Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła internetowa zbiórka na pomnik AK w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak miałby wyglądać pomnik Armii Krajowej w Ogrodzie Pamięci Narodowej na bulwarze Czerwieńskim
Tak miałby wyglądać pomnik Armii Krajowej w Ogrodzie Pamięci Narodowej na bulwarze Czerwieńskim wizualizacja
Akcja. Budowę Wstęgi Pamięci u stóp Wawelu darczyńcy mogą wesprzeć np. w zamian za uwiecznienie na tablicy.

Na portalu PolakPotrafi.pl rozpoczęła się zbiórka na rzecz budowy pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Wczoraj - w jej pierwszym dniu - kwota wpłat systematycznie rosła, wieczorem było to już ponad 11 tys. zł. Akcja ma pomóc w urzeczywistnieniu planów stworzenia pomnika u stóp Wawelu, który miał być wzniesiony już w 2012 roku, tymczasem do dziś nie wyszedł poza koncepcje i wizualizacje projektantów.

Inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy AK, który w swojej społecznej zbiórce uzyskał dotąd, w kilka lat, zaledwie ok. 83 tys. zł. A koszt wzniesienia monumentu oraz urządzenia Ogrodu Pamięci Narodowej, który ma mu towarzyszyć, to - według obliczeń projektantów - ok. 1,2 mln zł. Przy czym w tej kwocie nie jest ujęte wynagrodzenie dla zespołu architektonicznego i rzeźbiarza.

Jednym z inicjatorów uruchomionej teraz internetowej zbiórki jest Alexander Smaga, architekt z międzynarodowego zespołu, który wygrał konkurs na projekt pomnika. W promowanie akcji zaangażował się m.in. Janusz Kamocki, były żołnierz AK ps. Mamut.

Czas rozpoczęcia składki nawiązuje do daty pierwszego udanego desantu Cichociemnych - 75 lat temu, w 1941 r., na Śląsku Cieszyńskim.

Na ofiarodawców czekają upominki. Zależnie od wpłaconej kwoty można np. otrzymać dyplom z podpisem kombatanta albo też zostać uwiecznionym na tablicy w Ogrodzie Pamięci Narodowej.

Pomnik według zwycięskiej koncepcji z konkursu to Wstęga Pamięci (ze stali), która układa się w rysunek przedwojennych granic Polski. Będzie obiegać nieduży (100 mkw.) plac, miejsce zadumy, zebrań i uroczystości patriotycznych. Wewnątrz wstęgi przewidziano rzeźbiarskie przedstawienie grupy żołnierzy AK wychodzących z podziemia oraz napisy-informacje. Wokół wstęgi zostaną zasadzone ozdobne drzewka. Elementem monumentu jest też aleja pamięci, prowadząca do placu, przecinająca urządzony zielony teren. Dopełnieniem całości w dni świąt i uroczystości patriotycznych ma być snop światła wzbijający się w niebo.

Jak informuje Piotr Kurek, wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻ AK, w połowie marca planowana jest prezentacja projektu budowlanego pomnika.

- Jest szansa, że w lipcu uzyskamy potrzebne zgody, w sierpniu, już po Światowych Dniach Młodzieży, mogłyby się rozpocząć roboty i teoretycznie 27 września, w Dzień Podziemnego Państwa Polskiego, pomnik mógłby zostać odsłonięty - mówi Piotr Kurek. Dodaje jednak, że szczegółowy kosztorys opracują teraz specjaliści ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Wydaje się, że ostatecznie koszt pomnika niewiele przekroczy milion złotych - mówi Piotr Kurek.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski