Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka na Wesołej jednak legalna. Wojewoda wydał decyzję

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa twierdzi, że budynki wyburza bo nikt nie chciał ich wynająć. Trudno się jednak dziwić niechęci inwestorów skoro od kilku lat agencja nie potrafi skonkretyzować planów co do tego co i gdzie powstanie na Wesołej i jaki charakter będzie miało to miejsce. Przypominamy też, że mamy kryzys i inflację co może obecnie zniechęcać do inwestowania, ale sytuacja może się zmienić. Tylko, że budynków już nie będzie.
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa twierdzi, że budynki wyburza bo nikt nie chciał ich wynająć. Trudno się jednak dziwić niechęci inwestorów skoro od kilku lat agencja nie potrafi skonkretyzować planów co do tego co i gdzie powstanie na Wesołej i jaki charakter będzie miało to miejsce. Przypominamy też, że mamy kryzys i inflację co może obecnie zniechęcać do inwestowania, ale sytuacja może się zmienić. Tylko, że budynków już nie będzie. Andrzej Banas
Wojewoda małopolski utrzymał decyzję prezydenta Krakowa dotyczącą rozbiórki budynku przy ul. Kopernika 19e na Wesołej w Krakowie w mocy. Decyzja jest ostateczna. Przypomnijmy. Do rozbiórki poszły stare budynki, m.in. dawnych warsztatów i przychodni, koparki zaczęły rozbierać konstrukcję, ale pojawiły się wątpliwości, czy spółka Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która ma wymyślić pomysł na zagospodarowanie Wesołej, ma zgody na prowadzenie prac. Rozbiórkę wstrzymano, teraz zapewne ruszy ponownie. To nie zmienia faktu, że ciągle nie ma konkretnej wizji dla tego rejonu Krakowa i jej realizacji.

5 września wojewoda małopolski po ponownym przeprowadzeniu postępowania odwoławczego postanowił utrzymać zaskarżoną decyzję o rozbiórce w mocy.

O powtórnym przeprowadzeniu postępowania zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny, który 31 stycznia uchylił decyzję prezydenta Krakowa zezwalającą na rozbiórkę, zauważając, że nie wszystkie osoby, które mogły chcieć wziąć udział w postępowaniu, były o nim poinformowane.

Sąd uchylił zatem decyzję wojewody z powodów formalno–prawnych. Nie podważył samej decyzji, która zarzuty podnoszone przez odwołujących się od niej określiła jako niezasadne w 12 przypadkach. Jeden z 13 zarzutów został uznany za zasadny, ale zdaniem wojewody nie stanowi samodzielnej podstawy do uchylenia decyzji organu pierwszej instancji, czyli prezydenta Krakowa.

Tu warto przypomnieć, że prace rozbiórkowe na Wesołej zostały wstrzymane postanowieniem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa złożyła zażalenie na to postanowienie, jednakże Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie nie znalazł jeszcze czasu, aby na nie zareagować. Szybszym okazało się ponowne przeprowadzenie procedury przez wojewodę małopolskiego, który nie znalazł jakichkolwiek podstaw, aby uchylić decyzję rozbiórkową.

"W tym momencie prace rozpoczęte na zlecenie ARMK będą kontynuowane. Dla przypomnienia: prace te polegają na uporządkowaniu terenu, na którym stały stare, poszpitalne warsztaty o wątpliwej kondycji i zakłócające ład architektoniczny tego miejsca" - podają urzędnicy miejscy. Wcześniej jednak ARMK próbowało te budynki wydzierżawić, mogły tam powstać galerie, kawiarnie, pracownie artystyczne. Cena jednak była zbyt wysoka i nikt się nie skusił.

I tak Wesoła czeka na zagospodarowanie od lat, a w temacie niewiele się dzieje.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rozbiórka na Wesołej jednak legalna. Wojewoda wydał decyzję - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski