Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryjówka etruska

Grzegorz Tabasz
Przy najbliższej okazji jadę do wrocławskiego zoo. Obejrzeć najmniejszego ssaka świat, który dopiero co trafił do hodowli. Zwierzątko waży ledwo 2 gramy i razem z ogonem mierzy osiem centymetrów długości.

Dorosły okaz ryjówki etruskiej, bo o niej mowa, zmieści się na wskazującym palcu. Pomimo rozmiarów ciała ryjóweczka jest dokładnie takim ssakiem jak my. Różni nas jedynie tempo życia i szybkość przemiany materii.

Ryjówka etruska posiada najbardziej niekorzystny stosunek objętości ciała do jego powierzchni. Błyskawicznie traci ciepło i dla utrzymania ssaczej, stałej temperatury ciała musi nieustająco zapełniać żołądek. W ciągu doby zjada pokarm o masie przekraczającej wagę ciała o jedną trzecią. Prawie trzy gramy owadów pająków czy innych drobnych bezkręgowców.

Gdyby odnieść te proporcje do człowieka ważącego standardowe osiemdziesiąt kilogramów, to waga pożywienia przekroczyłaby ponad sto dziesięć kilogramów! Najsmutniejsze zostawiam na koniec. Ryjówka etruska żyje najwyżej półtora roku, co przy tak ekstremalnie wysokiej przemianie materii jest kosztem nie do uniknięcia. Stąd mój pośpiech w wyprawie do wrocławskiego zoo.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski