MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowi się zapomniało o młodych

.
Anna Kaczmarz
Mieszkanie dla Młodych – to program (jak sama nazwa wskazuje), który ma wspierać młodych Polaków w zapewnieniu sobie dachu nad głową. Okazuje się jednak, że interpretując zapisy ustawy wprowadzającej preferencyjne kredyty Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ten główny cel chyba gdzieś zapodziało.

Grzegorz Skowron: EDYTORIAL

Wprowadzenie kryterium, że mieszkanie kupowane za kredyt z pomocą finansową państwa musi być nowe, dało się jeszcze jakoś racjonalnie wytłumaczyć. Z transakcji na rynku wtórnym, a więc sprzedaży i kupna mieszkań używanych, państwo nie ma tak wielkich dochodów, jak dzięki budowie nowych lokali.

CZYTAJ TAKŻE: Spółdzielnie poza programem MdM >>

Podatek VAT od materiałów i usług budowlanych, podatek dochodowy od zysków firm de­weloperskich i zatrudnionych na budowach pracowników – to pieniądze, które wracają do państwowej kasy. Tyle że prawie takie same pieniądze dają inwestycje spółdzielni mieszkaniowych, ale one, a właściwie ich klienci, nie mają prawa do kredytów z dopłatą.

Jeśli do tego dołoży się jeszcze plany wyłożenia 5 mld zł z pieniędzy publicznych (Banku Gospodarstwa Krajowego) na zakup lokali na wynajem od firm budujących mieszkania, to trudno odeprzeć argument, że Ministerstwo Rozwoju służy rozwojowi tylko jednej gałęzi rynku mieszkaniowego.

Żeby nie było wątpliwości – deweloperzy są potrzebni, to głównie dzięki nim powstają nowe budynki mieszkalne. Ale państwo nie może w taki sposób tworzyć prawa, by preferowało ono tylko jedne podmioty, choć te drugie działają na podobnych zasadach.

Powinno wspierać budownictwo mieszkaniowe, bo to koło zamachowe gospodarki, ale tak, by korzystali z tego wszyscy zainteresowani – deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe, a przede wszystkim Polacy starający się o dach nad głową.

Wyobraźmy sobie, że grupa 30-latków skrzykuje się i tworzy spółdzielnię, by kupić grunt i wybudować sobie tam mieszkania. Państwo im nie pomoże, przynajmniej nie w ramach MdM. A chyba powinno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski