MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwinąć prywatne inicjatywy

PIM
Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele Rejonowego Urzędu Pracy, ma być omawiany problem rynku pracy.

Andrychowski rynek pracy

- Wskaźnik bezrobocia w Andrychowie nie jest najgorszy, waha się w przedziale od 9,7 do 10,1 - mówi burmistrz Tadeusz Woźniak. - Jednak patrzymy w przyszłość. Restrukturyzacja zakładów przemysłowych na pewno przyniesie zmiany. Część osób skorzysta z uprawnień emerytalnych, część z zasiłków przedemerytalnych, lecz część zapewne zarejestruje się w Urzędzie Pracy.
Prawdopodobna restrukturyzacja obejmie Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego oraz, później, Wytwórnię Silników Wysokoprężnych. Są to dwa największe zakłady w mieście. Nie stanie się to już jutro, jednak budowanie nowych miejsc pracy wymaga czasu.
- Mamy świadomość, że problem byłby mniejszy, gdyby nie powstała w Tychach Specjalna Strefa Ekonomiczna - mówi burmistrz Woźniak. - Wcześniej nawiązaliśmy kontakty z potencjalnymi inwestorami, którzy skłonni byli tu inwestować ze względu na atrakcyjny rynek pracy oraz dostępność wszelkich mediów. Jednak możliwość zwolnienia od podatków w specjalnej strefie przez 10 lat na pewno przyczyniła się do tego, że teraz tych inwestorów jest mniej.
Niedawno gościli w Andrychowie przedstawiciele amerykańskiej firmy produkującej żywność dla psów i kotów. Firma potrzebuje dla swojej działalności 6 ha powierzchni, oferując jednocześnie tylko 50 miejsc pracy. Jednak władze gminy mają pewne wątpliwości. - Ilość miejsca, którą mamy do zaoferowania jest dość ograniczona - argumentuje burmistrz.
Na razie wstrzymane zostały również prace przy głośnej kilka lat temu budowie zakładu, który miał produkować płytki ceramiczne. Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tej inwestycji.
W Andrychowie niewielu ludzi wykazuje przedsiębiorczość, która pozwalałaby rozbudować sektor prywatny.
- Andrychów nie ma takiej tradycji - mówi Tadeusz Woźniak. - Ale trzeba wziąć pod uwagę, że ta społeczność pracowała w dużych zakładach, mając zorganizowane stanowiska i warunki pracy. Stąd nie ma tej iskry wewnątrz człowieka, która pociągałaby go do zajęcia się samodzielną działalnością. W Wadowicach, które są porównywalne z Andrychowem, gmina ma 3,5 tys. podmiotów gospodarczych przy 36 tys. mieszkańców, a my mamy 2,7 tys. podmiotów przy blisko 44 tys. mieszkańców. Dlatego chcemy to zmienić, lecz na efekty przyjdzie poczekać 10-15 lat. Młodzi ludzie sobie radzą. Bezrobocie z reguły dotyka tych starszych.
W związku z tymi problemami Andrychów coraz poważniej myśli o turystyce. Wiąże się z tym zagospodarowanie Pańskiej Góry i Leskowca, gdzie planuje się budowę wyciągu. Gminne plany w tej dziedzinie są niewątpliwie ambitne, lecz także rozłożone na długi okres, co pozwala oceniać je jako realne.
(PIM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski