma "Eko Świat" i "Bliżej przedszkola", a od wczoraj także "Dziennik Polski".
Oprócz "naszego", redakcyjnego drzewka, posadzonych zostało jeszcze 49 innych. W sumie las wzbogacił się o 50 młodych jodełek posadzonych przez grupy maluchów i starszaków.
Obchody "Tygodnia dla Ziemi" w ubiegłych latach polegały m.in. na poszukiwaniu pomników przyrody, spotkań z leśniczym, przedstawicielami LOK oraz osobami, które poprzez swój zawód bądź hobby są blisko natury (hodowcy koni i pszczół, płetwonurkowie, a nawet malarze utrwalający na swych obrazach pejzaże). W tym roku tematem przewodnim były sowy. Z tej też racji przedszkolaki przygotowały prace plastyczne na ogólnopolski konkurs dotyczący ochrony sów w Polsce, a także umieściły na drzewie, niedaleko leśnego domku, budkę dla sowy. Owocem wspólnej zabawy jest postać Sowosmoka oraz legenda o nim. Wymyśloną przez przedszkolaków postać Sowosmoka będzie można podziwiać od 25 maja w Galerii Krakowskiej (przy krakowskim Dworcu Głównym), gdzie wystawiona zostanie przy okazji VII Wielkiej Parady Smoków.
Tekst i fot. (KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski